Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] VI Forum Polonijne w Doylestown

Tydzień w Klubach „GP” – 15.05.2019 r.

VI Forum Polonijne w Doylestown

Filadelfia_2019_04_30_13W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA) odbyło się VI Forum Polonijne. Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie mówił: „Ideą naszych spotkań można streścić w trzech słowach: Prawda, Pamięć, Przyszłość. Komitet skupia w sobie wiele różnych organizacji polonijnych: Kluby „Gazety Polskiej” z Filadelfii, New Jersey i Nowego Jorku, Oddział Kongresu Polonii Amerykańskiej z NJ, Koło Przyjaciół Radia Maryja z Pert Amboy, Stowarzyszenie Pamięć.us, Polska Fundacja Kulturalna z Clark NJ, reprezentant Reduty Dobrego Imienia na Płn. Wsch. USA,  a także Fundacja Por Karola Cierpicy – Pamięci Michaela Ollisa z siedzibą w Warszawie. Aneta Antoniak, wiceprzewodnicząca Klubu „GP” w Filadelfii tak opisuje to ważne dla Polonii wydarzenie:Uroczystości obyły się w dniach 4 – 5 maja  b.r. w Doylestown, duchowej stolicy Polonii. Rozpoczęła je sobotnia konferencja społeczno-historyczna – VI Forum Polonijne pod hasłem >>Budujmy Wspólny Front Patriotyczny –Polonia Semper Fidelis<<. Jak co roku i ty razem nie zabrakło specjalnie zaproszonych gości z USA i Polski a co za tym idzie ciekawych wykładów, prelekcji oraz dyskusji.  Sobota upłynęła pod znakiem rozmów na najbardziej palące tematy, w tym przygotowania do nadchodzących wyborów do Europarlamentu. Konsul Mateusz Gmura z Konsulatu w Nowym Jorku zachęcał Polonię do głosowania w tych – zdawałoby się egzotycznych z punktu widzenia żyjących w USA wyborach. Nic dziwnego – pamiętajmy, że eurodeputowani to nie tylko >>twarze<< Polski w Brukseli, ale także ludzie, którzy mają realny wpływ na to, jak wygląda kształtowanie prawodawstwa, które dotyczy Polski. Wszelkie informacje na temat komisji wyborczych można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie internetowej www.wybory.us.  – mówił Konsul Gmura. Podczas sobotnich prelekcji nie zabrakło historii. Panel historyczny dr. Teofila Lachowicza, pt.  >>Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce wobec obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę<< (…) Kolejnym punktem programu był wygład pt. >>Zgubne skutki ideologii gender z udziałem Ks. dr. Tomasza Grysy (zastępcę stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ), prof. Grzegorza Strzemeckiego – przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej Dla Rodziny, prof. Chrisa Cieszewskiego z University of Georgia. (…) Podczas kolejnego panelu wystąpili Wojciech Mucha – dziennikarz, reporter i publicysta „Gazety Polskiej”, oraz Paweł Piekarczyk publicysta i bard Strefy Wolnego Słowa. Redaktor Mucha dokonał przeglądu obszarów, w których obecna jest rosyjska dezinformacja w Polsce i USA, a także – co najbardziej interesowało zebranych – wyjaśnił kontrowersje związane z ustawą 447. Równie duże zainteresowanie wzbudził panel z udziałem członków podkomisji rządowej ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego oraz rodzin smoleńskich.
To spotkanie poprowadził red. Aleksander Wierzejski (Telewizja Republika i Radio WNET) a wzięli w nim udział Minister Antoni Macierewicz i Piotr Walentynowicz, wnuk >>Anny Solidarność<<. Były szef MON przedstawił obecny stan prac tzw. podkomisji smoleńskiej: – Mamy do czynienia z dwoma postępowaniami prowadzonymi przez państwo polskie. Ze śledztwem prokuratorskim i z postępowaniem komisji państwowej, powołanej przez ministra obrony narodowej. To są dwa różne postępowania. Prokuratura ma znaleźć winnych, a komisja ma przedstawić stan faktyczny, ustalając przyczyny i przebieg wydarzeń – wyjaśnił były szef MON. Macierewicz zapewnił, że postępowanie, które prowadzi komisja pod jego kierunkiem zostanie zakończone w tym roku, a raport końcowy będzie przedstawiony najpóźniej na początku 2020 roku. Były szef MON podkreślił, że waga znaczenia dramatu smoleńskiego przekracza granicę Polski i jest sprawą międzynarodową. Ten fakt jest zrozumiały dla wielu instytucji międzynarodowych, tylko trzeba je tym zainteresować, trzeba takie działanie wymóc. Trzeba takie działania podjąć. – mówił Macierewicz.  Niedziela rano to już część oficjalna, na którą złożyło się złożenie wieńców pod pomnikami, Apel Pamięci ofiar ludobójstwa w Katyniu i 96 ofiar tragedii nad Smoleńskiem, a także uroczysta Msza św. – którą koncelebrował ks. Arcybiskup z Florydy  Thomas Wenski, o. Rafał Walczyk oraz pozostali księża.  Trzeba dodać, że uroczystości mogły odbyć się dzięki sponsorom: Fundacji Klubów Gazety Polskiej – dzięki specjalnych środkom z Senatu RP, Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce II Okrąg z NY, Windows Okna Inc z Bristol Pa, Piast – Meat and Provisions Inc z Gerfield NJ,  United Poles Federal Credit Union, Cafe Riviera Greenpoint  a także wielu  ludzi dobrej woli.”

WrzesniaCzłonkowie Klubu „GP”  w Wiedniu  złożyli wieniec w 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Mauthausen-Gusen w Austrii, w ten sposób oddając hołd 77.500 pomordowanym więźniom.  Klub „GP” był oficjalnie zgłoszoną i zarejestrowaną delegacją, jedną z dwóch reprezentujących organizacje polonijne obok harcerzy działających w Wiedniu. Oficjalnej delegacji polskiej przewodniczył minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.

Członkowie wrzesińskiego Klubu „GP”, 2 maja w 171 rocznicę bitwy pod Sokołowem przy kopcu upamiętniającym tę bitwę złożyli kwiaty i zapalili znicze oddając hołd poległym kosynierom. 2 maja 1848 roku oddziały kosynierów dowodzone przez Ludwika Mierosławskiego starły się z regularnymi  wojskami pruskimi. W bitwie zginęło ok. 300 kosynierów, ich grób znajduje się na cmentarzu parafialnym we Wrześni, a także pod kopcem w Sokołowie. Bitwa nie rozstrzygnęła losów wojny, lecz częściowo przyczyniła się do podtrzymania ducha walki wśród przystępujących do oddziałów kosynierów chłopów z okolicznych wsi.

ElblągIIKlub „GP” Elbląg II uczestniczył w obchodach rocznicowych zbrodni sowieckiej na oficerach polskich pod Krzyżem Katyńskim w Elblągu. Członkowie klubu spotkali się z dziećmi z przedszkola katolickiego w Elblągu. Dzieci wręczyły klubowiczom Baranka Bożego a klubowicze odwdzięczyli się zajączkami oraz odblaski na rękę.

W Pabianicach odbyło się spotkanie z red. Wojciechem Sumlińskim.

Zjazd Klubwow GP 2019W dniach 14-16 czerwca 2019 r. w Spale odbędzie się XIV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Spała 2019 r. Miejscem Zjazdu będzie Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale. Uczestników zgłaszają przewodniczący klubów „GP”, którzy wkrótce otrzymają szczegółowe informacje.

Radiowy Klub „Gazety Polskiej” – w każdy poniedziałek o godz. 18.00 na antenie Radio Kraków, 101,6 MHz, www.radiokrakow.pl, www.klubygp.pl

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big