Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] VI Wielki Wyjazd na Węgry

Tydzień w Klubach „GP” – 14.02.2018r.

VI Wielki Wyjazd na Węgry

LOGO_3Kluby „GP” po raz kolejny organizują Wielki Wyjazd na Węgry. To będzie szósty wyjazd do przyjaciół, na których zawsze mogliśmy liczyć. Nasza współpraca, rozpoczęta w 2012 r. przyjazdem tysięcy Polaków na święto narodowe Węgier, otworzyła nowy rozdział stosunków i przyjaźni między Polakami i Węgrami. To właśnie w 2012 r. podpisaliśmy umowę o współpracy pomiędzy Radą Porozumienia Społecznego (CET) na Węgrzech a klubami „Gazety Polskiej”. W porozumieniu, w którym zawarto sentencję „Nic o nas bez nas”, znalazły się także następujące słowa: „Nasza wspólna ojczyzna, Europa, potrzebuje współdziałania jej obywateli jak nigdy dotychczas, i to w oparciu o duchowe skarby tego starego kontynentu, o tradycyjne wartości jego narodów. Naszym celem jest ponowne zapewnienie należnego miejsca tym siłom spajającym, jakimi są rodzina, wierność, wiara i miłość bliźniego”. Kluby „GP”, jak w poprzednich latach, organizują Wielki Wyjazd na Węgry. Jedziemy po raz kolejny do Budapesztu. Pierwszy raz pojechaliśmy w 2012 r., w momencie, kiedy rząd Viktora Orbána był najbardziej atakowany przez większość rządów Europy Zachodniej. Wtedy kluby „GP” pojechały na Węgry, aby pokazać nasze poparcie dla polityki węgierskiego premiera. Dzisiaj atakowana jest Polska. Nasi przyjaciele z Węgier, rozumiejąc doskonale naszą sytuację, całym sercem są z polskim narodem. Życzą nam wytrwałości w naprawie Polski i zwycięstwa w walce z tymi, którzy doprowadzili nasz kraj niemal do ruiny. Od sześciu lat w listopadowych uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości, a także w poprzedzających je obchodach miesięcznicy smoleńskiej uczestniczy kilkuset przyjaciół z Węgier. Przyjeżdżają, by czcić z nami polskich bohaterów. Tak samo my pragniemy towarzyszyć naszym węgierskim przyjaciołom w ich uroczystościach w Budapeszcie.

Dwa lata temu w swoim wystąpieniu na uroczystościach Święta Niepodległości w Krakowie prezes CET dr László Csizmadia powiedział: „Polska i Węgry, wraz z innymi narodami środkowoeuropejskimi, bałtyckimi i bałkańskimi, mogą przeprowadzić transfuzję zachodnim demokracjom rozleniwionym dobrobytem. Widzimy, że Unia Europejska nie jest drogą jednokierunkową. Często naprzeciw nas wychodzą tacy, którzy uważają, że przepisy unijne ich nie dotyczą, że mogą nas zmusić do przyjęcia stworzonych przez siebie podwójnych standardów (…). Jarosław Kaczyński i Viktor Orbán od lat dobrze widzą, że najważniejsze jest zreformowanie Unii. Lecz to może się udać tylko wtedy, kiedy poprze ich większość obywateli Europy, kiedy ta większość stanie po stronie odnowy chrześcijaństwa, rodziny, ojczyzny. Europa równych narodów – to jest nasza droga. Nie zapomnijmy, że niepodległość trudno jest wywalczyć, ale jeszcze trudniej zachować!”. Ostatnie Wielkie Wyjazdy na Węgry, zorganizowane przez kluby „Gazety Polskiej”, na zawsze pozostaną w sercach i pamięci tych tysięcy Polaków, którzy podążyli do Budapesztu, aby zademonstrować przyjaźń i poparcie dla węgierskiego narodu.

Jeżeli chodzi o informacje dotyczące wyjazdu, na razie możemy podać tylko wstępny plan Wielkiego Wyjazdu na Węgry. Wyjeżdżamy specjalnie wynajętym pociągiem 13 marca z Warszawy i Krakowa. Do Budapesztu przyjedziemy 14 marca w godzinach porannych na dworzec Budapest Keleti, skąd autobusami zostaniemy przewiezieni do hoteli. Po całodziennym zwiedzaniu Budapesztu przewidziana jest uroczysta kolacja. Oficjalne uroczystości państwowe z udziałem Viktora Orbána odbędą się 15 marca i rozpoczną przemarszem spod pomnika gen. Józefa Bema (Bem tér)  pod budynek parlamentu w Budapeszcie. Przewidziane są przemówienia przedstawicieli delegacji polskiej oraz wystąpienie red. Tomasza Sakiewicza. Późnym wieczorem udamy się w drogę powrotną do Polski.

Wszystkie informacje dotyczące kosztów wyjazdu znajdą Państwo na stronie: http://www.klubygp.pl/vi-wielki-wyjazd-na-wegry-koszty-wyjazdu/

Oborniki WielkopolskieW pałacu w Objezierzu odbył się Toast Noworoczny zorganizowany przez  Burmistrza Obornik Wlkp. Tomasza Szramę. Tradycyjnie, podczas tego wydarzenia odbyła się licytacja płaskorzeźby z wizerunkiem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przekazaną przez członka obornickiego Klubu „GP”. Uzyskane w ten sposób środki przekazane zostały na rzecz Stowarzyszenia Wolontariuszy Hospicyjnych „Ludzki Gest” im. Jana Pawła II w Obornikach Wlkp.

.

Starogard Gdanski1W Starogardzie Gdańskim odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z Adamem Borowskim, przewodniczącym warszawskiego Klubu „GP” i jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej. Spotkanie było zorganizowane w ramach cyklu „Od Solidarności do Teraźniejszości”. Spotkanie uświetnił występ barda Pawła Piekarczyka.

.

Dabrowa GorniczaW Dąbrowie Górniczej odbyło się spotkanie z dziennikarzem i publicystą Kajetanem Rajskim zorganizowane przez tamtejszy Klub „GP”. Tematem spotkania byli Żołnierze Wyklęci jako symbol dumy i honoru narodu Polskiego. Gość mówił o znaczeniu jaki dla nas i przyszłych pokoleń ma pamięć o naszych bohaterach. Oprócz informacji o Żołnierzach Wyklętych i ich oprawcach, Kajetan Rajski poruszył wątek ustawy dekomunizacyjnej i Komunistycznej Partii Polski. Tematy to bardzo istotne, ponieważ wciąż istniejące w Dąbrowie Górniczej.

MozyrzPod koniec stycznia wyruszył konwój z darami dla naszych rodaków z Białorusi. Jak co roku organizatorem zbiórki był przewodniczący Klubu „GP” w Bydgoszczy Krystian Frelichowski i Wielki Mistrz Bractwa Inflanckiego Stefan Pastuszewski. W tym roku udało się zebrać między innymi: bajki dla dzieci, plecaki szkolne, piórniki z wyposażeniem, płyty, konserwy, słodycze, czapki zimowe, rękawice, szale, kożuszki, gry edukacyjne, płyty z polskimi filmami i piosenkami, dziesiątki długopisów, cztery worki pluszaków. Konwój dotarł do Prużan, gdzie jego uczestników powitał ks. Wincenty Siewruk (dawny proboszcz z Narowli) i do Mozyrza, gdzie rozdano kolejne podarunki.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress