Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] VIII Wielki Wyjazd na Węgry

Tydzień w Klubach „GP” –  05.02.2020 r.

VIII Wielki Wyjazd na Węgry

Mija osiem lat od pierwszego wyjazdu klubów „Gazety Polskiej” na uroczystości Święta Narodowego w Budapeszcie, który otworzył nowy rozdział stosunków i przyjaźni między Polakami i Węgrami. Wtedy nazwaliśmy ten wyjazd Wielkim Wyjazdem na Węgry, nie przypuszczając że razem z nami pojedzie ponad 10 tys. Polaków. To właśnie w 2012 r. podpisaliśmy umowę o współpracy pomiędzy Radą Porozumienia Społecznego (CET) na Węgrzech a klubami „Gazety Polskiej”. W porozumieniu, w którym zawarto sentencję „Nic o nas bez nas”, znalazły się także następujące słowa: „Nasza wspólna ojczyzna, Europa, potrzebuje współdziałania jej obywateli jak nigdy dotychczas, i to w oparciu o duchowe skarby tego starego kontynentu, o tradycyjne wartości jego narodów. Naszym celem jest ponowne zapewnienie należnego miejsca tym siłom spajającym, jakimi są rodzina, wierność, wiara i miłość bliźniego”.

Jedziemy po raz kolejny do Budapesztu. Pierwszy raz pojechaliśmy w 2012 r., w momencie, kiedy rząd Viktora Orbána był najbardziej atakowany przez większość rządów Europy Zachodniej. Wtedy kluby „GP” przybyły na Węgry, aby pokazać nasze poparcie dla polityki węgierskiego premiera. Po zmianie władzy w 2010 r. i rozpoczęciu reform Węgrzy byli całkowicie osamotnieni w Europie. Rok 2012 to apogeum ataku na rząd Viktora Orbána. W Parlamencie Europejskim przewodniczący KE José Barroso rozwodził się nad zagrożeniem demokracji na Węgrzech, broniąc międzynarodowych spekulantów, którzy doprowadzili Węgry na skraj bankructwa. Nie wspomniał, co mówił poprzednik Orbana, premier Ferenc Gyurcsány na węgierskich taśmach prawdy: „kłamaliśmy rano, nocą i wieczorem”. Kiedy w Polsce ujawniono nasze taśmy prawdy, m.in. słowa Bartłomieja Sienkiewicza: „Ch…, d… i kamieni kupa”, Polacy także zapragnęli zmian. Po zmianie ekipy rządzącej, gdy władzę przejęła Zjednoczona Prawica, Polska została podobnie zaatakowana jak wcześniej Węgry. Viktor Orbán nie zostawił nas w potrzebie, a węgierscy przyjaciele co roku przyjeżdżają do Polski na Narodowe Święto Niepodległości, życząc nam wytrwałości w naprawie Polski i zwycięstwa w walce z tymi, którzy doprowadzili nasz kraj niemal do ruiny. Teraz kolej na nas: 15 marca po raz ósmy jedziemy do Budapesztu. Jak powiedział kilka lat temu w Budapeszcie red. Tomasz Sakiewicz: – Nadchodzi nasz czas – czas wolnych narodów.

Dwa lata temu, tuż po wizycie tysięcy Polaków w Budapeszcie na uroczystościach Święta Narodowego Węgier premier Węgier Viktor Orbán przesłał listy do redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” Tomasza Sakiewicza oraz wyżej podpisanego – Według znanego powiedzenia: kiedy spotykamy się – to jest początek, kiedy trzymamy się razem – to jest postęp, a kiedy łączymy siły – to jest sukces. Dlatego w imieniu wszystkich obywateli Węgier chciałbym wyrazić naszą wdzięczność Panu i Pańskim współpracownikom za wieloletnią pracę na rzecz pogłębiania polsko-węgierskiej przyjaźni i za organizowanie wspólnych upamiętnień wzmacniających współpracę pomiędzy naszymi narodami. Braterski sojusz Węgier i Polski jest dzisiaj najmocniejszym filarem zachowania chrześcijańskiej Europy, więc z radością zobaczyłem, jak wielu naszych polskich przyjaciół przyjechało również na tegoroczny Marsz Pokoju. Uważam za rzecz wspaniałą, że nasze wielowiekowe relacje z upływem czasu nie straciły na swej intensywności, lecz przeobraziły się w mocniejszy sojusz.

Dziękując za podjęcie inicjatywy wspierania pracy obu rządów, chciałbym życzyć Panu dużo zdrowia i pomyślności!

Niech Pan Bóg ma w opiece Polskę

Z wyrazami przyjaźni

/-/ Viktor Orbán

Od dwóch lat Kluby „Gazety Polskiej” wspólnie z Forum Współpracy Obywatelskiej (CÖF) i Fundacją Pożytku Publicznego Współpracy Obywatelskiej (CÖKA) współpracują w Radzie Europejskiej Współpracy Obywatelskiej (EUCET). Główne cele wyznaczone przez EUCET są następujące: wartości judeochrześcijańskie w Europie, potrzeba zachowania europejskich państw narodowych, uwzględnienie suwerenności narodu jako wartości demokratycznej oraz podstawowe założenia cywilityki jako nauki.

Ostatnie Wielkie Wyjazdy na Węgry zorganizowane przez kluby „Gazety Polskiej” na zawsze pozostaną w sercach i pamięci tych tysięcy Polaków, którzy podążyli do Budapesztu, aby zademonstrować przyjaźń i poparcie dla węgierskiego narodu.

Na razie możemy podać tylko wstępny plan wyjazdu. Jedziemy specjalnie wynajętym pociągiem. 13 marca wyruszamy z Warszawy, przez Kraków. Do Budapesztu przyjedziemy 14 marca w godzinach porannych. Z dworca zostaniemy autobusami przewiezieni do hoteli. Ten dzień przeznaczamy na zwiedzanie Budapesztu. Oficjalne uroczystości państwowe z udziałem Viktora Orbána odbędą się 15 marca. Złożymy kwiaty pod pomnikiem Józefa Bema i pod pomnikiem Męczenników Katynia w Budapeszcie. Przewidziane są przemówienia przedstawicieli delegacji polskiej oraz wystąpienie red. Tomasza Sakiewicza. 15 marca po uroczystościach późnym wieczorem udamy się w drogę powrotną do Polski.

WARUNKIEM UCZESTNICTWA W WYJEŹDZIE JEST:

logo_wegry_smallWpłata na specjalne konto, które w ramach Fundacji Klubów „Gazety Polskiej” utworzono na tę okazję: PKO SA 26 1240 1040 1111 0010 7806 1812

W temacie przelewu prosimy o dokładne podanie swojego imienia, nazwiska, oraz daty urodzenia (informacje potrzebne do ubezpieczenia) oraz miasto (Warszawa, Kraków), gdzie będą Państwo wsiadać. Prosimy o dopisanie numeru telefonu. Wpłata na konto równoznaczna jest z akceptacją regulaminu wyjazdu, który znajduje się na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl

Osoby, które nie podały kompletnych danych, prosimy o uzupełnienie ich i wysłanie za pomocą formularza dostępnego na stronie www.wielkiwyjazdnawegry.pl lub bezpośrednio na e-mail: solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl

Ostatecznym terminem wpłaty na WWnW jest 1 marca 2020 roku lub do wyczerpania miejsc, o czym zostaną Państwo powiadomieni.
Ceny za cały wyjazd:
– miejsca siedzące – 350 zł brutto
– miejsca w wagonie sypialnym – BRAK MIEJSC SYPIALNYCH

W cenie zawarty jest:
– koszt przejazdu w obie strony pociągiem;
– jednodniowy pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu w Budapeszcie oraz śniadanie;
– kolacja 15 marca w hotelu;
– przejazdy specjalnie wynajętymi autobusami, np. z pociągu do hotelu i na uroczystości;
– koszt ubezpieczenia;
– broszury i drobiazgi (np. identyfikatory, buttony, smycze), z którymi będziecie mogli podzielić się z przyjaciółmi z Węgier.
Proszę w miarę szybko podjąć decyzję, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, a my jesteśmy zobligowani np. zapłacić „z góry” za hotele.

Nowe informacje znajdą Państwo na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl,
www.klubygp.pl oraz w mediach Strefy Wolnego Słowa. Kontakt: p. Ewa Wójcik, tel. 505 038 217, p. Maria Mach, tel. 789 347 787

Pytania i oferty pomocy:
solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl. Przewodniczący klubów „GP” będą na bieżąco informowani o szczegółach wyjazdu.

Ryszard Kapuściński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress