Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Wielki Wyjazd na Węgry” Klubów „Gazety Polskiej” odwołany

Tydzień w Klubach „GP” –  11.03.2020 r.

Wielki Wyjazd na Węgry ” Klubów „Gazety Polskiej” odwołany

bannery węgry 2020

Wielki Wyjazd na Węgry 2020 r.

Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników VIII Wielkiego Wyjazd na Węgry 2020 jesteśmy zmuszeni do odwołania wyjazdu na uroczystości Narodowego Święta Węgier w Budapeszcie. Uważamy, że zdrowie Państwa, stres i niedogodności związane z ewentualną  kwarantanną są sprawą nadrzędną i nie podlegają jakiejkolwiek dyskusji. Zapewniamy zwrot wszystkich kosztów jakie ponieśli wszyscy, którzy zgłosili chęć wspólnej podróży specjalnie wynajętym pociągiem. Olbrzymie koszty wynajęcia hoteli i pociągu jakie już musieliśmy ponieść wzięli na siebie organizatorzy WWnW i redakcja „Gazety Polskiej”. Dziękuję wszystkim, którzy włożyli bardzo dużo pracy w przygotowaniu WWnW. Poniżej oficjalna informacja, która została wysłana do wszystkich uczestników Wielkiego Wyjazdu na Węgry:

Szanowni Państwo,

Po konsultacjach z ekspertami i bardzo długich analizach zmuszeni jesteśmy podjąć niezwykle trudną i przykrą decyzję odwołania „Wielkiego Wyjazdu na Węgry”. Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce i istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia koronowirusa  na Węgrzech. Niestety te informacje zbiegły się z terminem naszego wyjazdu na Węgry. Chociaż bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia uczestników nie jest duże to jednak wykluczyć się go nie da. Czując wielką odpowiedzialność jaka ciąży na organizatorach wyjazdu na Węgry Wydawca „Gazety Polskiej” podjął decyzję o zwrocie wpłaconych przez Państwa środków pomimo tego, że ponieśliśmy już dużą część kosztów związanych z wyjazdem. Prosimy o zrozumienie, tak jak prosimy o zrozumienie naszych przyjaciół na Węgrzech. Postaramy się być podczas uroczystości węgierskiej wiosny w sposób symboliczny, który nie wiąże się z przemieszczaniem znacznych grup ludzi.

Ryszard Kapuściński prezes Klubów Gazety Polskiej i Tomasz Sakiewicz redaktor naczelny Gazety Polskiej

GP09_2020.02.26 — kopia

Gazeta Polska

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie z Tomaszem Sakiewiczem i Katarzyną Gójską dla tygodnika „Gazeta Polska” pytany o manifestację poparcia dla reformy sądownictwa zorganizowaną w Warszawie przez Kluby „Gazety Polskiej”, powiedział:

Przede wszystkim chciałbym serdecznie pogratulować klubom „Gazety Polskiej” tej inicjatywy i świetnej mobilizacji. Wiem, że był to pomysł spontaniczny i w ciągu dosłownie kilku dni tysiące ludzi z całej Polski i nie tylko przyjechało do Warszawy. Uważam, że skala tej akcji zrobiła wrażenie na opozycji, bo przecież szybkość zorganizowania tej manifestacji i jej liczebność świadczą o tym, iż determinacja zwolenników zmian w sądownictwie jest ogromna.
Wiem także o akcji wysyłania e-maili do unijnych polityków, urzędników i europejskich mediów. Bardzo za nią dziękuję, bo każda taka inicjatywa – a wiem, że ta ma bardzo dużą skalę, tysiące ludzi się w nią zaangażowało – wspiera proces zmian w naszym kraju. To jest właśnie nowoczesny patriotyzm. Chciałbym powiedzieć członkom klubów „Gazety Polskiej”: wiem, że są państwo środowiskiem, na które Polska zawsze mogła i może liczyć, bardzo za to dziękuję i proszę o wyjątkową mobilizację w czasie kampanii prezydenckiej. Tymczasem totalna opozycja w tej sprawie wyczekuje decyzji TSUE i z nią wiąże swoje nadzieje i plany polityczne. Ja z kolei oceniam, że trybunał zachowuje się jak strona politycznego sporu – wspiera opozycję, choć nie ma łatwego zadania, bo musi to robić tak, by nie narazić się innym krajom. Proszę bowiem pamiętać, że ci, którzy tak bardzo domagają się dyscyplinowania Polski, niekoniecznie pozwoliliby na to, by TSUE czy którakolwiek z instytucji unijnych mieszały się w ich wewnętrzne sprawy. Zobaczymy. Jedno jest pewne – sprawa reformy sądów w kampanii będzie obecna, nawet jeśli teraz nieco przycichła.”

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodziliśmy po raz 10. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto bohaterów Armii Krajowej, którzy walczyli z Niemcami i Sowietami.

Warto pamiętać, że inicjatywę ustawodawczą w sprawie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku śp. prezydent Lech Kaczyński. W uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy napisano m.in., że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Liczbę żołnierzy wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 180 tys. To oni, bestialsko torturowani, do końca wierni maksymie: »Bóg, Honor, Ojczyzna«, umierali z okrzykiem na ustach: »Jeszcze Polska nie zginęła!«”. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie (1 marca) wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej, śp. Janusz Kurtyka. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali strzałami w tył głowy przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę – ostatnich ogólnopolskich koordynatorów walki o wolność i niezawisłość Polski z sowiecką okupacją. Ostatni z Żołnierzy Wyklętych, Józef Franczak „Lalek”, zginął 21 października 1963 roku w obławie pod Piaskami (ówczesne woj. lubelskie). To pamięć o nich komuniści chcieli na zawsze wymazać z historii Polski. Jednak uczczono ich 1 marca, organizując w dziesiątkach miejscowości w kraju i zagranicą uroczystości przypominające ich bohaterstwo, niezłomną walkę o wolną Polskę, osobiste tragedie. Kluby „GP”, podobnie jak w ubiegłych latach, były organizatorami, współorganizatorami lub uczestnikami uroczystości poświęconych pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym, odbyły się m.in. w: Będzinie, Brzozowie, Busku Zdrój, Piotrkowie Trybunalskim, Starogardzie Gdańskim, Kętach, Tczewie, Nowym Sączu, Warszawa Bielany – Żoliborz, Elblągu, Gliwicach, Wiedniu, Zabrzu, Gnieźnie, Bydgoszczy, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Koninie, Warszawie, Filadelfii (USA), Skierniewicach, Suwałkach, Góra Śląska i we wszystkich miastach w których działają Kluby „Gazety Polskiej”. Więcej informacji na stronie Klubów „GP”: www.klubygp.pl i w następnym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska”.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski bigSERWIS 11.03.2020

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress