Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Wielki Wyjazd na Węgry

Tydzień w Klubach „GP” –10.02.2016 r.

Wielki Wyjazd na Węgry

Kluby „GP”, tak jak w poprzednich latach, organizują Wielki Wyjazd na Węgry. Jedziemy po raz kolejny do Budapesztu. Pierwszy raz pojechaliśmy w 2012 roku, w momencie, kiedy rząd Viktora Orbána był najbardziej atakowany przez większość rządów Europy Zachodniej. Wtedy kluby „GP” pojechały na Węgry, aby pokazać nasze poparcie dla polityki węgierskiego premiera. Dzisiaj atakowana jest Polska. Nasi przyjaciele z Węgier rozumiejąc doskonale naszą sytuację, całym sercem są z polskim narodem. Życzą nam wytrwałości w naprawie Polski i zwycięstwa w walce z zaprzańcami, którzy doprowadzili Polskę niemal do ruiny.

W swoim wystąpieniu na ubiegłorocznych uroczystościach Święta Niepodległości w Krakowie prezes CET dr László Csizmadia powiedział: „Polska i Węgry, wraz z innymi narodami środkowoeuropejskimi, bałtyckimi i bałkańskimi, mogą przeprowadzić transfuzję zachodnim demokracjom rozleniwionym dobrobytem. Widzimy, że Unia Europejska nie jest drogą jednokierunkową. Często naprzeciw nas wychodzą tacy, którzy uważają, że przepisy unijne ich nie dotyczą, że mogą nas zmusić do przyjęcia stworzonych przez siebie podwójnych standardów (…). Jarosław Kaczyński i Viktor Orbán od lat dobrze widzą, że najważniejsze jest zreformowanie Unii. Lecz to może się udać tylko wtedy, kiedy poprze ich większość obywateli Europy, kiedy ta większość stanie po stronie odnowy chrześcijaństwa, rodziny, ojczyzny. Europa równych sobie narodów – to jest nasza droga. Nie zapomnijmy, że niepodległość trudno jest wywalczyć, ale jeszcze trudniej zachować!”.

Jedziemy do Budapesztu, bowiem naszej wielowiekowej przyjaźni pomiędzy obu narodami nikomu nie udało się zniszczyć. Jedziemy, bo mamy tam przyjaciół na których zawsze mogliśmy liczyć. Nasza owocna współpraca, którą rozpoczęliśmy w 2012 roku przyjazdem tysięcy Polaków na Święto Narodowe Węgier otworzyła nowy rozdział wzajemnych stosunków i przyjaźni między Polakami i Węgrami. Ostatnie Wielkie Wyjazdy na Węgry zorganizowane przez Kluby „Gazety Polskiej” na zawsze pozostaną w sercach i pamięci tych tysięcy Polaków, którzy podążyli do Budapesztu, aby zademonstrować przyjaźń i poparcie dla Narodu Węgierskiego.

Pamiętamy, z jak wielką pomocą dla Polski pospieszyli Węgrzy w 1920 roku podczas wojny polsko – bolszewickiej. Przekazali wówczas Polakom miliony sztuk amunicji i dziesiątki tysięcy karabinów. Warto przypomnieć, że w walkach po stronie polskiej uczestniczył także kontyngent żołnierzy węgierskich. Gdy po wojnie 1920 r. polski poseł w Budapeszcie był podejmowany przez węgierskiego przywódcę Miklósa Horthyego powiedział mu, że „Polacy nigdy nie zapomną Węgrom tego co zrobili dla naszej Ojczyzny w czasie wojny polsko – bolszewickiej”.

Pamiętamy, że w Budapeszcie stoi pomnik Sándora Petöfiego i Józefa Bema; prawdziwy symbol naszej przyjaźni. Pamiętamy o naszych ojcach i dziadkach, którzy – ku wściekłości komunistycznego reżimu – w roku 1956 organizowali pomoc dla bohaterów antysowieckiego powstania na Węgrzech. Pamiętamy z jakim bólem nasi ojcowie i dziadowie obserwowali rozstrzeliwanie ludności cywilnej w 1956 r. w Budapeszcie i Poznaniu, w 1968 r. w Czechosłowacji, czy w 1970 r. na polskim Wybrzeżu.

Oprócz zademonstrowania lewackim środowiskom (nader aktywnym w strukturach władz europejskich) naszej przyjaźni, otwarliśmy nowy rozdział wspólnych działań między Polakami i Węgrami i do dziś realizujemy podpisaną w 2012 roku umowę o współpracy pomiędzy Radą Porozumienia Społecznego (CET) na Węgrzech, a Klubami „Gazety Polskiej” działającymi w Polsce, w Europie i obu Amerykach, a nawet w Australii. W porozumieniu zawarta została sentencja „Nic o nas bez nas”, oraz znalazły się m.in. następujące słowa: „Nasza wspólna ojczyzna, Europa, potrzebuje współdziałania jej obywateli jak nigdy dotychczas, i to w oparciu o duchowe skarby tego starego kontynentu, o tradycyjne wartości jego narodów.

Naszym celem jest ponowne zapewnienie należnego miejsca tym siłom spajającym, jakimi są rodzina, wierność, wiara i miłość bliźniego”.

Informacje dotyczące wyjazdu:

Jesteśmy w trakcie negocjacji z wieloma podmiotami od których zależy sukces naszego wyjazdu. Dlatego jak na razie możemy podać tylko wstępny plan Wielkiego Wyjazdu na Węgry.

Wyjazd z Warszawy pociągiem, 14 marca, jedziemy przez: Kielce i Kraków. Do Budapesztu przyjedziemy rano 15 marca. Wyjazd z Budapesztu 16 marca wieczorem. Po przyjeździe pociągu do Budapesztu zostaniecie Państwo przewiezieni autokarami do hoteli (w grupach 50-osobowych). Oficjalne uroczystości państwowe z udziałem Viktora Orbána rozpoczną się około godz. 10.00 na Múzeum körút, gdzie przed Muzeum Narodowym ustawiona zostanie scena. Przewidziane jest wystąpienie red. Tomasza Sakiewicza. Uroczystości pod pomnikiem gen J. Bema (Bem tér) i pod Pomnikiem Katyńskim (naprzeciwko Árpád Gimnázium, Nagyszombat u. 19) odbędą się z udziałem przedstawicieli CÖKA-CET, oraz najwyższych władz samorządowych Budapesztu.

Nowe informacje znajdziecie na stronie: www.wielkiwyjazdnawegry.pl. Kontakt telefoniczny w sprawach WWnW, tel. 505 038 217. Pytania i oferty pomocy: solidarnosczwegrami@gazetapolska.pl
Przewodniczący Klubów „GP” będą na bieżąco informowani o szczegółach wyjazdu.

Powołany został koordynator, który będzie pomagał klubom zagranicznym we wszystkich sprawach związanych z komunikacją pomiędzy Klubami „GP”,a urzędnikami wysokiego szczebla ze strony rządu. Koordynatorem został Paweł Piekarczyk. Kontakt: tel. +48501784967, mejl: pawel.piekarczyk@gazetapolska.pl

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress