Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Wrzesień – Miesiąc Pamięci Narodowej

Tydzień w Klubach „GP” – 18.10.2017 r.

Wrzesień – Miesiąc Pamięci Narodowej

Wrzesień zapisał się w historii Polski wyjątkowo tragicznie. To okres naznaczony nieszczęściem i przypominający Polakom tragiczne rocznice i dramatyczne wydarzenia. Kluby „GP” pamiętają i przypominają o bohaterstwie żołnierza polskiego we wrześniu 1939, o obronie Westerplatte, agresji sowieckiej na Polskę, Powstaniu Warszawskim, bitwy nad Bzurą, pod Mokrą, pod Mławą, czy obronę Wizny. Pamiętają i przypominają bohaterów tamtych dni. Poniżej relacje z kilku uroczystości jakie zorganizowały Kluby „GP”, o wszystkich można przeczytać na stronie: www.klubygp.pl

Podczas manifestacji 17 września  pod rosyjską ambasadą Adam Borowski, szef Klubu „GP” Warszawa II powiedział „Warto to przypominać, że Rosja jest prawnym i ideologicznym spadkobiercą ZSRS. Groźne dla nas jest to, że Rosja nie chce uznać agresji 17 września jako aktu imperialnych dążeń ZSRS w tamtym czasie. To świadczy tylko o postrzeganiu rzeczywistości przez Putina – interes Rosji, a wtedy ZSRS, jest ponad prawem międzynarodowym. Dziękuję, że przychodząc tu daliśmy rodzaj świadectwa, że ta data jest nie tylko na stronach podręczników, ale w naszych sercach, że pielęgnujemy pamięć o tym wydarzeniu. Trzeba o tym pamiętać szczególnie. Bo nie muszę przypominać, że Stalin wypełnił 17 września swoje zobowiązania i napadł na Polskę, zadając cios w plecy państwu polskiemu. Warto to teraz przypominać, kiedy Putin oficjalnie nie uznaje 17 września jako agresji przeciwko Polsce, a jako akt zabezpieczenia granic i interesów sowieckich przed przyszłą napaścią Niemiec na ZSRS. Zupełnie tak, jakby nie czytał paktu Ribbentrop-Mołotow, jakby nie chciał przyjąć tego do wiadomości” – mówił do zebranych Adam Borowski. Szef warszawskiego Klubu „GP” przywołał fakt, że o agresji ZSRS dobitnie przypomniał Putinowi śp. prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości na Westerplatte 1 września 2009 r. ”Kamera pokazywała wtedy minę Putina i Donalda Tuska, który łapał się za głowę i nie krył niezadowolenia ze słów Lecha Kaczyńskiego. Warto to przypominać, że Rosja jest prawnym i ideologicznym spadkobiercą ZSRS. Groźne dla nas jest to, że Rosja nie chce uznać agresji 17 września jako aktu imperialnych dążeń ZSRS w tamtym czasie. To świadczy tylko o postrzeganiu rzeczywistości przez Putina – interes Rosji, a wtedy ZSRS, jest ponad prawem międzynarodowym. Liczy się tylko ich interes” – zaznaczył Borowski.

W Tarnobrzegu odsłonięto mural poświęcony bohaterowi cc. mjr. Hieronimowi Dekutowskiemu ps. ”Zapora”. W nocy z 16 na 17 września 1943 r. roku 1943 został przerzucony z Anglii do Polski. Klub „GP” wraz z Fundacją im. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” był współorganizatorem tejże uroczystości, w której wzięli udział byli żołnierze „Zapory”, oraz społeczność Tarnobrzega. Uroczystość zainaugurowano mszą św. w kościele oo. Dominikanów; po mszy złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą „Zaporę” i jego podkomendnych zamordowanych 8 marca 1949 r. w Warszawie. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik „Zapory” postawiony w 2009 roku przez Klub „GP”, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Kolejnym miejscem do którego udali się uczestnicy był mural zrealizowany przez Fundację  im. Hieronima Dekutowskiego, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej i dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego, gdzie odbyła się główna część uroczystości.  Mural przypomina żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnego, dowódcę oddziałów AK i WiN mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Na muralu umieszczono także słowa „Zapory”, które wypowiedział w reakcji na ogłoszoną przez komunistów amnestię dla ukrywających się żołnierzy Armii Krajowej: „Amnestia to jest dla złodziei, a my jesteśmy Wojsko Polskie”. Autorem liczącego 200 metrów kwadratowych muralu jest Krzysztof Wyrzykowski, a wykonało go trzech plastyków: Szymon Roter, Sebastian Berus i Szymon Berus.

Klub „GP” w Suwałkach brał czynny udział w uroczystych obchodach 78. Rocznicy napaści Rosji komunistycznej na Polskę. Po mszy św. w konkatedrze św. Aleksandra nastąpiło złożenie kwiatów i biało-czerwonych zniczy pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz pod Dębem Wolności. Wysłuchano koncertu Chóru Policji. W uroczystościach brały udział poczty sztandarowe NSZZ Solidarność Oddział Suwałki, Policji i 14 Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach.

PoznanW Poznaniu uroczystości zorganizował Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman. Uczestniczył w nich poznański Klub „GP”. Po mszy świętej która odbyła się u ojców franciszkanów na Górze Przemysła ruszył Marsz Pamięci z pocztami sztandarowymi i Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych na jego czele. Marsz Pamięci przeszedł ulicami miasta pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu, gdzie odbyły się główne uroczystości podczas których Wojewoda Zbigniew Hoffman powiedział: „Napaść sowiecka na Polskę rozgrywała się na dwóch frontach: białoruskim i ukraińskim. Wojsku towarzyszyły grupy specjalne NKWD, które dysponowały listą osób przeznaczonych do aresztowań. Rozpoczęło się bezwzględne mordowanie ludności polskiej i masowe wywózki”.

W Tczewie delegacje  powiatu, miejscowego Klubu „GP”, Młodzieży Wszechpolskiej, Klubu PiS i osoby prywatne złożyli znicze pamięci i kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterskich obrońców Ojczyzny 1 września i 17 września 1939  roku. Podczas uroczystości odczytano wiersz w wykonaniu przewodniczącej Klubu „GP” Marii Woźniak. O partyzanckich akcjach na ziemi kociewskiej opowiedziała Anna Bubka z Klubu „GP”. Jej opowieść znakomicie uzupełniona została wspólnym śpiewem uczestników uroczystości. Śpiewniki przygotował  Pomorski Przeorat Orderu Świętego Stanisława. W swoim przemówieniu Starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski podziękował organizatorom za tak patriotyczną uroczystość. Inicjator i organizator całości spotkania Stefan Kukowski wraz z Kazimierzem Smolińskim – członkowie Klubu „GP” – wręczyli specjalne podziękowania „za świadomość patriotyczną i wkład w organizację uroczystości w Tczewie obchodów 78. rocznicy zdradzieckiej napaści na naszą ojczyznę”. Pieśnią „Boże coś Polskę” odśpiewaną wraz z chórem zakończono uroczystości.

KopaniaKlubowicze „GP” z Kopanicy uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających  wydarzenia z  17 września 1939 r. Okolicznościowe kwiaty złożyli członkowie  koła  PiS, kpt. żeglugi wielkiej Leszek Wachsman, dyr. Zespołu szkół  rolniczych i technicznych Artur Walczak oraz  przewodniczący Klubu „GP”  Kopanica  Zdzisław Sita.

.

.

Klub „GP” ze Starogardu Gdańskiego wziął udział w uroczystości upamiętniającej 78 rocznicę pomordowanych mieszkańców ziemi kociewskiej i Kaszub.

Wieluń – zmiana e-mail:  klubgp.wielun@gmail.com

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Serwis 10 — kopia

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress