Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Wspólne święto Polaków i Węgrów w Budapeszcie

Tydzień w Klubach „GP” – 05.10.2016 r.

Wspólne święto Polaków i Węgrów w Budapeszcie

WegryIII_wideo23 października 1956 roku wybuchła rewolucja węgierska, która była próbą uwolnienia się Węgrów spod sowieckiej okupacji. Po stronie węgierskiej zginęło 2500 osób, głównie w czasie walk w Budapeszcie,  ponad 20 tysięcy aresztowano lub internowano, a ok. 200 tysięcy osób uciekło z kraju do Austrii i Jugosławii. Skazano na śmierć i stracono ogółem ok. 230 osób. W tych trudnych chwilach Polacy w niezwykły sposób okazali pomoc „węgierskim bratankom”; w całym kraju zgłosiło się prawie 12 tysięcy honorowych krwiodawców, powstawały komitety zajmujące się działaniem na rzecz potrzebującej ludności węgierskiej. Statystyki PCK wskazują, że samym transportem lotniczym (15 samolotów) dostarczono na Węgry ok. 44 tony medykamentów i materiałów pierwszej potrzeby. Pomoc szacuje się na wartość prawie 2 mln ówczesnych dolarów i była  ona znacznie większa niż udzielona przez rząd USA. 23 października Węgrzy obchodzą swoje Święto Narodowe upamiętniające rocznicę wybuchu antykomunistycznego Powstania 1956 roku. Warto przypomnieć o wizycie marszałka Marka Kuchcińskiego w Budapeszcie i spotkaniu z przewodniczącym węgierskiego Zgromadzenia Narodowego László Kövérem, podczas którego omawiano wspólne obchody 60. rocznicy poznańskiego Czerwca i powstania 1956 r. na Węgrzech. Nasi przyjaciele z Węgier zaprosili członków Klubów „Gazety Polskiej” i wszystkich którym bliska jest przyjaźń między oboma narodami na uroczystości ich Święta Narodowego w których będzie uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda. Wstępny program uroczystości przedstawia się następująco: ok. godziny 13.00 uroczystości polsko-węgierskie przy Pomniku gen. Józefa  Bema (Budapest 1027 Bem tér). Po uroczystościach przejście pod Parlament Węgierski (Kossuth Lajos tér 1-3), od godziny 15.00 uroczystości przed Parlamentem, przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Premiera Viktora Orbána. Około godziny 18.00 wspólna kolacja i powrót do Polski. Podróż do Budapesztu autokarami odbędzie się częściowo na koszt redakcji „Gazety Polskiej”. Proszę wszystkich Tych, którzy na pewno wyrażą chęć wyjazdu do zgłaszania się do Pani Ewy Wójcik: ewa.wojcik@gazetapolska.pl. Proszę o przemyślane i nieodwołalne decyzje, proszę o podanie miasta w których mieszkacie ponieważ autokar możemy zamówić  np. z Warszawy i z Krakowa i np. zabrać kogoś po drodze. Wkrótce podamy Państwu więcej informacji.

radio-kopia3 października na antenie Radio Kraków rozpoczynamy nadawanie cotygodniowego programu poświęconemu Klubom „Gazety Polskiej” i Strefie Wolnego Słowa. Program będzie trwał jedną godzinę i w całości będzie poświęcony naszemu środowisku. Program będzie transmitowany przez regionalne ośrodki w całej Polsce i przez Internet na stronach Strefy Wolnego Słowa. To ogromny sukces naszego środowiska, ale też wielkie wyzwanie przed którym stoimy. Na antenie będziemy rozmawiać o tym co zrobiliśmy, co robimy i co zamierzamy zrobić. Program będzie robiony „na żywo”. Będziemy łączyć się z Państwem telefonicznie, będziemy zapraszać do studia Was i gości. Będziemy rozmawiać z przedstawicielami klubów w Polsce i na świecie. Bardzo proszę o przesyłanie Waszych pomysłów i przedstawienie Waszych oczekiwań. Będziemy Państwa prosić o relacje ze spotkań, które się odbyły i parę słów o spotkaniach które planujecie. Przypomnimy nasze sukcesy, nie zapomnimy o naszych problemach. Wasze pomysły i oczekiwania proszę wysyłać: e-mail klubygp@gazetapolska.pl

Dzięki pomocy  i uporowi członków Klubu „GP” Będzin II oraz wsparciu finansowym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, Wicewojewodzie Śląskiemu i przewodniczącemu Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Katowicach, udało się wyremontować grób polskiemu bohaterowi, wyklętemu-niezłomnemu, żołnierzowi dwóch konspiracji – Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, 23 letniemu Józefowi Pawlikowi ps. „Jerzy” zamordowanemu przez funkcjonariuszy UB.

Redaktor Dorota Kania autorka książki m.in. „Resortowe Dzieci”, „Cień tajnych służby” gościła na spotkaniu Klubów „GP” w Gorzycach i Sandomierzu.  W Gorzycach w spotkaniu w sali widowiskowej domu parafialnego uczestniczyły osoby z sąsiednich miast i miejscowości w tym: pan poseł Rafał Weber, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega pan Kamil Kalinka, dyrektor biura senatorsko-poselskiego PiS w Stalowej Woli pani Małgorzata Wojciechowska a także przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w miejscowych zakładach, pan Henryk Kiciński. Relacja wideo z tego niezwykle interesującego spotkania: www.klubygp.pl

W Gdyni  odbyło się spotkanie z Jackiem Szczyrbą autorem książki „Punkt Lagrange’a”.  Jacek Szczyrba, absolwent warszawskiej ASP, projektant wzornictwa przemysłowego, grafik, architekt. „Punkt Lagrange’a” jest jego debiutem literackim i jednocześnie próbą zmierzenia się z nowym spektrum materii twórczej. W spotkaniu uczestniczył również wydawca Dariusz Rohnka.

Przedstawiciele Klubu „GP” w Dąbrowie Górniczej, Rudzie  Śląskiej, Białegostoku, Ziemi Gliwickiej – Knurów uczestniczyli w spotkaniu środowisk patriotycznych   w miasteczku namiotowym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.  Do miasteczka namiotowego przybyły osoby, którym nieobojętny jest los więzionego w Zakładzie Karnym w Wojkowicach Zygmunta Miernika, jednakże równie ważnym celem przybycia było wyraźne zaprotestowanie i wyrażenie braku akceptacji na obecny (i przeszły) stan wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Klub „GP” w Montrealu ufundował wieniec, który został złożony w Lublinie pod symbolicznym pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych majora Hieronima Dekutowskiego. Pomnik znajduje się w okolicy lubelskiego Zamku, który po wojnie stał się miejscem kaźni dla tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Na wieńcu widnieje napis:  Żołnierzom Niezłomnym „Zapory” – Klub Gazety Polskiej w Montrealu.

W Paryżu poplecznicy KOD-u wyszli, aby trochę pokrzyczeć. Marnie wyszła im ta demonstracja, chcieli zaśpiewać Hymn Polski, ale okazało się, że nie znają słów. Inicjatywę przejęli członkowie paryskiego Klubu „GP”, którzy zorganizowali kontrmanifestację i śmiechem potraktowali kodziarzy.

Chicago-Illinois – powstał 405. Klub „GP”, przewodniczącym został: Dariusz Kuczborski klubgp.chicagoillinois@gmail.com. Telefon: +1 708 439 7367.

Elbląg – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został Zbigniew Pąsik, tel.: 666 895 247, e-mail: elblaskiklubgp@gmail.com Panu Jerzemu Gawryołek dziękujemy za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Czytaj w kolejnym wydaniu „Gazety Polskiej”:

okl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress