Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Wszystkim Wam dziękujemy

Tydzień w Klubach „GP” – 28.03.2018r.

Wszystkim Wam dziękujemy

 

Członkom klubów „Gazety Polskiej” i wszystkim, którzy uczestniczyli w VI Wielkim Wyjeździe na Węgry, dziękujemy za godne reprezentowanie Polski i Polaków. I za to, że było Was tak wielu. Wyjazd był wielkim świętem dla jego uczestników; już sama podróż pociągiem specjalnym była niezwykłym wydarzeniem. W wypełnionym do ostatniego miejsca pociągu jechali rozradowani ludzie, a w wagonach słychać było wspólne śpiewanie, nocne rozmowy – to wszystko, co na długo pozostanie w pamięci uczestników wyjazdu. Mimo niesprzyjającej pogody z twarzy Polaków i witających ich Węgrów nie schodził uśmiech. Członkom klubów „GP” i wszystkim, którzy uczestniczyli w VI Wielkim Wyjeździe na Węgry, dziękujemy za godne reprezentowanie Polski i Polaków. I za to, że było Was tak wielu. Szczególne wyrazy wdzięczności składam: dr. Csizmadii László – prezesowi CÖF-CÖKA-CET za zaproszenie, pomoc i współpracę; dr Pászt Patrícji i red. Danielowi Borzonowi za współpracę, pomoc i tłumaczenie naszych rozmów z przedstawicielami węgierskich organizacji; Joannie Urbańskiej – przewodniczącej klubu „GP” w Budapeszcie i członkom klubu. Dziękuję współpracownikom dr. Csizmadii László: Zoltán Lomnici, Norbertowi Heizler, Anikó Kólya,  Enikő Vass i wszystkim węgierskim wolontariuszom: Péterowi Balássy, Károly Pál, Béla Rege, Władysławie Rege, István Sebestyén, László Kiss, Adamowi Jagiełło, Alfredowi Wtulich,  Balássy Péter, Pál Károly, Rege Béla, Rege Władysława, Sebestyén István i Kiss László. Specjalne podziękowania składam na ręce pani Márii Wittner, bohaterki rewolucji 1956 r., która przekazała na ręce Tomasza Sakiewicza dla uczestników WWnW, własnoręcznie wyhaftowaną flagę Polski. Pani  Maria Wittner nauczyła się haftować w więzieniu, do którego trafiła z wyrokiem śmierci po węgierskim powstaniu 1956 r. Mając 19 lat dostała wyrok śmierci, który w drugiej instancji komuniści zamienili na dożywocie. Serdeczne podziękowania kieruję do polskich wolontariuszy: Ani Wójcik, Beacie i Waldemarowi Dróżdż (Klub „GP” Piotrków Tryb.), Basi i Maćkowi Roszkowskim (Klub „GP” Pruszków), Cezaremu, Winicjuszowi, Markowi Sokół (Klub „GP” Braniewo), Marii Machl, Krystynie Kostce (Klub „GP”  z Krakowa), Violi Sasiak  (Klub „GP” w Wejherowie), Piotrkowi Gozdkowi, Markowi Radkowskiemu i Michałowi Sakiewiczowi. Specjalne podziękowania składam na ręce prezes Fundacji Klubów Gazety Polskiej pani Ewy Wójcik za jej ciężką pracę, cierpliwość i profesjonalizm. Relacje wideo i galerie zdjęć: http://www.klubygp.pl/fotogaleria-wideo-vi-wielki-wyjazd-na-wegry-13-16-marca-2018-r/

Gniezno7

Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Klub „GP” w Gnieźnie zorganizował Ogólnopolski Turniej Szachowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W turnieju wzięło udział 150 młodych graczy królewskie gry, a ze względu na ilość uczestników turniej rozłożono na dwa dni. Zawody rozpoczęły się od odczytania przez Pawła Kamińskiego listu od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął wydarzenie swoim honorowym patronatem. W hali nie zabrakło wątków historycznych, funkcjonowało m.in. stoisko Instytutu Pamięci Narodowej, które prezentowało najnowsze materiały oraz gry edukacyjne, dotyczące nowożytnych dziejów Polski. Po całodziennych zmaganiach zwyciężył Marek Zakrzewski z ASSz „Lipno” Stęszew, spośród kobiet najlepszą okazała się być Alicja Śliwicka z UKS „OPP” Toruń (otrzymała także nagrodę najlepszej juniorki i juniora do lat 18). Najlepszym spośród juniorów okazał się być Jan Klimkowski z UKS „Smecz” Konin, który zajął pierwsze miejsce. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce oraz „Nagrodę Inki” dla najlepszej juniorki zdobyła Jadwiga Pieczewska z OTSz Ostrów Wielkopolski. Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe lub rzeczowe, ufundowane przez licznych sponsorów wydarzenia. Wszyscy zawodnicy otrzymali upominki w postaci gier, puzzli oraz innych historycznych pamiątek.

Berlin_2018_03_09_3

Spotkanie w Berlinie

Polonia berlińska gościła prof. Zdzisława Krasnodębskiego. Była to jego pierwsza wizyta w stolicy Niemiec po wybraniu na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. W spotkaniu uczestniczył ambasador RP w Niemczech prof. Andrzej Przyłębski. Prelekcja poświęcona była perspektywom Unii Europejskiej, oraz roli i miejsca Polski w jej strukturach. Prof. Krasnodębski podkreślił, że UE stoi w obliczu kryzysu, który jednocześnie jest pewną szansą na pozytywne dla Polski zmiany. Ze smutkiem zwrócił uwagę na wpływy lewacko – liberalne, których głównym propagatorem jest prezydent Francji Emmanuel Macron, ale wyniki wyborów parlamentarnych w wielu krajach, w tym ostatnio we Włoszech wskazują jednoznacznie na odrzucenie przez wiele społeczeństw forsowanej do tej pory idei o stworzeniu Stanów Zjednoczonych Europy kierowanych z Brukseli, Paryża i Berlina. Ze smutkiem stwierdził, że antypolskie działania są często inicjowane i wspierane przez polskich  posłów tzw. „totalnej opozycji”.

Komorniki

100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Członkowie Klubu „GP” Komorniki-Luboń uczestniczyli w widowisku patriotycznym w Śremie upamiętniającym 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego proklamowaną uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. To właśnie w Śremie doszło do przejęcia koszar, w których stacjonowało ok. 2,5 tys. niemieckich żołnierzy, a pozyskana w ten sposób broń i sprzęt służyły do dalszej walki niepodległościowej. Wydarzenia historyczne ilustrowała muzyka w wykonaniu Varsovia Brass Quintet ze śpiewającym solistą tenorem Piotrem Rafałko. Gościnnie wystąpiła światowej sławy polska skrzypaczka YASMINA z towarzyszeniem muzyka, kompozytora i producenta Jacka Winkla. Pracownik Polskiej Akademii Nauk dr Łukasz Jastrząb, opowiadał o roli Śremu w Powstaniu Wielkopolskim.

Gorzyce

Klub „GP” Gorzyce

Klub „GP” w Gorzycach, zorganizował spotkanie z  Bogusławem Kleszczyńskim z Biura Badań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Gość wygłosił wykład i dokonał prezentacji na temat badań i poszukiwań szczątków ofiar represji komunistycznych dokonanych na Żołnierzach Wyklętych, Niezłomnych, żołnierzach podziemia niepodległościowego na Podkarpaciu.

.

.

Rdzawka

6. edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

Klub „GP” w Rdzawce uczestniczył w VI Memoriale Narciarskim im. Marii Kaczyńskiej w Rabce Zdroju. Wziął w nim udział m.in. prezydent  RP Andrzej Duda. Delegacja uczestniczyła również w 6. edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

.

.

.

.

Hamburg II – zmiana przewodniczącego, przewodniczącym został: Lech Wasilewski, 0156777567052,e-mail: kgp.hamburg2@gmail.com Pani Barbarze Schuld dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress