Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Wydarzenia w Klubach „GP”

Tydzień w Klubach „GP” – 29.11.2016 r.

Wydarzenia w Klubach „GP”

filadelfia-gpc-11-2016Podczas I Kongresu Pamięci Narodowej, który odbył się w Gdańsku,  przewodniczący Klubu „GP” w Filadelfii otrzymał z rąk metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia pierścień kapituły „Inki”. – To jest pierścień dla tych, którzy troszczą się o pamięć. – mówił arcybiskup po uroczystości w rozmowie z Gazetą Polską Codziennie. – Dzięki staraniom pana Tadeusza i innych patriotów działających razem z nim w środowiskach polonijnych powstał w Filadelfii, polskiej Częstochowie pomnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym, odsłonięty przez pana prezydenta Andrzeja Dudę – dodawał metropolita gdański. W swoim wystąpieniu Tadeusz Antoniak podkreślił rolę patriotyzmu, ale także wiary katolickiej dla Polonii amerykańskiej.

Klub „GP” w Krzywiniu zorganizował cykl spotkań dot. ludobójstwa na Kresach. Prelegentem, jednocześnie świadkiem tamtych strasznych wydarzeń, był  Franciszek Bąkowski, urodzony w latach 30. w miejscowości Huta Pieniacka, powiat Brody, województwo tarnopolskie. Odbyło się w sumie pięć spotkań, cztery w szkołach, oraz jedno w Bibliotece Publicznej w Krzywiniu. W spotkaniach wzięło udział ponad 400 osób, głównie młodzieży. Pan Franciszek przybliżył historię Kresów, opowiadał o wielkich postaciach, które w tamtych okolicach mieszkały. W sposób bardzo subtelny i osobisty przekazał relację z ludobójstwa w Hucie Pieniackiej, gdzie żywcem spalono około 1200 Polaków.

berlin_2016_10_30_6Z inicjatywy Ambasadora Andrzeja Przyłębskiego, Klubu „GP” w Berlinie i środowisk polonijnych, odbyła się w Berlinie debata „Kryzys Trybunału Konstytucyjnego w Polsce – przyczyny i skutki”. W dyskusji uczestniczyli wybitni polscy konstytucjonaliści: prof. Lech Morawski, oraz prof. Bogusław Banaszak. Prof. Bogusław Banaszak jest dziekanem wydziału prawa Uniwersytetu Zielonogórskiego, członkiem Komisji Weneckiej, a prof. Lech Morawski jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Na spotkaniu obecni byli również: dziekan prawa na Uniwersytecie Humbolta prof. Martin Eifert, oraz prof. Stefan Haack z Uniwersytetu Viadrina. Przybyli również dziennikarze prasy berlińskiej oraz ekipy TVP. Prelegenci wskazali na genezę kryzysu Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, a prof. Bogusław Banaszak przedstawił analizę przepisów oraz zwyczajów konstytucyjnych, w którym podkreślił, iż ocena wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego należy wyłącznie do Sejmu. Głos w dyskusji zabierał również pan Guy Feaux de la Croix, który jest byłym wysokim urzędnikiem niemieckiego MSZ.  Na spotkaniu obecny był Ambasador RP w Berlinie prof. Andrzej Przyłębski wraz z małżonką, Julią Przyłębską, sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Relacja wideo: www.klubygp.pl

dzierzoniowii_2016_11_02_01W Dzień Zaduszny, członkowie Klubu „GP” Dzierżoniów II zapalili Znicze Pamięci  na cmentarzu parafialnym przed tablicą upamiętniającą trzech żołnierzy Armii Krajowej śp. Jerzego Kaszyńskiego, śp. Jerzego Pizłę i śp. Mieczysława Jeruzalskiego rozstrzelanych w 1947 r. w dzierżoniowskim więzieniu i potajemnie pogrzebanych na terenie dzierżoniowskiego Cmentarza Parafialnego. Zapalono znicze za żołnierzy poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej przy Pomniku Losów Ojczyzny, przed tablicą poświęconą tragedii smoleńskiej.

Rypinie  odbyła się XI Edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Rypiński Album Poetycki 2016″. Relacja: stream1

wrzesnia_2016_11_13_02Kluby „GP” we Wrześni, Gnieźnie, Łodzi, odbyły się spotkanie z red. Dorotą Kanią, autorką książki pt. „Tajne służby PRL w III RP”. Relacja wideo na www.klubygp.pl

.

.

.

sulecin_2016_11_20_2Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski byli gośćmi Klubów „GP” w Sulęcinie i w Gorzycach.  Goście wystąpili z koncertem pt. „Żołnierze Niezłomni – Podziemna Armia Powraca”.

.

.

hamburg_2016_11_20_3Wielkim zainteresowaniem cieszył się organizowany przez Klub „GP”  Hamburg i Hamburg II, „Polski Wieczór w Hamburgu”. Przy muzyce, w miłej atmosferze, można było posmakować przeróżnych potraw, wyrobów kuchni regionalnej z Mazowsza, Podlasia, Podhala, prezentowanych przez Pana Zenona Howiackiego, czy z Kaszub prezentowanych przez Panią Annę Bartkiewicz. Zainteresowanie przekroczyło oczekiwania organizatorów. W przyszłości kluby planują kontynuowanie tych spotkań.

Przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP, Klub „GP” w Aarhus włączył się w  akcję charytatywną: „Polonia dla Polonii”, czyli zbiórkę dla dzieci polonijnych na Ukrainie.  Za zebrane środki zakupione zostaną wyprawki dla dzieci polskiego pochodzenia uczących się języka polskiego we wspomnianym obwodzie.

W gościnnych progach pubu „Pod kurantem” odbyło się spotkanie krakowskiego Klubu „GP” z Jerzym Zelnikiem. Organizatorem spotkania było Wydawnictwo „M”, a okazją do wymiany poglądów na temat współczesnych wydarzeń była promocja książki Jerzego Zelnika pt. „Szczerze, nie tylko o sobie”, będąca swoistą „spowiedzią” autora.

Członkowie Klubu „GP” z Rdzawki uczestniczyli w spotkaniu z poseł Anną Paluch i senatorem Janem Hamerskim.

___________________________________________________________________________

Gliwce logo1Oświadczenie Klubu „GP” w Gliwicach

W związku z przyjęciem przez radnych miasta Gliwice, 17,11,2016 r. uchwały w sprawia „pozostawienia czołgu T-34 w dotychczasowej lokalizacji”, pytamy – czego to jest pamiątka? Na pewno jest to „pamiątka” wyprodukowana w Związku Sowieckim i uszkodzona w stopniu nie kwalifikującym się do remontu – pęknięta wieżyczka w czasie walk o Gliwice w styczniu 1945 roku. Wersja nowsza, jakoby ten wrak czołgu ciągnął za sobą polski 1 Korpus Pancerny spod Budziszyna, gdzie miały miejsce ostatnie walki wojsk pancernych – jest niewiarygodna. Tak czy inaczej, jest to symbol rosyjskiej dominacji nad Polską, rosyjskiej agresji na Węgry i na Czechosłowację, pychy i dumy Moskwy. Na wszystkich kierunkach działań armii radzieckich, po przekroczeniu przedwojennych granic Niemiec, były dokonywane morderstwa mężczyzn i gwałty zbiorowe na kobietach. Dotyczyło to również Ślązaczek i Ślązaków z Gliwic i powiatu gliwickiego. Oczywiście czołg „wyzwoliciel” też przypomina o tym pohańbieniu. Przyjęta uchwała jest dla nas całkowicie niezrozumiała. Jest dowodem klęski edukacji historycznej i spolegliwości Rady Miasta przed postępującą infantylizacją naszego społeczeństwa, dla którego sentymentalny „element krajobrazu” jest najważniejszy.

Przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Gliwicach
Marta Święcicka

Chicago II (USA) – zawieszenie działalności klubu. Pani Agacie Mikołajczyk dziękujemy za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress