Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Wykorzystać potencjał Polonii + FOTORELACJA

Zjazd USA 2017Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii
z IV Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady.
Galeria znajduje się poniżej.

Treść listu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych od Sekretarza Stanu Jana Dziedziczaka – przeczytaj

Treść listu z Kancelarii Prezydenta RP od Sekretarza Stanu Adama Kwiatkowskiego – przeczytaj .

Tydzień w Klubach „GP” – 07.06.2017 r.

Wykorzystać potencjał Polonii

W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA) odbył się IV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie. Był to zjazd przełomowy w historii klubów amerykańskich. Przez ostatnie cztery lata, kiedy powstawały kluby w obu Amerykach, spotykaliśmy się z agresją ze strony ludzi, którym nie w smak był proces jednoczenia się Polonii chcącej pracować dla dobra swoich środowisk, a przede wszystkim dla Polski. Przypomnę, że porozumienie organizacji polonijnych skupione wokół klubów „GP”, np. w Pensylwanii, przechyliło szalę zwycięstwa na korzyść Donalda Trumpa. To nie był przypadek, że tak wiele osób włożyło tak dużo wysiłku w rozbicie Polonii jednoczącej się wokół klubów „GP”. Tymczasem dzięki wysiłkom tych, którzy zorganizowali wydarzenie i uczestniczyli w ostatnim zjeździe w Doylestown, mogliśmy zastanowić się, w jakim kierunku powinna iść dalsza praca członków klubów i z kim należy budować siłę Polonii, tak żeby stała się pełnoprawnym uczestnikiem życia politycznego w USA. Należy pamiętać, że w takich miastach jak Chicago, Denver, Detroit, Los Angeles, Nowy Jork czy Seattle według oficjalnych danych mieszka blisko 10 mln osób pochodzenia polskiego, a Chicago jest drugim na świecie po Warszawie miastem pod względem liczby Polaków. Według słów Konsula RP w Nowym Jorku, Macieja Golubiewskiego, w samym Nowym Jorku liczba Polaków zdecydowanie przekroczyła milion osób deklarujących się Polakami. Takiego potencjału nie wolno zmarnować. Rozumieją to ci, którzy mówili o tym podczas paneli dyskusyjnych na zjeździe. Konsul Golubiewski powiedział podczas wystąpienia, że niezwykle pozytywnie ocenia swoją współpracę ze środowiskiem klubów „GP”. Wskazał również, by „wykorzystywać rocznice i postacie historyczne, bo to właśnie one symbolizują wartości i narracje, które trwają do dziś i wpływają na politykę polsko-amerykańską”. Senator Małgorzata Kopiczko, członek Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, przypomniała o inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej zmian w przepisach, które upoważniają uczniów szkół polonijnych oraz osoby uczące się języka polskiego w szkołach innych systemów oświaty do otrzymania legitymacji uprawniającej do skorzystania z takich samych praw podczas pobytu w Polsce, jakie posiadają uczniowie szkół w naszym kraju. Legitymacje ucznia i legitymacje nauczyciela już zaczęto wydawać w Konsulacie RP w Nowym Jorku. Po wystąpieniu pani senator odbyła się uroczystość uhonorowania Tadeusza Antoniaka, przewodniczącego klubu „GP” w Filadelfii, senackim medalem za zasługi dla Polonii. Podczas wystąpienia Marii Szonert-Biniendy oraz prof. Chrisa Cieszewskiego mogliśmy dowiedzieć się o atakach medialnych, z jakimi mieli oni do czynienia w ostatnich miesiącach w Polsce. Profesor Cieszewski wyjaśnił wiele spraw związanych z pracami podkomisji badającej tragedię smoleńską.
O problemach duszpasterstwa polonijnego w USA mówili: ks. Tomasz Seweryn, ks. Bogumił Chruściel, ks. Mirosław Król. Otóż ubiegłym roku w USA zamknięto 50 parafii, w tym jedną polską. – Musimy pilnować, co będzie dalej, i zrobić wszystko. by parafie przetrwały. Żeby dla klubów „GP” i innych organizacji był tu dom – mówił ks. Bogumił Chruściel. – Uważam, że większość parafii nie jest przygotowana do akcji politycznych. Jeśli chcemy brać udział w polityce amerykańskiej – a musimy to robić, aby się bronić – powinniśmy się przygotować, mieć więcej kontaktów i mobilizować ludzi politycznie – stwierdził na koniec swojego wystąpienia. Sytuację geopolityczną omówił red. Tomasz Sakiewicz, a red. Wojciech Mucha ujawnił zmanipulowane informacje, jakie są rozpowszechniane w USA, dotyczące stosunków polsko-ukraińskich. Prezes Fundacji Klubów „Gazety Polskiej” Ewa Wójcik wyjaśniła, na czym polega pomoc Fundacji w codziennej pracy klubów i jakie możliwości daje współpraca w różnych przedsięwzięciach.
Wyjątkowo wzruszające były uroczystości przeniesienia urny z prochami płk. Antoniego Szackiego ps. Bohun, legendarnego dowódcy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, który zmarł w 1992 r. w Costa Mesa. Urna z prochami spoczęła w narodowej nekropolii w kwaterze kombatanckiej w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Uroczystości, w których uczestniczyli przedstawiciele klubów „GP”, zorganizowała inicjatywa „NSZ nowe pokolenie” z Chicago. Tomasz Sakiewicz oraz autor tego artykułu złożyli wieńce pod pomnikami Żołnierzy Wyklętych oraz Mściciela (ten ostatni poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej).
Podsumowując IV Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” na ziemi amerykańskiej można stwierdzić, że jego uczestnicy przyjechali do Doylestown znakomicie przygotowani do merytorycznych rozmów o przyszłości Polonii w USA i Kanadzie. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że tak dobrej sytuacji politycznej w Polsce i USA nie wolno zmarnować. Może dlatego na zjeździe pojawiło się tak wiele osób, które chcą założyć nowe kluby „GP” w kolejnych miastach amerykańskich.
Wszystkim należą się wielkie wyrazy uznania za pracę w zorganizowaniu Zjazdu. Szczególne podziękowania składam koordynatorowi klubów „GP” na USA i Kanadę Maciejowi Rusińskiemu, Anecie i Tadeuszowi Antoniakom, szefom klubu w Filadelfii, Pawłowi Grzegorczykowi, szefowi klubu z New Jersey. Pawłowi Piekarczykowi, który z gitarą w ręce na bieżąco komentował nasz zjazd. Za gościnę dziękuję władzom Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Relacja red. Wojtka Muchy:

http://niezalezna.pl/99576-kluby-za-oceanem-silne-jak-nigdy-zjazd-w-usa-sukcesem-naszego-srodowiska

http://niezalezna.pl/99653-drugi-dzien-zjazdu-w-usa-kluby-gazety-polskiej-od-morza-do-morza

Zjazd USA 2017

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress