Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Wzruszające uroczystości w Budapeszcie

Tydzień w Klubach „GP” – 02.11.2016 r.

Wzruszające uroczystości w Budapeszcie

wegrySkładamy gorące podziękowania dla wszystkich uczestników wyjazdu do Budapesztu na uroczystości upamiętniające 60. rocznicę rewolucji węgierskiej i za wzruszające chwile jakie spędziliśmy razem z Prezydentem RP Andrzejem Dudą podczas uroczystości pod pomnikiem gen. Józefa Bema. Podziękowania kierujemy do klubów z: Krakowa, Poznania, Nowego Sącza, Proszowic, Stalowej Woli, Tychów, Piotrkowa Trybunalskiego, Redy, Rypina, Elbląga, Kartuz, Kalisza, Kielc, Raciborza, Wiednia. Dziękujemy prezesowi węgierskiego Forum Społecznej Jedności CÖF panu Csizmadii László, za ogrom pracy jaki włożył w organizację naszego przyjazdu. Dla Patrycji i Daniela Pászt, którzy służyli wszelką pomocą, dla przewodniczącej Klubu „GP” w Budapeszcie Joanny Urbańskiej, Marii Machl, Urszuli Fiołek, Violetty MackiewiczSasiak, Beaty Dróżdż  i Ewie Wójcik, które przyczyniły się do wielkiego sukcesu naszej wizyty w Budapeszcie. Relacja z tego wzruszającego i ważnego spotkania Polaków i Węgrów w Budapeszcie na stronie: http://www.klubygp.pl/fotorelacja-uroczystosci-23-pazdziernika-w-budapeszcie/

brzozow_2016_10_20Obchody 70. rocznicy śmierci Antoniego Żubryda ps. „Zuch”, dowódcy Samodzielnego Batalionu Operacyjnego Narodowych Sił Zbrojnych oraz jego żony Janiny, zostały zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Muzeum Historyczne w Sanoku i Związek Strzelecki Rzeczypospolitej. Po wykładach płk Artur Frączek z Urzędu d.s. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale PRO PATRIA. Medal otrzymał  Henryk Kozik, przewodniczący Klubu „GP” w Brzozowie. Klub i Związek Strzelecki RP z Brzozowa byli organizatorami uroczystości w Malinówce upamiętniających śmierć Antoniego i Janiny Żubrydów. W rocznicowych obchodach wzięli udział m.in.: Janusz Niemiec – syn Antoniego Żubryda, członkowie rodziny, oddziały Sokoła, Strzelca, grupy rekonstrukcyjne oraz podhalańczycy. Antoni Żubryd ps.”Zuch”, „Orłowski” dowódca oddziału NSZ „Zuch” został zastrzelony wraz z małżonką Janiną 24 października 1946r. w Malinówce przez agenta UB.

bydgoszcz_2016_09_30_3W związku z kolejną nagonką na księdza Prałata Romana Kneblewskiego rozpętaną przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych i wtórującą mu „Gazetę Wyborczą”, oraz zapowiedzią złożenia donosów na księdza do Watykanu i prokuratury, środowiska patriotyczne i konserwatywne przed świątynią, którą kieruje kapłan zwołały konferencje prasową. Rozpoczął ją przewodniczący Klubu „GP” w Bydgoszczy, radny Krystian Frelichowski, który m.in. szukał  prawdziwych przyczyn nagonki na bydgoskiego proboszcza. Na konferencji był też obecny  prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze” Jan Raczycki oraz lider Solidarnych 2010 Maciej Różycki. Krystyna Sawicka odczytała stanowisko środowisk prawicowych.

gliwice_2016_10_12_1Spotkanie z Piotrem Wrońskim, pułkownikiem Agencji Wywiadu w stanie spoczynku, zorganizował gliwicki Klub „GP”. Prowadziła je redaktor Sabina Treffler. Salę Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II, wypełniła publiczność która znała treść książki pt. „Czas nielegałów. Krótki kurs kontrwywiadu dla amatorów”, dlatego spotkanie było niezwykle interesujące.

warszawa_2016_10_23

Warszawski Klub „GP” zorganizował koncert Pawła Piekarczyka oraz Leszka Czajkowskiego premiujący ich najnowszą płytę pt. ”Zapiski walki, zdrady i zwycięstwa”.

.

.

berlinb_2016_10_23_3Klubowicze „GP” Berlin-Brandenburg postanowili ponownie odwiedzić z upominkami  rannych, bohaterskich żołnierzy ukraińskich walczących w Donbasie, którzy przebywają na leczeniu w niemieckim szpitalu w Berlinie. Obecnie dochodzą do zdrowia  w wojskowej klinice w Berlinie.

Zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma odznaczył działacza polonijnego z New Jersey, USA Grzegorza Tymińskiego Krzyżem Wolności i Solidarności. Wyróżniony był jednym ze współzałożycieli zambrowskiej komórki Federacji Młodzieży Walczącej, a w 1989 r. znalazł się w składzie grupy założycielskiej komórki Niezależnego Ruchu Solidarności Młodych. NRSM aktywnie wspierał działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w trakcie kampanii wyborczej. W Stanach Zjednoczonych Grzegorz Tymiński kontynuuje swoją działalność na rzecz krzewienia prawdy o historii Polski. Jest redaktorem naczelnym Portalu Pamięć.us, który w ramach współpracy z Klubem „GP” w Filadelfii, Kongresem Polonii Amerykańskiej Oddz. Płn. New Jersey oraz Kołem Przyjaciół Radia Maryja tworzy Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. Dzięki inicjatywie Grzegorza, w ramach Komitetu, we wrześniu br. został odsłonięty pomnik Żołnierzy Niezłomnych, który stanął w Amerykańskiej Częstochowie.

W Szczecinie odbył się koncert Agnieszki Battelli, Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka, poświęcony 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Na koncercie obecni byli Klubowicze Berlin-Brandenburg.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress