Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | XVII Zjazd Klubów „GP” – Spała 2022

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | 25.05.2022 r.

XVII Zjazd Klubów „GP” – Spała 2022

Serwis_2022.05.25W dniach 17–19 czerwca spotkamy się w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale na XVII Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej”. To wielkie święto dla wszystkich klubowiczów i środowiska Strefy Wolnego Słowa.

Zjazd to czas na podsumowanie 17 lat naszej działalności. W Polsce, Europie, USA, Kanadzie i Australii działa prawie 500 klubów „GP”. Warto w tym miejscu ponownie przypomnieć słowa prof. Sławomira Cenckiewicza, laureata nagrody Człowieka Roku Klubów „GP”: „Kluby »Gazety Polskiej« tworzą wyjątkowe w skali kraju środowisko – spiskowców  wolności, mówiąc słowami wielkiego poety Zbigniewa Herberta z wiersza »17 września«”. Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem profesora, który doskonale poznał środowisko klubów „GP”. Spotykając się z klubowiczami, wielokrotnie rozmawiał o trudnej historii Polski. Warto też przypomnieć słowa prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który doceniając pracę klubowiczów, powiedział na X Zjeździe Klubów „GP” w Piotrkowie Trybunalskim: „Jesteście oddziałem szturmowym armii, która ma maszerować do zwycięstwa”. I członkowie klubów od kilkunastu lat maszerują, jednocząc wokół siebie tych wszystkich, którzy nie bacząc na przeciwności, pracują dla dobra Polski. Należy pamiętać, że w wielu miejscowościach kluby „GP” są jedynym forum, na którym rozmawia się w sposób odpowiedzialny o naszym kraju, a kluby integrują lokalną społeczność i pracując dla niej, dają wszystkim impuls do pozytywnego działania. Wszyscy klubowicze z niecierpliwością oczekują zjazdów, wiedząc, że spotkają tam przyjaciół, z którymi podyskutują szczerze o sprawach polskich, wymienią się pomysłami czy zainicjują wspólne przedsięwzięcia. To także okazja porozmawiania z politykami, którzy decydują o losach Polski. Na temat ważnych spraw dotyczących Polski i wojny na Ukrainie wymienimy poglądy ze znamienitymi gośćmi. Będziemy też rozmawiać o naszych sukcesach, planach i problemach środowiska klubowego. Będzie okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów. Znajdziemy również czas na chwile relaksu, m.in. przy znakomitej muzyce. Wśród uczestników zjazdu znajdą się czołowi dziennikarze „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, Telewizji Republika i portalu Niezależna.pl; znani politycy i goście honorowi.

Zjazdy Klubów „GP” to największe ogólnopolskie spotkanie organizacji pozarządowej, która od 17 lat z sukcesem buduje społeczeństwo obywatelskie. Wydarzenie trwa trzy dni, podczas których odbywają się panele dyskusyjne, w których udział biorą wybitni politycy, ekonomiści i dziennikarze. Zaprosiliśmy na zjazd wielu znamienitych gości, m.in. pana prezydenta Andrzeja Dudę, pana premiera Mateusza Morawieckiego, pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, panią marszałek Elżbietę Witek, pana marszałka seniora Antoniego Macierewicza i wielu innych ministrów, posłów, dziennikarzy, ludzi kultury i biznesu. Ich obecność, ze względów bezpieczeństwa, będzie determinowała program zjazdu. Wszystkie informacje otrzymają przewodniczący klubów „GP”. Jak co roku organizatorem zjazdu jest miejscowy Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim wspólnie z Fundacją Klubów „Gazety Polskiej”. Przypomnę, że uczestnictwo w Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” to obowiązek, przywilej i zaszczyt. Proszę o tym pamiętać!

Zaproszenie plansza_2022Dodatkowe informacje na temat zjazdu można uzyskać pod numerami telefonów: Ewa Wójcik – Biuro Klubów „GP”, tel. 505 038 217; Beata Dróżdż – przewodnicząca, Klub „GP” Piotrków Trybunalski, tel. 792 237 403; Anna Wójcik – Biuro Klubów „GP”, tel. 609 447 449.

Ostatecznym terminem zgłoszenia jest 6 czerwca 2022 roku.

Opole12022_05_25

Klub „GP” Opole

OPOLE | Członkowie Klubu „GP” w Opolu otrzymali odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W gronie odznaczonych znaleźli się: Grzegorz Ozimek, uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi, zaś Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymali: Magdalena Kalicka, Kazimierz Pierzga, Leszek Pierzga, Zdzisław Śloderbach i Radosław Zimoch. Przemówienia wygłosili Mariusz Pawelec oraz Tadeusz Gustowicz. Serdecznie gratulujemy!

.

.

Gliwice_order

Klub „GP” Gliwice

GLIWICE | Marta Święcicka, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” z Gliwic, koordynator śląskich klubów „GP”, została wyróżniona Krzyżem XXX-lecia Ordynariatu Polowego jako wyraz wdzięczności za cenny wkład w 30-letnią historię odnowionego duszpasterstwa wojskowego. Serdecznie gratulujemy!

.

.

Wadowice2022_05_25

Klub „GP” Wadowice

WADOWICE | Na zaproszenie wadowickiego Klubu „Gazety Polskiej” papieskie miasto odwiedził publicysta i historyk Tadeusz Płużański, który w Auli Domu Rekolekcyjnego Ojców Karmelitów wystąpił z wykładem „Walka z Rosją wczoraj i dziś”. Temat, jakże aktualny, przykuł uwagę słuchaczy, był też czas na pytania. Wszystkich uczestników przywitał gospodarz miejsca – przeor wspólnoty zakonnej i kustosz sanktuarium o. Leszek Stańczewski, – Preludium do wojny rosyjsko- ukraińskiej było natarcie na polską granicę, zmontowane przez Łukaszenkę i Władimira Putina. To było rozpoznanie bojem, typowo po sowiecku. Rozpoznawanie dzięki sprowadzanym z krajów arabskich przybyszom. To była pierwsza faza wojny, która się dzisiaj odbywa. Aż strach pomyśleć, jakie będą kolejne fazy. Z przerażeniem śledzę te wszystkie doniesienia z Ukrainy. I nikt mnie do tej pory nie przekonał, że Putin zatrzyma się na Ukrainie – mówił podczas spotkania Tadeusz Płużański.

NowySacz_Sybirakow22022_05_25

Klub „GP” Nowy Sącz

NOWY SĄCZ | W Nowym Sączu Zespół Szkół im. Sybiraków zorganizował XIV Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków i uroczystości upamiętniające Polaków zesłanych przez komunistów na nieludzką ziemię. W marszu uczestniczył nowosądecki Klub „Gazety Polskiej”. Jak relacjonują członkowie klubu: „Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej, po której przeszliśmy na Cmentarz Komunalny. Przy grobie Sybiraków złożyliśmy kwiaty. Po hymnie Polski i Sybiraków odczytany został apel poległych, były też salwy honorowe oddane poległym na Sybirze przez kompanię reprezentacyjną Straży Granicznej. Podczas uroczystości dyrektor Zespołu Szkół im. Sybiraków powiedział, że to, co dzieje się teraz dookoła nas, pokazuje, jak historia niebezpiecznie zatacza koło. Mamy XXI wiek i znów konflikt zagląda nam głęboko w oczy. Drogowskazem, jak należy działać, mogą być nasi Sybiracy. Okazją do marszu była 20. rocznica nadania imienia Sybiraków Zespołowi Szkół nr 2, który od lat przypomina o ofiarach zsyłek. Po uroczystościach w Zespole Szkół nr 2 odsłonięte zostały tablice pamiątkowe. Teraz dwóm salom lekcyjnym patronują Alicja Rataj Szofer i Eugeniusz Ziarno. Prezes zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Nowym Sączu podkreślił, że chce, aby młodzież miała przybliżone konkretne sylwetki, a nie tylko uczyła się bezosobowo o Sybirakach. To byli członkowie związku, którzy tutaj żyli, mieszkali i spoczywają na tej ziemi”.

Oswiecim2022_05_25

Klub „GP” Oświęcim

OŚWIĘCIM | W siedzibie Klubu „Gazety Polskiej” w Oświęcimiu klubowicze mieli przyjemność gościć wyjątkową osobę, dr. Jarosława Ptaszkowskiego. – Przybliżył nam historię związaną ze „Wschodnimi umocnieniami II Rzeczypospolitej”. Omówione zostały przyczyny powstania systemów obrony przedwojennej granicy polsko-sowieckiej. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądał ich kształt i koncepcje wykorzystania przeciwko ewentualnemu atakowi ze strony ZSRS. Uczestnicy mogli zapoznać się z rodzajami wybudowanych obiektów obronnych i ich przeznaczeniem oraz sposobem, w jaki mogłyby zostać użyte w walce. Można było również obejrzeć mnóstwo ich zdjęć zarówno z czasów przedwojennych, jak i współczesnych. Była to spora gratka dla miłośników historii i militariów. Serdecznie dziękujemy dr. Jarosławowi Ptaszkowskiemu. Podziękowania kierujemy do Panów Jarosława Jurzaka oraz Bartłomieja Klimy za użyczenie sprzętu – relacjonowali członkowie klubu.

Chicago1_2022_05_25

Klub „GP” Chicago

CHICAGO | W Chicago odbyła się parada 3-majowa, w której uczestniczyli członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Chicago. Są to największe poza granicami Polski obchody Konstytucji 3 Maja, organizowane nieprzerwanie od 1892 roku w największym skupisku Polonii na świecie. W czerwonym ferrari przed trybuną honorową przejechała Miss World, Polka Karolina Bielawska.

.

.

.

Krosniewice2022_05_25

Klub „GP” Krośniewice

KROŚNIEWICE | W Krośniewicach zainstalowana została tabliczka na grobie weterana Szymona Trojanowskiego. Wraz z księdzem Dziekanem, burmistrz Krośniewic Katarzyną Erdman i radną Mariolą Łukomską członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Krośniewice złożyli kwiaty na grobie Trojanowskich. Tabliczka oraz wpis grobu do ewidencji w IPN powstały z inicjatywy klubu w Krośniewicach.

.

.

 

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl

Serwis_2022.05.25

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress