Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Z Prezydentem RP w Budapeszcie

Tydzień w Klubach „GP” – 19.10.2016 r.

Z Prezydentem RP w Budapeszcie

logo_wegry_small23 października w Budapeszcie odbędą się uroczystości upamiętniające 60. rocznicę rewolucji węgierskiej W uroczystościach polsko-węgierskich przy Pomniku gen. Józefa  Bema około godziny 12.00 uczestniczył będzie Prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystość organizują Kluby „GP” i węgierskie Forum Społecznej Jedności CÖF. Po uroczystościach nastąpi przejście pod Parlament Węgierski, gdzie około godziny 15.00 przemówienia wygłoszą: Prezydent RP Andrzej Duda i Premier Viktor Orbán.

nowyjork_2016_10_03Marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski, podczas swojej wizyty w Nowym Jorku, spotkał się z przedstawicielami Klubów „GP”, Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego i z reprezentantami Kongresu Polonii Amerykańskiej. Było to kolejne spotkanie przedstawicieli tych organizacji z Marszałkiem w ciągu ostatnich miesięcy. Uczestniczyli w nim Tadeusz i Aneta Antoniak z Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej, Maciej Rusiński, koordynator Klubów „GP” na USA i Kanadę, oraz Stanisław Śliwowski i Bogusław Kowalski reprezentujący wyżej wymieniony Komitet jak i Kongres Polonii Amerykańskiej. Na zakończenie spotkania, przewodniczący Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej, Tadeusz Antoniak, wręczył Marszałkowi ryngraf upamiętniający odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych w Amerykańskiej Częstochowie.

raciborz_2016_09_18_4Członkowie Klubu „GP” z Raciborza mieli zaszczyt spotkać się z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Przed spotkaniem wszyscy udali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, by złożyć hołd polskim bohaterom i ofiarom totalitaryzmu. Tam spotkali na Łączce prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który kieruje nowymi pracami wykopaliskowymi szukając szczątków zamordowanych: Augusta Emila Fieldorfa, ps. „Nil” i Rotmistrza Witolda Pileckiego. W Sejmie klubowicze oddali hołd wszystkim polskim posłom, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. Rozmowa z Ministrem Ziobrą dotyczyła prac legislacyjnych ministerstwa, interpretacji prawa w praktyce i problemach sądownictwa w Polsce. Członkowie klubu dziękują panu ministrowi za możliwość spotkania, za serdeczną atmosferę i miłe przyjęcie.

nowy-jork-pochodW Nowym Jorku i Filadelfii odbyła się 79 Parada Pułaskiego, która jest największą paradą upamiętniającą Kazimierza Pułaskiego w USA. W przemarszu 5 aleją na Manhattanie biorą udział niemal wszystkie większe polskie organizacje, parafie i lokalne społeczności. W paradzie uczestniczyła również reprezentacja miejscowego Klubu „GP” z Nowego Jorku. Tegoroczna parada w Nowym Jorku była wyjątkowo liczebna, a gośćmi honorowymi byli Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i Senator Anna Maria Anders. Równocześnie odbywała się druga Parada Pułaskiego w Filadelfii. Na tej paradzie również był obecny tamtejszy Klub „GP” z Filadelfii.

dzierzoniowii_2016_10_04_02Z inicjatywy Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego odbyło się I Forum Historyczne pt. „Ziemia Dzierżoniowska – lokalne historie II wojny światowej i pierwszych lat powojennych”. Po uroczystym otwarciu i powitaniu uczestników przez przewodniczącego stowarzyszenia pana Ireneusza Wagnerowskiego i wiceprezesa pana Romana Kowalczyka, zaproszeni historycy i naukowcy, członkowie Klubu „GP” Dzierżoniów II i ORP, wygłosili referaty. W drugiej części forum wystąpił Tadeusz Polkowski – polski raper zajmujący się tematyką patriotyczną i historyczną. W spotkaniach uczestniczyła burmistrz Piławy Górnej Zuzanna Bielawska oraz wójt gminy Łagiewniki Janusz Szpot. Było to pierwsze takie forum, ale jak zapewniają organizatorzy, na pewno nie ostatnie.

newmexico-anders2016W siedzibie El Paso County Historical Society odbyło się spotkanie z  Senator RP Anną Marią Anders, Ministrem Pełnomocnym Rządu RP do spraw Dialogu Międzynarodowego. Tematem spotkania były stosunki polsko-amerykańskie oraz sprawy Polonii w południowo-zachodnich stanach.  Na spotkanie przybyli również Aleksander Adamczyk, reprezentujący Klub „GP”  w New Mexico oraz Stanisław Matejczuk – Koordynator Główny Polonia Semper Fidelis.

montreal_2016_10_02_2Klub „GP” w Montrealu wziął udział w akcji „Wyślij kartkę do Powstańca” i wysłał symboliczne kartki, które mamy nadzieje, dzięki organizatorom akcji, trafią do kilku żyjących Bohaterów Powstania Warszawskiego.

Klub GP Będzin II uczestniczył w uroczystościach  poświęcenia grobu zamordowanego w Będzinie w 1946 roku Józefa Pawlika – żołnierza Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Klub „GP” w Raciborzu uczestniczył w uroczystym otwarciu wystawy „1956. Polska – Węgry. Pamiętamy”. Wystawę przygotował IPN Katowice.

W dniu 3 października br. w „Kronen Zeitung”, wysokonakładowym dzienniku austriackim, ukazał się artykuł pt. „3-D-Modell von Auschwitz soll bei SS-Prozessen helfen”, w którym niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau został nazwany „polskim obozem koncentracyjnym”. Klub  „GP” w Wiedniu im. Rtm. Pileckiego skierował list protestacyjny do redaktora naczelnego „Kronen Zeitung”, dr. Christopha Dichanda.

Na zaproszenie Klubu „GP” w Oświęcimiu gościł prof. Ryszard Legutko. Gość wygłosił prelekcję nt.” Czy i jaka kontrrewolucja jest w Europie potrzebna?”.

W Rypinie odbyła się premiera filmu „Smoleńsk” reż.  Antoni Krauze. Klub prowadził relacje telewizji internetowej stream1 z tego wydarzenia.

Białostocki Młodzieżowy Klub Gazety Polskiej – zaprzestanie działalności. Panu Patrykowi Szulak  oraz wszystkim Klubowiczom dziękujemy za dotychczasową  współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress