Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Zielone ludziki w Krakowie

Tydzień w Klubach „GP” – 01.10.2014 r.

Zielone ludziki w Krakowie

W ubiegłym tygodniu w Krakowie odbył się koncert, którego uczestnicy solidaryzowali się z walczącymi o wolność Ukraińcami: „Nasze serca z Ukrainą”. Głównym gościem i wykonawcą był ukraiński bard Taras Kompaniczenko z Kijowa wraz z siedmioosobowym zespołem „Chorea kozacka”. Artysta wsławił się czynnym wspieraniem walki swych braci o wolną Ukrainę. Ich droga do Krakowa wiodła od kijowskiego Majdanu, po Donieck i Ługańsk na wschodzie Ukrainy, gdzie walczą ich przyjaciele, ochotnicy w batalionach: Aidar, Donbas, Dnipro, Switiaz, Cherson, Myrotworec. Podczas swych koncertów zbierają pieniądze i dary potrzebne Ukraińcom walczącym z rosyjskim agresorem. W koncercie, który trwał prawie cztery godziny, wystąpili również Jerzy Zelnik, Leszek Długosz, Andrzej Kołakowski i Stanisław Markowski. Swoimi przemyśleniami na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę podzielili się z licznie zgromadzoną publicznością prof. Andrzej Nowak, Dawid Wildstein, Wojciech Mucha i Przemysław Miśkiewicz.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem koncertu był Stanisław Markowski, a współorganizatorami byli – Stowarzyszenie „Pokolenie” z prezesem Przemysławem Miśkiewiczem i krakowski Klub „GP” z przewodniczącym Markiem Michno na czele.

Już kilkanaście dni przed koncertem organizatorzy i księża, którzy chcieli udostępnić sale na koncert w swoim kościele, spotkali się z werbalnym atakiem: grożono im śmiercią, a nawet zniszczeniem kościoła. Doszło do kuriozalnej sytuacji: z powodu gróźb miejsce koncertu przenoszono trzykrotnie. W noc poprzedzającą koncert nastąpił nieoczekiwany atak na biuro Klubów „GP” i Księgarnię „GP” w Krakowie. Niezidentyfikowane „zielone ludziki”  próbowały podpalić tablice informacyjne z logo Klubów „GP”, Księgarni „GP”, oraz portalu niezalezna.pl. Zniszczono ścianę przy witrynie księgarni i znajdujący się tam baner informacyjny, pozostawiając przed wejściem napis: „Śmierć katom Wołynia i Donbasu”.

Poproszony o ocenę całej sytuacji Stanisław Markowski powiedział:” Czy możliwe jest, by zapowiedź koncertu, z przesłaniem solidarności z walczącym o wolność i godność narodem Ukrainy, mogła wywołał furię, która przerodziła się w groźby, zniesławienia, nękania, wreszcie czynne napaści na siedziby instytucji świeckich i kościelnych, które wspomagały inicjatywę tego koncertu? W Polsce, w Krakowie, w 14 roku XXI wieku, w czasach zdawałoby się wolnych od przemocy i nienawiści ? Czy dokonali tego ludzie normalni, Polacy? Tak, to jest możliwe. Tak się stało i nic już tego nie cofnie. Zastraszeni i znieważeni zostali  księża z krakowskich parafii św. Jadwigi Królowej i  św. Józefa. Nękano i obrażano ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Zostały uszkodzone i sprofanowane czerwoną  farbą: budynek parafialny kościoła św. Józefa i farbą czarną ściana, witryna i wejście w kamienicy przy ul. Jagiellońskiej w Krakowie, gdzie mieści się Biuro i Księgarnia klubu „Gazety Polskiej”. W napisach wzywano do zabójstwa. W Internecie używano gróźb karalnych i wezwań do przemocy. Zwracam się do organów ścigania RP, o wszczęcie z urzędu śledztwa w sprawie o podżeganie do popełnienia przestępstwa, nękanie i pomówienia pod adresem duchownych i organizatorów koncertu, stosowanie gróźb i zastraszeń.”

Jest pewne, że środowisko związane ze Strefą Wolnego Słowa nie da się zastraszyć „zielonym ludzikom” – zwłaszcza im.

Przeprowadzona na początku bieżącego roku przez kęcki Klub „GP”  akcja „Książka dla Kresowiaka” znalazła swój szczęśliwy finał. Zebrane dary – oprócz książek były to także ubrania oraz artykuły spożywcze – przekazano organizatorom XIV Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Dzięki temu  trafiły one na Litwę, Białoruś, Ukrainę, jak również do Rosji.

Z inicjatywy  Klubu „GP” z Białegostoku odbyło się spotkanie z red. Krzysztofem Wyszkowskim nt. „ PRL-bis: Od okrągłego stołu do tragedii smoleńskiej”. Wideo: klubygp.pl

Na zaproszenie Klubu „GP” w Andrychowie odbyło się spotkanie z red. Małgorzatą Kupiszewską która zaprezentowała album „Dokąd zmierzasz”.

W Legnicy odbyło się spotkanie z red. Dorotą Kanią, autorką książki „Cień tajnych służb” oraz współautorką bestsellera ” Resortowe dzieci. Media.”   Organizatorami spotkania są poseł PiS Adam Lipiński i legnicki Klub „GP”. Wideo: klubygp.pl

Młodzi olecczanie i Sybiracy wzięli udział w 14. Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Już po raz czternasty członkowie Związku Sybiraków w Olecku, prowadzonego przez panią Janinę Maciukiewicz, ruszyli na początku września do Białegostoku, aby wziąć udział w 14. Marszu Żywych Polskiego Sybiru.

Podczas wyjazdu na mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej z reprezentacją Gibraltaru o awans do mistrzostw Europy 2016 przedstawiciele kibiców GKS-u Jastrzębie udali się na miejsce pamięci o katastrofie lotniczej z 4 lipca 1943 roku, w której zginął m.in. Gen. Władysław Sikorski. Kibice złożyli kwiaty i wieńce i zawiesili biało-czerwone szarfy GKS-u Jastrzębie oraz Klubu „GP” w Jastrzębiu-Zdroju.

Z inicjatyw szefa Klubu „GP” w Olecku Dariusza Josiewicza, we współpracy z parafią pw. Podwyższenia Krzyża św. odbyła się zbiórka do puszek po każdej z mszy św. Pieniądze ze zbiórki przy kościele trafią na konto katowickiego stowarzyszenia „Pokolenie”, które wysłało na Ukrainę transport z pomocą humanitarną.

Gliwice – zmiana adresu e-mail: martaswiecicka@gmail.com

Ryszard  Kapuściński                                               

Ryszard_Kapuscinsk        

KĘTY

IF                                       

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ

Jastrzebie_2014_09_16_5                

BIAŁYSTOK

Bialystok_Wyszkowski_wideo

ANDRYCHÓW IIAndrychowII_2014_08_30_4

LEGNICA

Legnica_Kania

 

OLECKO

IF

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress