Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Zjazd Klubów „GP” z USA i Kanady

Tydzień w Klubach „GP” – 01.06.2016 r.

Zjazd Klubów „GP” z USA i Kanady

W dniach 27-29 maja w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (USA) odbył się III Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie. W obu tych krajach bardzo aktywnie działa ponad 20 klubów „GP”, grupujących Polaków, którzy całą swoją energię i chęć działania dla dobra Polski realizują właśnie w klubach „GP”. Po upływie trzech lat można powiedzieć, że cele, jakie przed sobą postawili uczestnicy I Zjazdu: „Istnieje potrzeba integracji środowiska związanego z »Gazetą Polską«, poznania się, wymiany doświadczeń i pomysłów, ale przede wszystkim wspólnej rozmowy o Polsce, płynącej z troski i miłości do Ojczyzny” są konsekwentnie realizowane i środowisko Polaków skupione wokół klubów „GP” jest coraz bardziej zintegrowane; ma też niezwykle pozytywny wpływ na Polonię w USA i Kanadzie. W trzydniowym zjeździe udział wzięli przedstawiciele większości klubów „GP” działających w obu północnoamerykańskich krajach, przedstawiciele organizacji polonijnych, a także znakomici goście z USA i Polski.

Pierwszy dzień został poświęcony sprawom organizacyjnym i omówieniu problemów, z jakimi spotykają się kluby w obu krajach. Redaktor Tomasz Sakiewicz omówił sytuację polityczną na świecie, ze szczególnym naciskiem na rolę klubów przed zbliżającymi się wyborami w USA, a niżej podpisany zaprezentował efekty dotychczasowej działalności czterystu klubów „GP” funkcjonujących na całym świecie i podzielił się wiedzą na temat organizacji pracy klubów i sposobów ich działania. Piotr Hofman przedstawił nowe możliwości przekazywania wydarzeń na żywo na platformie stream1.

Drugi dzień rozpoczęto od odczytania przez koordynatora amerykańskich klubów Agatę Mikołajczyk listu, jaki wystosował w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy szef Gabinetu Prezydenta, Sekretarz Stanu Rzeczypospolitej Polskiej, pan Adam Kwiatkowski.

SZEF                                                                                    Warszawa, 24 maja 2016 roku
GABINETU PREZYDENTA
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sekretarz Stanu                                                                   Kluby Gazety Polskiej
Adam Kwiatkowski
                                                            z USA i Kanady

 

Szanowni Państwo Członkowie Klubów Gazety Polskiej,

Drodzy Rodacy

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy serdecznie dziękuję za zaproszenie do udziału w III Zjeździe Klubów Gazety Polskiej z USA i Kanady w Doylestown. Zapewniam o Jego zainteresowaniu działaniami podejmowanymi przez Kluby Gazety Polskiej  działające w Ameryce Północnej.

Wyrażam wdzięczność Państwu za podejmowane inicjatywy mające na celu promowanie polskiej tradycji i kultury oraz szerzenia wartości chrześcijańskich w USA i Kanadzie. Państwa zaangażowanie w bronie dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej w świecie, w organizację wielu uroczystości jubileuszowych tak ważnych dla wszystkich Polaków są przez Pana Prezydenta wysoko cenione. Pielęgnowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, Ofiarach Katastrofy Smoleńskiej oraz organizacja obchodów Świąt Narodowych czy 1050. Rocznicy Chrztu Polski to żywe dowody Waszego trwania przy wierze i tradycji oaz pamięci o polskich korzeniach. Dzisiejszy Zjazd to kolejny krok na drodze do integracji środowisk polonijnych w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, pokazujący rosnącą siłę Klubów Gazety Polskiej.

Podkreślam, że misja prezydentury Pana Andrzeja Dudy jest służenie Ojczyźnie oraz Rodakom mieszkającym w kraju i za granicą, dlatego prowadzona przez Państwa działalność wpisuje się w założenia realizowanej przez Pana Prezydenta polityki.

Wszystkim Państwu, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz własnym, życzę pomyślnych obrad oraz konstruktywnych dyskusji, które pozwolą osiągnąć jak najlepsze efekty w dalszej działalności. Mam nadzieję, że to spotkanie przyniesie wiele ciekawych wniosków oraz zachęci do dalszych działań na rzecz szerzenia dobrego imienia Polski w świecie.
Zapewniam, że będziemy starać się wykorzystać tę wiedzę w działaniach Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z wyrazami szacunku,

Adam Kwiatkowski

Za pośrednictwem Skype’a połączono się z wiceministrem spraw zagranicznych, odpowiedzialnego za sprawy polonijne, konsularne, parlamentarne oraz dyplomację publiczną i kulturalną, panem Janem Dziedziczakiem. Dwugodzinna rozmowa w całości poświęcona została sytuacji w polskich placówkach dyplomatycznych w USA i Kanadzie. Większość pytań poświęcona była potrzebnym zmianom jakie powinny zostać dokonane w ambasadach i konsulatach obydwu krajów. Minister Dziedziczak zapewnił, że wszystko idzie w dobrym kierunku i zaproponował przedstawicielom klubów bliższą współpracę z MSZ-tem.

Praktycznie większość czasu podczas drugiego dnia zjazdu poświęcono tej sprawie.  Uczestnicy zjazdu są zbulwersowani faktem, że w  konsulatach i ambasadach nadal pracują ludzie wyznaczeni na te funkcje jeszcze przez ministra Sikorskiego. Gorzej, że to oni organizują spotkania z polskimi przedstawicielami rządu, czy kancelarii Prezydenta w większości pomijając w zaproszeniach najbardziej patriotyczną część Polonii. Wyrażano zdziwienie, że na spotkania w konsulatach czy ambasadach zapraszani są ci sami ludzie, którzy przez ostatnie lata pluli na PiS, bądź świadomie szkodzili Polsce. W swoich wystąpieniach w których przebijała się wielka troska o Polskę mocno krytykowano fakt, że tak długo muszą czekać na jakiekolwiek zmiany. Podczas popołudniowych paneli uczestnicy zjazdu spotkali się z honorowymi gośćmi III Zjazdu Klubów „GP” z USA i Kanady: szefem komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej dr. Wacławem Berczyńskim, Stanisławem Śliwowskim prezesem wydziału Kongresu Polonii Amerykańskiej Płn. Nowego Jorku, zastępcami Andrzejem Burchardem i Johnem Czopem, Avą i Adamem Bąkiem właścicielami Bąk Fundaciono,  oraz członkami Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. Niezwykle ważny dzień zakończono tradycyjnym grillem i wspaniałym koncertem barda Pawła Piekarczyka.

Trzeci dzień zjazdu rozpoczęła msza św. odprawiona przez przeora Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown ojca Rafała Walczyka w intencji Ojczyzny. Na zakończenie dokonano wyboru  nowych władz Klubów „GP” w USA i Kanadzie. Na Koordynatora działań klubów „GP” w USA i Kanadzie wybrany został Maciej Rusiński.

Agacie Mikołajczyk dotychczasowej szefowej Klubów „GP” serdecznie dziękuję za jej dotychczasową ciężką pracę i poświęcenie z jakim pracowała dla dobra naszego środowiska.

Wielkie podziękowania należą się gospodarzom – ojcom paulinom, z ojcem Rafałem Walczykiem na czele, a także organizatorom Zjazdu: Agacie Mikołajczyk – przewodniczącej klubu „GP” w Chicago, klubowi „GP” z Filadelfii z przewodniczącym Tadeuszem Antoniakiem, a także wszystkim, którzy zadbali o  atmosferę, jaka panowała podczas tych trzech dni w gronie ludzi zatroskanych o losy Polski. Relacja: www.klubygazetypolskiej.pl

W dniach 3-5 czerwca 2016 r. (piątek, sobota, niedziela) w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się XI Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2016. Miejscem Zjazdu będzie ośrodek „Dresso”, który znajduje się na powierzchni 50 000 m2 w malowniczym lesie sosnowym u zbiegu rzek Luciąży i Pilicy, w pobliżu Zalewu Sulejowskiego: www.dresso.pl   Zaprosiliśmy na Zjazd wielu znamienitych gości, m.in. Pana Prezydenta Andrzeja Dudę z Małżonką, Panią Premier Beatę Szydło, Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Pana Ministra Antoniego Macierewicza i wielu innych ministrów, posłów, dziennikarzy, ludzi kultury i biznesu.

Będzie czas na podsumowanie naszej jedenastoletniej działalności. Znajdziemy również czas na chwile relaksu m.in. przy znakomitej muzyce.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress