Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP”|Kluby „GP” pamiętają o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu

Tydzień w Klubach „GP” | 28.07.2021 r.

Kluby „GP” pamiętają o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu

Serwis_28.07.2021_11 lipca minęła 78. Rocznica Rzezi Wołyńskiej. W latach 1943-1945 ukraińskie organizacje nacjonalistyczne OUN i UPA przy wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej zamordowały ponad 100 tysięcy Polaków mieszkających na terenach byłego województwa wołyńskiego II RP. Najwięcej mordów dokonano latem 1943 roku. W lipcu zaatakowano około 530 polskich miejscowości. Mordy niejednokrotnie miały miejsce w niedziele. Ukraińcy wykorzystywali fakt, że ludność polska gromadziła się podczas mszy, dlatego kościoły były otaczane, a wierni przed śmiercią niejednokrotnie torturowani. Pod hasłem „Śmierć Lachom” Polacy ginęli w niewyobrażalnych męczarniach (np. przecinanie ludzi na pół piłą do drewna, wyłupywanie oczu, palenie żywcem). Ginęli od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni, nie oszczędzano kobiet, dzieci, starszych osób. Po masakrach do wsi wjeżdżali chłopi z sąsiednich wsi ukraińskich, kradnąc całe mienie zamordowanych Polaków i paląc ich domostwa. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. W rocznicę ludobójstwa na Wołyniu kluby „Gazety Polskiej” zorganizowały uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Tychy_2021_07_11_ (4)

Klub „GP” Tychy

Jesteśmy świadomi, że tylko, jak uczy Ewangelia, prawda może nas wyzwolić. Św. Jan Paweł II mówił: „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli”. Upamiętnienie 78. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich, klub „GP” w Tychach rozpoczął wołyńską mszą świętą niedokończoną, która odbyła się w kościele Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Tychach Urbanowicach. Niedokończone msze wołyńskie zainicjował bp ordynariusz diecezji łuckiej Marcjan Trofimiak w roku 1998 r., jednak oficjalnie odprawiane są od 2008 r. Msze św. niedokończone odprawiane są w intencjach Bogu jedynie wiadomych, które były na ołtarzach podczas mszy świętych, które zostały przerwane przez brutalne mordy ukraińskich nacjonalistów i nigdy nie zostały wypełnione. Podczas homilii przewodniczący mszy św. ksiądz Stanisław Sinka przypomniał niezwykłą sylwetkę ojca Ludwika Wrodarczyka OMI z Radzionkowa, który posługując parafii Okopy k/Rokitna, w diecezji łuckiej, w powiecie Sarny na Wołyniu, został w roku 1943 bestialsko zamordowany przez bandytów z ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Następnie wierni zgromadzeni w kościele przejechali na cmentarz w Urbanowicach, tam pod pomnikiem ofiar ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA, głos zabrał ks. prałat Franciszek Resiak oraz dr Andrzej Drogoń. Uczestnicy złożyli pod pomnikiem kwiaty i pobłogosławione podczas mszy św. znicze.

Konin_11 lipca

Klub „GP” Konin

W Koninie klub „GP” im. Marii i Lecha Kaczyńskich wraz z Towarzystwem Patriotycznym Maksymiliana Tarejwy i księdzem proboszczem Parafii M. Kolbe zorganizował Obchody Tragedii Wołyńskiej. Mszą św. w intencji ofiar mordu Polaków na Wołyniu, celebrowaną przez radcę Nuncjatury Apostolskiej w Rzymie ks. prałata Roman Walczaka i ks. prał. Radosława Cyrułowskiego, proboszcza Parafii św. Maksymiliana rozpoczęły się uroczystości 78. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. W homilii ks. prał. Radosław Cyrułowski nawiązał do tamtych tragicznych wydarzeń, apelując o pamięć i chrześcijańskie wybaczenie oraz modlitwę za ofiary i ich katów. Po mszy św. parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, członkowie związków i stowarzyszeń patriotycznych, szefowie firm komunalnych i instytucji, bliscy tych, którzy zginęli na Wołyniu przed 78 laty, koninianie, udali się pod pamiątkową płytę poświęconą ofiarom tragedii sprzed blisko 80 laty. Inicjator i fundator płyty upamiętniającej Polaków zamordowanych przez bandy UPA na Wołyniu – Edward Kloc przypomniał, że łacińska sentencja na stojącej obok tablicy informacyjnej  „Genocidium atrox” oznacza „dzikie, okrutne ludobójstwo”.

Gliwice_11lipca

Klub „GP” Gliwice

11 lipca, w rocznicę największych morderstw nacjonalistów ukraińskich nad polską ludnością na Wołyniu gliwicki klub „GP” zapalił znicze w kaplicy „Golgota Polska” pod tablicą „Ludobójstwo na Kresach”. Pamiętano także o „Operacji Polskiej” NKWD 1937-1938, masowych deportacjach lat 1940 – 1941 i 1944-1945, o „Obławie Augustowskiej” przy haniebnym udziale polskiego UB, u boku NKWD. Przypomniano o setkach tysięcy wymordowanych lub zamęczonych Polakach, cywilach, urzędnikach państwowych, żołnierzach niezłomnych wolnej Rzeczypospolitej. Cześć Ich Pamięci!

.

.

.

Nowy Sącz_2021_07_11_ (1)

Klub „GP” Nowy Sącz

W kolejną bolesną rocznicę Krwawej Niedzieli, podczas której nacjonaliści ukraińscy wymordowali bezbronnych Polaków, w Nowym Sączu naczelnik krakowskiego Biura Edukacji Narodowej Michał Masłowski otworzył wystawę pt. „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945”. W uroczystości oprócz członków klubu „GP” w Nowym Sączu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, GHR „Żandarmeria” oraz środowiska patriotyczne. Wystawę plenerową upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej będzie można oglądać przy Sądeckiej Piecie na Starym Cmentarzu do końca miesiąca.

.

logo_wegry_smallPrzewodniczącego Rady CÓF-CÓKA na Węgrzech dr László Csizmadia, wystosował list do uczestników XVI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”, który odczytała Ania Wójcik.

Drodzy Polscy Bracia i Siostry!

Drodzy Przyjaciele !

Niestety, nie mogę osobiście uczestniczyć w tym wielkim, tradycyjnym dorocznym spotkaniu Waszej społeczności.

Ufam, że pomoże nam, jak zawsze, nasza duchowa i intelektualna wspólnota. Potwierdza to nasza wielowiekowa przyjaźń i wspólne historyczne działania naszych narodów.

Moi przyjaciele!

Pozwólcie, że w tym liście, w odpowiedzi na prośbę węgierskich obrońców duchowych, wyrażę wdzięczność za wiele wspólnych akcji w Warszawie, Krakowie i Budapeszcie, które pokazały, że największą wartością obywateli Polski i Węgier jest przynależność do Boga, do ojczyzny i do rodziny. Naszą niepodległość, którą wywalczyliśmy z wielkim trudem i z rozlewem krwi, i naszą wolność utrzymamy ogniem i mieczem, jeśli będzie to konieczne.

Nasi wspaniali i rozważni liderzy, Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński i Viktor Orbăn, wraz z zespołem V4, odważnie opowiadają się za terminową reformą Unii Europejskiej. W tym celu my, obywatele, zapewnimy ciągłe, konsensualne wsparcie.

Widzimy, że z zewnątrz jesteśmy atakowani przez służalczą, żądną władzy armię ultraliberałów, którzy są grabarzami państw narodowych. Wypaleni postkomuniści, niezdolni do rządzenia, próbują stworzyć imperium w Brukseli, wysprzedając nasze kraje. Ich kolonialistyczne ambicje wpływają na sferę polityczną, gospodarczą i społeczną za pomocą broni, jaką jest globalizacja.

Rdzenna ludność Europy nie może pozwolić na niszczenie kultury i cywilizacji chrześcijańskiej. Pod polskim przywództwem V4 może stworzyć nowy świat i wywrócić UE do góry nogami. Nadszedł czas, by społeczeństwo obywatelskie zaczęło działać. Potrzebuje liderów, którzy już się sprawdzili, którzy niestrudzenie stoją na straży lojalności wobec swojego kraju, którzy przodują w inicjatywach obywatelskich. To wspaniała rzecz, gdy rządy sprawujące władzę i ich obywatele działają w symbiozie. Zanim rząd podejmie decyzję w sprawach dotyczących ludzkiego losu, konsultuje się ze swoim narodem.

Z rekomendacji naszych intelektualnych patriotów rząd Węgier odznaczył Krzyżem Orderu Zasługi Węgier pana Tomasza Sakiewicza i pana Ryszarda Kapuścińskiego za ich wybitną pracę na rzecz przyjaźni naszych narodów przez ponad 10 lat. Gratulujemy im w imieniu wszystkich naszych partnerów z Forum Współpracy Obywatelskiej oraz Fundacji Współpracy Obywatelskiej Pożytku Publicznego.

Gratulujemy również członkom klubów Gazety Polskiej, którzy swoją codzienną pracą przyczynili się do uhonorowania medalami.

Od 10 lat wspólnie mówimy „Nihil de nobis sine nobis”,

lub „Nic o nas bez nas”.

Nasi Polscy Bracia!

Czekamy na Państwa w dniu narodowego święta Węgier, 23 października, na Marszu Pokoju z udziałem setek tysięcy ludzi, gdzie pokażemy Europie, ramię w ramię, że jesteśmy gotowi pracować i tworzyć dla przyszłości naszych dzieci i wnuków, dla równości narodów, dla dobra naszego kontynentu.

Przewodniczący Rady Powierniczej CÓF-CÓKA

dr László Csizmadia

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska

Serwis_28.07.2021a

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress