Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP”|Krzyż Wolności i Solidarności dla Wojciecha Jabłońskiego

Tydzień w Klubach „GP” | 23.06.2021 r.

Krzyż Wolności i Solidarności dla Wojciecha Jabłońskiego

Serwis_23.06.2021_W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Uhonorowano członków antykomunistycznej opozycji z lat 1956-1989. Za poprzedniego ustroju represjonowani, dziś odznaczani. Wśród osób odznaczonych znaleźli się przedstawiciele różnych zawodów i profesji. Najczęściej robotników i górników, którzy w latach 80. sprzeciwiali się decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego. Brali udział w strajkach, kolportowali ulotki i prasę z zakazanymi wtedy antyrządowymi treściami, organizowali struktury „Solidarności”. Nie zabrakło także prześladowanych za czasów komunistycznych księży. Ośmiorgu spośród niespełna setki osób, odznaczenie przyznano pośmiertnie. Wśród uhonorowanych był pierwszy przewodniczący tyskiego klubu „Gazety Polskiej” w Tychach Wojciech Jabłoński. Krzyż Wolności I Solidarności został przyznany Wojciechowi Jabłońskiemu  przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w lipcu 2020 roku, jednak uroczystość wręczenia, została przesunięta z powodu pandemii. Krzyże Wolności i Solidarności wręczał Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, który w krótkim przemówieniu przypomniał tło historyczne  wydarzeń z roku 80′, kiedy powstawała Solidarność na Śląsku i późniejszy bardziej dramatyczny okres  po wprowadzeniu Stanu Wojennego. – W sierpniu 1980 r. powstała Solidarność. Bez ciężkich sierpniowych strajków tu, na Górnym Śląsku i w Zagłębiu, bez Jastrzębia, Bytomia, Dąbrowy Górniczej nie byłoby powstania Solidarności. Państwo przesądzili o zwycięstwie tego ruchu w sierpniu 1980 r. Później przez 16 miesięcy budowaliście wyspę wolności, budowaliście nadzieję, że można na lepsze zmienić Polskę, że można odrzucić wszystko to, co niósł system komunistyczny. – powiedział Prezes IPN Jarosław Szarek.

Tychy_2021_06_11_Krzyż_Wolności5

Krzyże Wolności i Solidarności

Wśród grona tyskich działaczy, którzy tworzyli na terenie Tychów i na Śląsku Solidarność, był również uhonorowany Wojciech Jabłoński, który po wprowadzeniu stanu wojennego przeszedł  do podziemia i prowadził wraz z innymi  antykomunistyczną działalność. Trzeba w tym miejscu wspomnieć wszystkich tych, którzy na terenie Tychów walczyli z komunistycznym reżimem są to:  Andrzej Służalec,  Kazimierz Biskupek, Roman Ptasiński, Tadeusz Smagacz, Franek Noras, Mirek Kańtor, Józef Lisiecki, Ignacy Stawarz, Śp. Władysław Szopa. Śp. Janusz Reidych, Śp. Jerzy Tacik, Śp. Dr Antonii Górka, Śp. Maria Jeziorna. Tychy, podobnie jak Nowa Huta miały być w PRL miastem socjalizmu, a ich rola miała ograniczać się do tzw. „sypialni Katowic”. Miasto to było zatem bardzo trudnym obszarem do działalności anty-komunistycznej. Pomimo tego, znalazło się wielu, którzy podejmowali walkę z systemem komunistycznym.  W okresie represji nie dało się  złamać ludzi Solidarności. Pomimo represji i poważnych wyroków więzienia działała w Tychach podziemna Solidarność. Przeciwko jej ludziom zintensyfikowane działania prowadziła SB. W wielu przypadkach działacze ci zostali zmuszeni do emigracji otrzymując paszport w jedną stronę, w innych zastosowano karę wieloletniego więzienia. Środowisko tyskiego klubu „GP” składa się z wielu takich ludzi, ludzi, którzy nigdy nie spoczęli na laurach w walce o wolną Polskę.

Gliwice_2021_06_05_2

Kluby „GP” Gliwice

Spotkanie gliwickiego klubu „GP” poświęcone zostało wspomnieniu o wybitnym filozofie polskim, światowej sławy, Romanie Witoldzie Ingardenie (1893-1970). 50 lat temu, 14 czerwca 1970 r., zmarł Roman Witold Ingarden, jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, przedstawiciel fenomenologii w Polsce. Był uczniem Edmunda Husserla, a jego sztandarowe dzieło to „Spór o istnienie świata”. „Choć punktem wyjścia jego prac była fenomenologia, z czasem wypracował własny, oryginalny styl myślenia oraz terminologię wzbogacającą polski język filozofii” – głosi uchwała Sejmu z 2019 r., która ustanawiała rok 2020 Rokiem Romana Ingardena, „w przekonaniu o wyjątkowości dzieła i postawy filozofa”. W literaturze amerykańskiej został on uznany za jednego z najwybitniejszych filozofów czasów najnowszych, a w Niemczech – za klasyka filozofii i czołowego przedstawiciela fenomenologii po Husserlu. Wstęp do rozmowy przygotowała pani Elżbieta Kotlarska, zainspirowana „Rokiem Ingardena” i zbliżającą się 51. rocznicą jego śmierci. Blasku spotkania nadał Jacek Ingarden, wnuk Romana. Sympatyk gliwickiego klubu „GP” przytaczał ciekawe wydarzenia z życia naukowego i rodzinnego swojego dziadka. Wpływ dramatycznych wydarzeń historycznych  pogłębił poglądy Ingardena zwłaszcza w zakresie filozofii moralnej i teorii wartości. Z największym dziełem „Spór o istnienie świata” jest związany żart: „Spójrzcie towarzyszu, tu się buduje Nowa Huta, a ten profesor Ingarden nawet nie wie, że świat istnieje.” Komuniści traktowali wybitnego profesora jako wroga ideologicznego, ale nie odważyli się trzymać go za żelazną kurtyną i nie wypuszczać do państw kapitalistycznych na wykłady i międzynarodowe konferencje naukowe. W 1950 r. władze komunistyczne uznały jego dorobek za niezgodny z obowiązującymi wówczas ideologicznymi priorytetami i odsunęły go od pracy na uniwersytecie. W tym czasie przetłumaczył on na język polski „Krytykę czystego rozumu” Immanuela Kanta, skończył także trzeci tom „Sporu o istnienie świata: O strukturze przyczynowej realnego świata”. W 1957 roku powrócił na stanowisko kierownika Katedry Filozofii, gdzie pracował do 1963 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Jego uczniowie  i kontynuatorzy nazywają go nawet „współczesnym Arystotelesem”.  Wykładów Ingardena słuchał w młodości Papież Jan Paweł II, który cenił wysoko jego dorobek naukowy.

Poznan_pogrzeb

Klub „GP” Poznań

Członkowie poznańskiego klubu „GP” ze smutkiem przyjęli wiadomość o śmierci śp. Juliusza Jasińskiego: „W uroczystość Bożego Ciała i Krwi Pańskiej odszedł do domu Ojca śp. Juliusz Jasiński nasz klubowy kolega, który od początku istnienia klubu „Gazety Polskiej” włączył się w jego działalność, jako aktywny członek, obdarzony przepięknym głosem, co było bardzo pomocnym wsparciem w czasie śpiewania kolęd podczas spotkań opłatkowych.
Z jego inicjatywy powstał skwer imieniem Ryszarda Kuklińskiego, a dalsze jego starania w tym kierunku było postawienie obelisku, który by był poświęcony pamięci generała.
Prawie osiągnął swój cel, gdyż udało mu się wyszukać odpowiedni kamień oryginalnej barwy i rzeźby, jedynie czego zabrakło to lokalizacji ze względu na trafienie na ścianę nieprzychylnych osób, od których to zależało. Śp. Juliusza Jasińskiego odprowadziliśmy na wieczny spoczynek 9 czerwca i nad grobem przewodnicząca Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej koleżanka Maria Zawadzka w naszym imieniu przyrzekła zmarłemu, że będzie kontynuować jego starania.”

Banner - Nowy TargKlubowicze klubu „GP” w Nowym Targu ostatnie spotkanie poświęcili rozmowie o albumie: „Laur Niepodległości”- „Gazeta Polska” w latach 1929-1939. – Na spotkaniu klubu dyskutowaliśmy, przeglądaliśmy i komentowaliśmy wydanie „Laur niepodległości”. Tętniący romantyzmem niepodległościowym album, wraz z tekstami z przedwojennych wydań „Gazety Polskiej” wzbogacony obrazami i fotografiami z tamtego okresu, przypomina ideały II Rzeczypospolitej. Opracowanie stanowi ważny punkt odniesienia w kontekście międzywojennych wydań gazety, a także Polski w tamtym okresie. Album ukazuje kto w Polsce tworzył życie polityczne, inteligencje, myśl techniczną, kulturę oraz zwykłą codzienność. Można poczuć klimat tamtego okresu, polskość, a także romantyczne szaleństwo połączone z pozytywistyczną pracą u podstaw, które to cechy stanowiły o odrodzeniu i wzmacnianiu niepodległego państwa. Elity niepodległościowe z międzywojnia należy stawiać za wzór oraz wspierać ich odtwarzanie w teraźniejszości. Piekło II Wojny Światowej w tym czystki na polskiej inteligencji ze strony Niemiec i Rosji sowieckiej sprawiły, że II Rzeczpospolita zniknęła z mapy, natomiast przetrwały jej ideały i dziedzictwo – relacjonowali klubowicze.

Lochow_wideoW dniu 30.05.2021 r. członek klubu „GP” w Łochowie ks. prałat Tadeusz Osiński, emerytowany dziekan i proboszcz łochowski, kapelan ŚZŻAK oddział Warszawa Wschód, obchodził 60-lecie święceń kapłańskich. W uroczystej mszy udział wzięli: ks. biskup ordynariusz diecezji drohiczyńskiej Piotr Sawczuk, ks. biskup senior Antoni Dydycz, władze samorządowe oraz członkowie klubu.

Sydney_2021_06_03_1

Klub G”P” Sydney

Członkowie klubu „GP” w Sydney uczestniczyli w zebraniu klubowym na którym omówili obecną działalność klubu oraz wspominali VI Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010, Australia 2021.

.

.

.

.

Oslo_sprzatanie

Oslo

W Oslo na cmentarzu  Gravlund harcerze Polscy uporządkowali grób pochowanych tu polskich lotników i cichociemnych.

.

.

.

.

Banner okolicznościowy I Sulejów XVI Z 2021W dniach 9 – 11 lipca w Sulejowie odbędzie się XVI Zjazd Klubów „Gazety Polskiej – Piotrków Trybunalski 2021 r. Aktualne informacje przekazywane są przewodniczącym klubów „GP”.

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska