Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GP”|VII Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2021

Tydzień w Klubach „GP” – 15.09.2021 r.

VII Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2021

Serwis_15.09.2021_ZJAZD KLUBÓW „GP” | W dniach 17-19 września 2021 r. w Sulejowie odbędzie się VII Nadzwyczajny Zjazd Klubów „Gazety Polskiej – Piotrków Trybunalski 2021 r. Miejscem Zjazdu będzie ośrodek „Dresso”, który znajduje się na powierzchni 50 000 m2 w malowniczym lesie sosnowym u zbiegu rzek Luciąży i Pilicy, w pobliżu Zalewu Sulejowskiego: www.dresso.pl Tak jak podczas poprzedniego Zjazdu, ze względu na ograniczenia co do organizacji imprez masowych związanych z trwającą pandemią koronawirusa, osoby które nie będą mogły z różnych względów przyjechać na Zjazd, będą mieli możliwość uczestniczyć w Zjeździe w formule online, poprzez portal społecznościowy Albicla.com. Spotkamy się w tym roku ponownie w gronie przyjaciół, którym na sercu leży przyszłość Polski. Porozmawiamy o ważnych sprawach na które zabrakło nam czasu na XVI Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” – Piotrków Trybunalski 2021. Będzie to ważne spotkanie. Wokół Klubów „GP” skupia się ta patriotyczna część społeczeństwa, która widzi zagrożenia jakie mogą wkrótce dotknąć Polskę. Wspólnie zastanowimy się jak sprostać wymaganiom, które stawia przed naszym środowiskiem otaczająca nas rzeczywistość, zwłaszcza niebezpiecznym prowokacjom na granicy z Białorusią. Jak powstrzymać ludzi, którzy działają przeciwko Polsce, jak walczyć z ideologią, która pod płaszczykiem wzniosłych haseł chce wprowadzić ustrój totalitarny, który w ubiegłym stuleciu spowodował śmierć milionów ludzi na całym świecie. O tym i innych ważnych sprawach dotyczących Polski, porozmawiamy ze znamienitymi gośćmi, których zaprosimy na zjazd. Podczas zjazdu będziemy rozmawiać o naszych sukcesach, planach i problemach, z jakimi boryka się nasze klubowe środowisko. Będzie okazja do wymiany doświadczeń, pomysłów, a część czasu poświęcimy sprawom organizacyjnym. W wielu miejscowościach kluby „GP” są jedynym forum, na którym rozmawia się w sposób odpowiedzialny o Polsce, a kluby integrują lokalną społeczność i pracując dla niej, dają wszystkim impuls do pozytywnego działania. Dlatego czujemy wielką presję odpowiedzialności jaka na nas ciąży. Żeby temu podołać, musimy się spotkać i jeszcze raz porozmawiać. Zastanowimy się jak możemy pomóc obecnemu rządowi atakowanemu ze wszystkich stron sceny politycznej. Znajdziemy również czas na chwile relaksu, m.in. przy znakomitej muzyce. Wśród uczestników zjazdu znajdą się czołowi dziennikarze „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, telewizji Republika i portalu Niezależna.pl; znani politycy i Goście Honorowi: Prezydent RP Andrzej Duda, Prezes Jarosław Kaczyński, Minister Antoni Macierewicz, Premier Mateusz Morawiecki, Prezes Julia  Przyłębska. Zjazdy Klubów „Gazety Polskiej” to największe ogólnopolskie spotkania przedstawicieli Klubów „Gazety Polskiej”. Wydarzenie trwa 3 dni, podczas których odbywają się panele dyskusyjne, w których udział biorą wybitni politycy, ekonomiści i dziennikarze.

Przypomnę, że uczestnictwo w Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” to obowiązek, przywilej i zaszczyt. Proszę o tym pamiętać!

Nowy Sącz im J. Olszewskiego_2021_09_04_ (23)

Nowy Sącz im J. Olszewskiego

NOWY SĄCZ | Cześć i Chwała Bohaterom!

W tym roku, 14 września, minęła 72. rocznica śmierci księdza kapelana Władysława Gurgacza. Władysław Gurgacz (pseudonim „Sem”) urodził się 2 kwietnia 1949 roku w Jabłonicy Polskiej, w powiecie brzozowskim. W 1931 r. wstąpił do nowicjatu zakonu jezuitów, a w sierpniu 1942 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od września 1947 r. pełnił posługę kapłańską w Krynicy, gdzie dał się poznać jako doskonały duszpasterz i rekolekcjonista, krytykujący w swoich kazaniach materializm i komunizm – tak opisuje go Instytut Pamięci Narodowej. W latach 1945–1947 był kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a później (1947–1948) u sióstr służebniczek w Krynicy. Tu wiosną 1948 związał się z oddziałem zbrojnym powstałej jesienią 1947 antykomunistycznej Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej i był jego kapelanem. 2 lipca 1949 został aresztowany przez UB w Krakowie, a następnie w procesie pokazowym przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie, na wniosek prokuratora wojskowego Henryka Ligięzy 13 sierpnia 1949 został skazany na karę śmierci przez sędziów Władysława Stasicę i Ludwika Kiełtykę.

Władysław Staszic był szefem Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie. Pełnił funkcję przewodniczącego składu sędziowskiego krakowskiego WSR w dziewięciu procesach działaczy niepodległościowych zakończonych wydaniem wyroków kary śmierci, z których 8 wykonano. Ludwik Kiełtyka w czasie swej kariery sędziego, wydał co najmniej 216 wyroków skazujących na śmierć. W latach późniejszych pracował jako urzędnik Państwowej Inspekcji Pracy i prezes Handlowej Spółdzielni Inwalidów w Kielcach. Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużonym na Polu Chwały.

NowySacz Gurgacz

Klubu „GP” Nowy Sącz im. ks. Władysława Gurgacza SJ

Na sali sądowej niezłomny kapelan miał wypowiedzieć słowa: – Ci młodzi ludzie, których tutaj sądzicie, to nie bandyci, jak ich oszczerczo nazywacie, ale obrońcy Ojczyzny! Nie żałuję tego, co czyniłem. Moje czyny były zgodne z tym, o czym myślą miliony Polaków, tych Polaków, o których obecnym losie zadecydowały bagnety NKWD. Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?… Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę. Wyrok wykonano 14 września 1949 przez rozstrzelanie na podwórzu więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie. Mordercą był prawdopodobnie Władysław Szymaniak. Wtedy też zabito dwóch żołnierzy „Żandarmerii” PPAN: Stefana Balickiego i Stanisława Szajnę. Ich ciała potajemnie zakopano na cmentarz Rakowickim. Jego szczątki zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych Instytutu Pamięci Narodowej na krakowskim cmentarzu. W 2018 roku zwłoki zostały ekshumowane, a rok później zidentyfikowane. W połowie lat 90. ub. wieku na Hali Łabowskiej odsłonięto obelisk poświęcony partyzantom PPAN i ich kapelanowi. Co roku w rocznicę śmierci ks. Gurgacza odbywa się tam uroczysty apel, organizowany przez środowiska niepodległościowe z Nowego Sącza, Krakowa i Warszawy. Od 1998 r. msze św. w intencji żołnierzy i ich kapelana na Hali Łabowskiej organizuje Fundacja Osądź mnie, Boże. W ubiegłym roku pomnik ks. Władysława Gurgacza stanął w centrum Łabowej, nieopodal budynku urzędu gminy. To jedyny w Polsce pomnik księdza Gurgacza. W tym roku w uroczystej mszy św. uczestniczyły Kluby „GP” z Nowego Sącza. Dariusz Mroczek przewodniczący Klubu „GP” Nowy Sącz im. ks. Władysława Gurgacza SJ, tak opisuje uroczystości: „Dzisiaj (04-09-2021 r.) na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim oddaliśmy cześć patronowi naszego Klubu – odprawiona została Msza św. w Jego intencji a następnie pod pomnikiem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, której był kapelanem, złożone zostały wieńce. Po uroczystościach w górach odbyło się złożenie wieńców pod pomnikiem ks. Władysława Gurgacza SJ, który znajduje się przed Urzędem Gminy Łabowa. Wieniec złożył niezwykle zasłużony dla naszej Ojczyzny, jeden z sądeckich szefów podziemnej Solidarności Rolników Indywidualnych w czasie Stanu Wojennego i najstarszy członek naszego Klubu Marian Pasionek rocznik 1930.”

W uroczystości uczestniczyli również członkowie Klubu „GP” Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego z przewodniczącym Tomaszem Baliczkiem na czele. Pan Sylwester Adamczyk tak opisuje uroczystości: „W sobotę 4 września spotkaliśmy się po raz 23 na Hali Łabowskiej przy ołtarzu polowym na mszy św. w intencji księdza Władysława Gurgacza i żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Mszy św., koncelebrowanej przez licznych kapłanów, przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz biskup Robert Chrząszcz, sufragan Archidiecezji Krakowskiej. Na Hali Łabowskiej zgromadzili się, przy pięknej pogodzie, tłumnie polscy patrioci, samorządowcy, przedstawiciel wielu organizacji społecznych i parlamentarzyści, pośród których nie zabrakło Antoniego Macierewicza, który przed laty wraz z Piotrem Naimskim, zainicjował modlitewne spotkania w intencji PPAN i ks. Gurgacza. Nasz Klub Gazety Polskiej w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego reprezentowała duża, ponad dwudziestoosobowa grupa członków z Przewodniczącym Tomaszem Baliczkiem na czele. Po mszy św. i okolicznościowych przemówieniach złożyliśmy kwiaty przy obelisku i tablicy pamięci kpt. Stanisława Pióro, Żołnierza Niezłomnego, założyciela Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców oraz ks. Władysława Gurgacza. Zakończeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Gurgacza przy Urzędzie Gminy w Łabowej. To jedyny pomnik kapelana w Polsce, który został odsłonięty w 2019 r. Miłym akcentem było przekazanie przez naszego najstarszego klubowicza, 92 letniego Pana Tadeusza Gizę książki o jego ojcu Generale Józefie Gizie, dla naszego klubu na ręce przewodniczącego. Dziękujemy!”

Banner_zjazdRzym – powstał 482. Klub „GP”, przewodniczącym został dr. Aleksander Marek Nowak, tel.: +39 324 603 9985, e-mail: klubgp.rzym@gmail.com

Pszczyna – reaktywacja Klubu „GP”, przewodniczącą została  Marcela Kanafek-Lewandowska, tel.737 997 719, e-mail: klubgp.pszczyna@gmail.com

.

 

Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska

*****************

Serwis_15.09.2021

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress