Tekst alternatywny

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci Henryka Glassa „Chudego Wilka” w Dąbrowie Górniczej

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci Henryka Glassa „Chudego Wilka” w Dąbrowie Górniczej

DabrowaGorniczaII_2019_10_27_01W dniu 27 października nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Dąbrowianina, współtwórcę skautingu i harcerstwa polskiego, Henryka Glassa „Chudego Wilka”. Naczelnika Głównej Kwatery Męskiej ZHP i harcmistrza Rzeczypospolitej Polskiej, oficera Wojska Polskiego, kilkukrotnie skazanego na śmierć przez komunistów.
Trwało to kilkanaście miesięcy, ale walczyłem o przywróceniu Polsce tej postaci prawie dwadzieścia lat. I tylko dzięki pomocy dr Jarosława Szarka, prezesa IPN, który bardzo się zaangażował w ten projekt, i któremu za wszystko dziękuję, to się udało. Dziękuję również z IPN w Katowicach panu dyrektorowi dr Andrzejowi Sznajderowi, to Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach sfinansowało tę tablicę. Muszę również podziękować za wielką pomoc okazaną mi przez dr Dominika Abłamowicza, również z IPN Katowice.
– „Dzisiaj Henryk Glass, ps. „Chudy Wilk” wraca do Dąbrowy Górniczej – miejsca, w którym urodził się w 1896r., a wraz z nim wraca kawałek wolnej, niepodległej Polski. Tym samym przywracamy pamięć o tym człowieku czynu, skazanym przez PRL na całkowite zapomnienie.
***
– W Kijowie widział narodziny i praktykę bolszewizmu – zdziczenie, barbarzyństwo, mordowanie, niszczenie tożsamości, i całe życie temu się przeciwstawiał. Wiedział, że następstwem rewolucji, zwycięstwa komunizmu, będzie zniszczenie wiary, religii, podeptanie tożsamości rodziny. Wiedział, że aby się temu przeciwstawić, trzeba ludzi z charakterem – takich ludzi dawało i daje harcerstwo.”
Powiedział Prezes IPN dr Jarosław Szarek – na uroczystościach odsłonięcia tablicy upamiętniającej „Chudego Wilka” wielkiego Dąbrowianina.

Jeszcze raz wszystkim, którzy mi w tym pomagali, w tym memu zastępcy Zenonowi Sujce, bardzo dziękuję.

W Uroczystościach uczestniczyły Klubu „GP” z Gliwic i Rudy Śląskiej.

Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej II im. Henryka Glassa „Chudego Wilka” w Dąbrowie Górniczej

Józef Kowalski

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress