Tekst alternatywny

Uroczystości ku czci ks. Władysława Gurgacza na Hali Łabowskiej

Uroczystości ku czci ks. Władysława Gurgacza na Hali Łabowskiej

Członkowie Klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu razem z ponad tysiącem osób, dotarło w sobotę 3 wrzęśnia na Halę Łabowską (1064m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, aby wziąć udział w uroczystości ku czci ks. Władysława Gurgacza SJ, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Modliliśmy się za żołnierzy antykomunistycznej partyzantki działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Ich losy były tragiczne.
Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Leszek Leszkiewicz w koncelebrze z kilkunastoma księżmi w tym  jezuici z parafii kolejowej w Nowym Sączu, o. proboszcz Stanisław Jopek i o. Wiesław Pawłowski, opiekun Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Rangę uroczystości podniosła obecność szefa MON, Antoniego Macierewicza i kompani reprezentacyjnej WP z Krakowa, który tak jak w w poprzednich latach przybył na te uroczystości. Również stawił się Poseł Piotr Naimski wraz posłami ziemi sądeckiej.
– Dziś z Hali Łabowskiej, spod pomnika dumnego orła, który upamiętnia ks. Gurgacza i jego żołnierzy z oddziału o nazwie „Żandarmeria”, trzeba jasno powiedzieć: nie byłoby tej szansy i możliwości, gdyby nie miliony tych, którzy rok temu podjęli decyzję, by mając do wyboru wielkość i podłość, patriotyzm i zdradę, dobro i zło, wybrali taki zespół wartości i ludzi, którzy postanowili Polskę odbudować. I to jest wybór, który ma wartość historyczną i ma szanse zmienić dzieje Polski – powiedział szef MON.

Po mszy minister Macierewicz uhonorował złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” trójkę ostatnich partyzantów PPAN: Stefana Kuliga, Tadeusza Rybę oraz Józefa Witowskiego. List gratulacyjny  otrzymał Zbigniew Obtułowicz.
Było 12 pocztów sztandarowych,chór „Immaculata” z parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, harcerze, strażacy, Strzelcy, liczna młodzież.

Na koniec odbyła się ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem PPAN. Po uroczystości odbył się przepiękny koncert pieśni patriotycznych Pawła Piekarczyka.

Głównym organizatorem uroczystości od 18 lat jest Jerzy Basiaga, prezes Fundacji „Osądź mnie Boże” im. Ks. Władysława Gurgacza i Żołnierzy PPAN który włożył najwięcej pracy, energii i serca w przygotowanie sobotniej uroczystości. Zadbał o tablice z fotografiami sądeckich Żołnierzy Wyklętych i broszury sądeckiego PTH, które rozdawano uczestnikom uroczystości. Była też wojskowa grochówka. Pan Jerzy jest również członiem klubu GP Nowy Sącz.

……….
Ks. Gurgacz spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego grób odnaleziono w latach 60. W 2008 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie ks. Gurgacza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Imię ks. Gurgacza noszą ulice w Krakowie, Krynicy i w Nowym Sączu. Kapelan PPAN patronuje także bursie jezuickiej dla chłopców przy parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu.

(Zdjęcia: Sylwester Adamczyk, Jacek Matuszewski)

Tomasz Baliczek
Klub GP Nowy Sącz

———-
Podczas Mszy Św na Hali Łabowskiej zbieraliśmy wśród członków i sympatyków klubu GP pieniądze dla więźnia politycznego Zygmunta Miernika.
Zebraliśmy 700zł i wysłaliśmy je do ZK w Wojkowicach. Szczególne uznanie za zorganizowanie zbiórki i podziękowania należą się Halince Maline i Mariuszowi Szewczykowi z klubu GP Nowym Sączu oraz Emili Brown z Londynu.

Klub GP Nowy Sącz

———-

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress