Tekst alternatywny

Uroczysty koncert Grupy 44 Wojciecha Popkiewicz w Raciborzu

Na zaproszenie Klubu GP Racibórz odbył się uroczysty  koncert Grupy 44 Wojciecha Popkiewicza  dla uczczenia obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Koncert odbył się w  sali kameralnej Domu Kultury.

O godzinie 17.00 sala była zapełniona. Goście otrzymywali od Klubu „GP” naklejki na samochody rozpowszechniające tradycję uroczystości, zdjęcia z Łączki, gdzie klubowicze również byli, a także zdjęcia samych Żołnierzy Wyklętych.

Słowo o Żołnierzach Wyklętych wygłosił znany w mieście historyk, Beno Benczew.

Uczestnicy poznali nazwiska miejscowych ofiar aparatu władzy, skazywanych za przynależność do AK, NSZ  lub walczących z UB na własną rękę.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 W Raciborzu wyrecytowali wiersze Zbigniewa Herberta – „Wilki”, Marka Gajowniczka -„Żołnierze Wyklęci” i Franciszka Bajcera (ps. „Sanowski”) – „N.S.Z.- to my”  to my”, oddających cześć pamięci bohaterów.

Wzruszających doznań dostarczył widzom program muzyczny „Ich geny są w nas”, muzyczny zbiór pieśni patriotycznych, przeplatany historycznymi refleksjami Wojciecha Popkiewicza. A wszystko  przedstawione z tak ogromnymi emocjami, ekspresją dotykającą serc, jakbyśmy wszyscy wołali do nieba, by Bóg pomógł znaleźć pozostałych jeszcze w nieznanych miejscach bohaterów, którzy oddawali życie za wolność Ojczyzny.

Koncert zakończono wysłuchaniem Modlitwy Brygady Świętokrzyskiej NSZ, do której spontanicznie cała sala stanęła, jak do apelu.

Apelu Pamięci Polaków o Polakach:

Modlitwa Brygady Świętokrzyskiej NSZ

Królowo Korony Polskiej z twarzą pociętą szablami,
Do Ciebie wznosimy czoła, schylone bólu ciężarem.
Nie ma w nas szlochu rozpaczy. Zaciśniętymi wargami
Modlimy się głucho, śmiertelnie.
O łaskę wiary.
Latami idziemy nocą, żołnierze tragicznej sprawy.
Krzyże, krzyże za nami – żałobne żołnierskie ślady.
Odsuń nam w chwili ostatniej kielich bolesny, krwawy,
Gorycz samotnej śmierci,
Truciznę zdrady.”

Klub „Gazety Polskiej” w Raciborzu

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress