Tekst alternatywny

USA | Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią


W dniu 23 września w Linden, NJ odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonia. Stało się już tradycja, że czasie corocznej sesji ONZ w NY, na której jest obecny pan prezydent , to przy tej okazji również spotyka się z Polonia.
Spotkanie rozpoczęło się od przywitania pana prezydenta przez Konsula RP w NY pana Adriana Kubickiego. Następnie przemówił burmistrz Linden Derek Armstead, który również wręczył symboliczne klucze do miasta dla polskiego prezydenta.
Tę część programu zakończyło przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.
Pan Prezydent w swoim przemówieniu między innymi podkreślił rolę Polonii w sprawach ważnych dla Polski, tj pomoc w czasie gdy Polaka aspirowała do NATO, dziękował za pomoc w negocjacjach na rzecz stacjonowania amerykańskich żołnierzy na wschodniej flance, czy wsparciu przy zakupie najwyższej jakości sprzętu bojowego od Ameryki.
Pan prezydent mówił również o współpracy polskich i amerykańskich żołnierzy na polu walki i o Polakach służących w US Army.
Dziękował księżom, siostrom zakonnym , nauczycielom za podtrzymywanie Ducha Polskości i kultywowaniu wiary ojców i jęz. polskiego. Wspomniał swoja wizytę w Amerykańskiej Częstochowie.
Przemówienie zakończył słowami: „Boże Błogosław Polsce „, „God Bless America”
i „God Bless Poland ”
Głównym punktem czwartkowej uroczystości była dekoracja zasłużonych działaczy
polonijnych różnymi odznaczeniami państwowymi. Wśród odznaczonych byli członkowie Klubów GP i Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego.
Maciej Rusiński – koordynator Klubów GP – USA i Kanada, prezw. Klubu GP – NY i Aneta Antoniak – Komitet Smoleńsko – Katyński i Klub GP – Filadelfia, którzy zostali odznaczeni Medalem 100 lecia Odzyskania Niepodległości.
Natomiast Medalem za Ofiarność i Odwagę oznaczony został amerykański żołnierz sierżant Corey Speck, który w 2019 roku w czasie akcji bojowej przeciwko Talibom ocalił życie por. Marcinowi Kulasowi wynosząc go na własnych plecach i narażając własne z pola walki.
Cerey Speck współpracuje z Klubami GP i Komitetem Smoleńsko – Katyńskim w różnych projektach, np. „Weterani Wyrwani Śmierci” – film dokumentalny autorstwa Grzegorza Zasępy.
Kolejnymi odznaczonymi byli: por. Bolesław Biega – Powstaniec Warszawski, znany z kronik powstańczych – dokumentu na którym zawiera związek małżeński – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Jadwiga Kopala – Wielki Marszałek Parady Pułaskiego – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
dr. Teofil Lachowicz , archiwista i historyk, członek ZG i 2 Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, zajmującym się w swych badaniach Czynem Wychodźstwa Polonii Amerykańskiej , historia Armii Błękitnej i historii SWAP – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Monika Adamski – dyr. Radia Rampa – Srebrny Krzyż Zasługi.
Wśród odznaczonych byli również ksiądz Józef Urban, ksiądz Marek Sobczak, Małgorzata Stopka, Richard Zawisny a także nauczyciele z polonijnych szkół .
Część artystyczna uroczystości uświetniły występy dzieci ze szkół polonijnych.
Spotkanie zakończyło się gromkim odśpiewaniem ” Sto Lat ” dla pary prezydenckiej.
Wśród wielu gości, byli obecni między innymi przedstawicieli różnych organizacji i instytucji w tym członkowie Polskiej Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, na czele z dyrektorem wykonawczym Bogdanem Chmielewski, SWAP, na czele z p.o. Naczelnego Komendanta Tadeuszem Antoniakiem, Klubów GP, Komitetu Smoleńsko Katyńskiego, Reduty Dobrego Imienia – USA , Rodzin Radia Maryja, Związku Podhalan oraz Polonijnego Związku Klubów Sportowych, którym towarzyszyła nasza medalistka w rzucie młotem Anita Włodarczyk .

Małgorzata Bojko

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
1. Bolesław BIEGA
za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych Ameryki, za promowanie polskiej kultury i tradycji narodowych

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
2. Jadwiga KOPALA
3. Ryszard ZAWISNY

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
4. Grzegorz FRYC
5. Teofil LACHOWICZ
6. Stephen OLEJASZ
7. Małgorzata STOPKA
8. Ksiądz Józef URBAN
za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy kulturalnej i naukowej

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
9. Hanna KELKER
za zasługi w działalności polonijnej, za promowanie polskiej kultury i tradycji narodowych

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
10. Walenty KUŁAKOWSKI
11. Ksiądz Marek SOBCZAK

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
12. Monika ADAMSKI
13. Maria MARCHWIŃSKI
za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego

MEDALEM ZA OFIARNOŚĆ I ODWAGĘ
14. Corey SPECK
za zasługi dla Niepodległej

MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI
15. Aneta ANTONIAK
16. Małgorzata CZAJKOWSKA
17. Maciej RUSIŃSKI

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress