Tekst alternatywny

USA | Święto Niepodległości – Dzień Pamięci Weteranów


9 listopada 2021 w Konsulacie RP w NY odbyła się uroczysta akademia z okazji święta Odzyskania Niepodległości prze Polskę. W tym roku po raz pierwszy, z inicjatywy Konsula Generalnego RP w NY pana Adriana Kubickiego ta uroczystość była połączona z Dniem Weterana , który w USA jest świętem państwowym, zawsze przypada na dzień 11 listopada i ma celu oddanie honoru i upamiętnienie wszystkich, żołnierzy, którzy zginęli na przestrzeni historii Stanów w obronie Ojczyzny na różnych frontach.

Pan Konsul na wstępie przywitał gości , w tym gości honorowych.
Panią Helenę Knapczyk – prezeskę Koła Pomocniczego Pań, działającego przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce ( SWAP ), Sybiraczkę, panią Stanisławę Dorr – Dorynek, Sybiraczkę, wdowę po ostatnim żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej, byłego Dyr. Wykonawczego Fundacji SWAP, który w marcu br. odszedł na wieczna wartę, pana Emila Czeluśniaka, weterana z II wojny światowej, który w szeregach armii amerykańskiej walczył na Pacyfiku, LIndę i Roberta Ollisów – rodziców Michaela Ollisa, który zginał w Afganistanie , ratując życie por. Karola Cierpicy, dziennikarkę Ritę Cosby, córkę żołnierza Powstania Warszawskiego, Tadeusza Antoniaka, p.o. Naczelnego komendanta SWAP. Pan Konsul przywitał również wszystkich weteranów z armii amerykańskiej i polskiej, podchorążych polskiego wojska, studiujących na Akademii West Point , przedstawicieli różnych organizacji, w tym Klubów GP, Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego, Reduty Dobrego Imienia, KPA, CPA , harcerzy i innych.

W przemówieniu wprowadzającym pan konsul podkreślił rolę sojuszu polsko – amerykańskiego, począwszy od gen Tadeusza Kościuszki , gen Kazimierza Pułaskiego, od wspólnych walk żołnierzy polskich i amerykańskich, wkładu Czynu Wychodźstwa Polonii Amerykańskiej – Armii Błękitnej w odzyskanie przez Polskę Niepodległości w 1918 roku, Eskadrę Kościuszkowska , na czele z mjr. Cedericem Funtleroyem i kpt. Merianem Cooperem, wspólna walkę w II wojnie światowej, do czasów współczesnych, tj. do ofiary życia jaka oddał sierż. Michael Ollis ratując życie por. Karola Cierpicy, w czasie ataku terrorystów na bazę w Afganistanie w 2009 r.

Pierwszym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych dla prof. Eugeniusza Baka – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i dla pana Józefa Grześków – Krzyż Wolności i Solidarności.

Następnie prowadzący wczorajsza akademię vice konsul pan Mateusz Gmura przedstawił dr. Jacka Czarneckiego z City University of New York Kingsborough Community College, który wygłosił prelekcję historyczna – 103 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę – Polsko – Amerykańska zwiazki historyczne.
” The Significance of November 11th in Polish and American History ”

Następnym punktem uroczystości była część artystyczna w wykonaniu Radosławy Jasik – piano i Louis Arques – klarnet. Artyści wykonali utwory Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Georga Gershwina, Fryderyka Szopena, Grażyny Bacewicz i Leonarda Bernsteina.
Uroczystość zakończył Tomaszek Bednarek, maż Rity Cosby, weteran armii USA, muzyk koncertujacy z Frankiem Sinatra, który wykonał brawurowo, w sposób znakomity pieśń – God Bless America.

Jacek Szklarski

Foto. Piotr Stilger

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress