Tekst alternatywny

Ustalenia podkomisji smoleńskiej zaprezentowane w USA. Ogromna frekwencja na spotkaniu w Chicago (wideo)

Ustalenia podkomisji smoleńskiej zaprezentowane w USA. Ogromna frekwencja na spotkaniu w Chicago

W sali reprezentacyjnej Millennium Knickerbocker Hotel w Chicago odbyła się dzisiaj konferencja Członków Podkomisji Smoleńskiej z Antonim Macierewiczem na czele. Skierowana była do amerykańskich polityków, dziennikarzy oraz przedstawicieli środowisk akademickich. Zainteresowanie spotkaniem było ogromne.

Konferencja została zorganizowana przez polonijne organizacje „Polonia for Poland” oraz Klub Gazety Polskiej Chicago Illinois. Poprowadziła ją mecenas Maria Szonert – Binienda. Na wstępnie powitała konsula generalnego RP Piotra Janickiego oraz panią dr Mirosławę Dulczewską- Miller – główną organizatorkę spotkania, oraz członków komisji.

Jako pierwszy głos zabrał Antoni Macierewicz. Zaznaczył, iż raport techniczny nie jest raportem końcowym i skupia się wyłącznie na kwestii przyczyny technicznej śmierci pasażerów TU-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Komisja po ponad dwuletniej pracy sformułowała jasno i jednoznacznie przyczynę techniczną śmierci pasażerów.

Tą przyczyną była eksplozja, która doprowadziła do całkowitego zniszczenia samolotu i śmierci uczestników polskiej delegacji na uroczystości w Katyniu. Przypomniał, że po katastrofie całe śledztwo zostało przez premiera Donalda Tuska powierzone stronie rosyjskiej. Zaznaczył, że ówczesny szef polskiego rządu zgodził się, aby badać katastrofę z pozycji cywilnych. Z tego powodu przez pierwszych pięć dni polscy eksperci nie mieli dostępu do żadnych informacji.

Nigdy też Polacy nie mieli dostępu do oryginału czarnych skrzynek. Rosja nie chce ich nadal oddać, podobnie jak wraku samolotu oraz urządzeń nawigacyjnych.

Następnie Macierewicz odniósł się do pracy Komisji Millera, która została zmuszona do tego, aby wyniki jej działalności były tożsame z ustaleniami komisji rosyjskiej. Z tego powodu jej raport nie jest zgodny z rzeczywistością. Z góry lansował m.in. tezę o winie pilotów za katastrofę.  Dlatego też po zmianie władzy podjęto decyzję o powołaniu Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego. Rozpoczęła ona współpracę z wieloma ośrodkami naukowymi na całym świecie. Raport techniczny jest właśnie efektem tych wspólnych badań.

Minister oświadczył, że niniejszym został unieważniony raport Komisji Millera i prezentowany dzisiaj raport jest teraz jedynym oficjalnym stanowiskiem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie katastrofy.

Szczegóły wyników badań zostały przedstawione kolejno przez członków komisji. Głos zabrali prof. dr Wiesław Binienda, prof. dr Chris Cieszewski, prof. dr hab. Piotr Witakowski , inż. Glenn Jorgensen oraz inż. Janusz Bujnowski. Po prezentacji nadszedł czas pytań z sali, które dotyczyły nie tylko samej katastrofy, ale również ataków na komisje i warunków jej pracy.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał szczegółową wersję raportu technicznego w języku angielskim i polskim (media polonijne). Prezentacji towarzyszyła wystawa przedstawiająca ofiary tragedii smoleńskiej oraz fotografie z okresu narodowej żałoby z kwietnia 2010 roku.

Przedsięwzięcie okazało się ogromnym sukcesem. Była to już kolejna bardzo prestiżowa impreza zorganizowana przy udziale amerykańskich Klubów Gazety Polskiej. Poprzednią był koncert ku czci Ignacego Jana Paderewskiego w lutym br. w nowojorskim Carnegie Hall.

Jeszcze dziś w Eagle Club na N. Milwaukee Ave odbędzie się uroczyste spotkanie podkomisji z Polonią. Całość zakończy koncert Pawła Piekarczyka oraz prezentacja ks. Jarosława Wąsowicza SDB o patriotycznych inicjatywach podejmowanych w Polsce. Wczoraj przedstawiciele naszych mediów odbyli trzy audycje w radiach polonijnych oraz spotkali się z dziennikarzami Kuriera Chicagowskiego.


Źródło: http://niezalezna.pl/223184-ustalenia-podkomisji-smolenskiej-zaprezentowane-w-usa-ogromna-frekwencja-na-spotkaniu-w-chicago

niezalezna_logo

Chicago_Illinois_2018_04_20_1

Chicago_Illinois_2018_04_20_2

Chicago_Illinois_2018_04_20_3

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress