Tekst alternatywny

W Dzierżoniowie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości – 11.11.2019.

W Dzierżoniowie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości – 11.11.2019.

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. Józef Piłsudski

Tysiące osób w całej Polsce uczestniczy w piknikach „Służymy Niepodległej”, Msze św. za ojczyznę, parady wojskowe, śpiewanie pieśni patriotycznych, marsze niepodległości złożą się w całym kraju na obchody 101. rocznicy odzyskania przez nasz kraj wolności.

Uroczystości lokalne

Lokalne uroczystości patriotyczne organizowane są także w Dzierżoniowie. Mieszkańcy świętują tego dnia niepodległość w różny sposób: uczestnictwem w modlitwach, na paradach wojskowych, festynach, biegach i innych imprezach sportowych oraz w wydarzeniach kulturalnych. Uroczystości rozpoczęły się 8 listopada VIII Patriotycznym Śpiewaniem 2019 w gościnnych progach DOK w sali Pegaz. W wypełnionej do ostatniego miejsca sali rozpoczęło się wspólne śpiewanie. W śpiewaniu uczestniczyli nie tylko mieszkańcy miasta, ale również całe rodziny; dziadkowie z wnukami i małżeństwa z dziećmi. Piosenki prezentowane na wielkim ekranie opatrzone były tekstem i dodatkowo wzbogacone zdjęciami, filmami oraz obrazami z dziejów walki o niepodległość i wojny z Niemieckim oraz Rosyjskim agresorem. Pieśni podzielone na cztery tematyczne bloki, jak zwykle szybko trafiły do przekonania obecnych a ich głośny śpiew słyszany był daleko.

W Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Wojciecha Kilara w Dzierżoniowie w rocznicę odzyskania niepodległości odbył się koncert – „Pieśni Stanisława Moniuszki” w wykonaniu: Beaty Marciniak – Kozłowieckiej – sopran, Szymona Atys – fortepian oraz spotkanie i prezentacja dorobku artystycznego dzierżoniowianki, absolwentki Szkoły Muzycznej w Dzierżoniowie, chórzystki Opery Wrocławskiej.

Pobiegnij dla Niepodległej w 2019 r. Start 11 listopada o godz. 12.30. Długość trasy to ok. 2200 metrów. Burmistrz Dzierżoniowa oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie zaprosili na IX Dzierżoniowski Bieg Niepodległości. Wykażmy patriotyczną postawą i uczcijmy Narodowe Święto Niepodległości na sportowo – zaapelowali.

11 listopada obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w intencji o Boże błogosławieństwo i pomyślność dla naszej Ojczyzny w kościele pw. Św. Jerzego. Ojczyznę polecaliśmy Panu Bogu przez orędownictwo Maryi modląc się i śpiewając: Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!/ Ty za nami przemów słowo, Maryjo!/ Miej w opiece naród cały,/ Który żyje dla Twej chwały,/ Niech rozwija się wspaniały, Maryjo! Po Eucharystii we wspólnej manifestacji zgromadzeni przeszli przed Pomnik Losów Ojczyzny, gdzie po wystąpieniu burmistrza Dariusza Kucharskiego, delegacje samorządowe, parafialne, kombatanckie, szkół i placówek wychowawczych, stowarzyszeń, związków fundacji i organizacji patriotycznych złożyły wiązanki kwiatów.

Polska otrzymała niepodległość nie tylko w wyniku tego, że I wojna światowa zakończyła się klęską wszystkich trzech zaborców. Polska odzyskała niepodległość dlatego, że podjęła o nią walkę, że zbudowała wszystko, co jest potrzebne do tego, żeby państwo stworzyć i w latach 1918-21, czyli do zakończenia trzeciego powstania śląskiego, to państwo obronić i wywalczyć jego granice” – mówił w 2009 roku Lech Kaczyński. Wszak niepodległość to nie tylko zewnętrzne – ważne, naturalnie – atrybuty, uzewnętrzniane szczególnie podczas oficjalnych uroczystości. Niepodległość – to wierność w myśli i uczynku fundamentalnym wyróżnikom polskiego patriotyzmu i katolickiej wiary. Taka właśnie Niepodległość musi być w nas. Stale. Żebyśmy umieli odpowiedzieć na pytanie – Kto ty jesteś?! W tym kontekście znamienne są słowa, św. Jana Pawła II z 2 czerwca 1980 roku, gdy przemawiał w siedzibie UNESCO w Paryżu: „Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność, jako naród – nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi jak tylko własną kulturę, która okazała się w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg”.

Po zakończeniu uroczystości, część mieszkańców ze środowisk prawicowych przeszła przed Pomnik Żołnierzy Wyklętych, aby oddać hołd tym którzy oddali swoje życie walcząc w powstaniu antykomunistycznym o wolną i niepodległą Polskę. To dzięki nim dzisiaj możemy żyć i budować silne państwo.

Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie. Niech będzie to dla nas najważniejsze przesłanie, że jesteśmy Polakami, bo wyrośliśmy z naszej 1050-letniej tradycji, tej ziemi” – mówił prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie. „Niezależnie od tego jakiej narodowości jesteśmy; jesteśmy Polakami, gdy mieszka w nas Polska i gdy mieszka w nas polskość tradycji” – wyjaśniał prezydent.

Dzisiejsza uroczystości to znakomita okazja do promowania postaw patriotycznych i wzorców obywatelskich przez upowszechnianie wiedzy historycznej i znajomości dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych własnej tożsamości obywateli. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne wspaniałe przeżycia, które już zapisały się w naszej pamięci. Jesteśmy przekonani, że patriotycznych wzruszeń dostarczą nam w kolejnych latach uroczystości, które już na trwałe wpisały się w życie naszego miasta.

Kazimierz M. Janeczko

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress