Tekst alternatywny

W Kielcach ponad podziałami – 24.07.2013 r.

W Kielcach ponad podziałami

W całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające  70. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach zamieszkujących Kresy Południowo-Wschodnie Rzeczypospolitej. Bestialsko zamordowano tam sto kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Po raz pierwszy pamięć o Rzezi Wołyńskiej przybrała tak wielki wymiar w całej Polsce; uroczystości upamiętniające owe straszne dni odbywają się od maja i będą trwały do września. Kluby „GP” organizowały, współorganizowały lub uczestniczyły w społecznych obchodach 70. rocznicy ludobójstwa.

Niezwykle podniosła uroczystość odbyła się w Kielcach, gdzie tamtejszy klub „GP” razem ze Stowarzyszeniem Rodzin Katyńskich, klubem ze Skarżyska – Kamiennej, Obozu Narodowo-Radykalnego, Ruchu Narodowego, wspólnie zorganizowały uroczystość upamiętniającą ludobójstwo na Wołyniu.

Po uroczystej mszy świętej odprawionej w Bazylice Katedralnej w Kielcach, którą koncelebrowało pięciu księży w intencji Polaków pomordowanych na Wołyniu, uczestnicy uroczystości długą na kilkaset metrów kolumną przeszli w Marszu Pamięci ulicami Kielc na Cmentarz Partyzancki pod Pomnik Katyński i Pomnik Sybiraków, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze.

Ponad podziałami stanęli obok siebie – modląc się za pomordowanych – przedstawiciele władz miasta: Przewodniczący Rady Miasta Kielce Tomasz Bogucki, Wiceprzewodnicząca Renata Wicha, Starosta Powiatu Kieleckiego Zdzisław Wrzałka, dyrektor Delegatury Kieleckiej IPN Leszek Bukowski, oraz przedstawiciele NSZZ Solidarność i  miejscowej Straży Miejskiej.

Serce rosło, gdy oglądało się odświętnie ubranych młodych i starszych wiekiem ludzi, w ubraniach cywilnych i wojskowych, z biało-czerwonymi szarfami na piersi, trzymających sztandary swoich organizacji. Poczty sztandarowe ze sztandarem Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich na czele dodały uroczystościom jeszcze większego splendoru. Wśród wielu innych pocztów wyróżniały się symbole Strzelców, Żołnierzy AK, NSZ oraz ONR-u.

„Jestem dumny z mieszkańców Kielc , którzy – w większości nie mając żadnych korzeni w tym rejonie dawnej Polski – tak licznie uczestniczyli w uroczystościach Rzezi Wołyńskiej. Uważam, że udało nam się zjednoczyć młodzież z ONR-u, Ruchu Narodowego oraz weteranów z Rodzin Katyńskich. Cieszę się, że w uroczystościach organizowanych przez klub „GP” tak licznie uczestniczyły lokalne władze” – powiedział po uroczystościach przewodniczący kieleckiego klubu „GP” – Jerzy Kenig

Przed ambasadą Węgier w Warszawie zorganizowano protest przeciwko ingerowaniu Parlamentu Europejskiego w autonomię państwa węgierskiego. Protest współorganizował młodzieżowy klub „GP” w Warszawie z przewodniczącą Agata Popkowską, niezrzeszona grupa osób, w tym Paweł Czerniszewski i Łukasz Żochowski, całą akcje wsparł franciszkanin o. Paweł Cebula, który wiele lat posługiwał wśród Węgrów. Kilkaset osób w tym posłowie: Krystyna Pawłowicz (PiS), Jan Szyszko (PiS), publicyści Bronisław Wildstein i Grzegorz Górny, stanęli razem pod transparentami wspierającymi Węgrów (np. „Boże, błogosław Węgrów”). W trakcie demonstracji zbierano podpisy pod apelem popierającym walkę Węgier o suwerenność.

Gościem księgarni „GP” w Krakowie był prof. Andrzej Waśko – historyk, kulturoznawca, publicysta „Gazety Polskiej”. Spotkanie było okazją do zaprezentowania książki prof. Waśko pt. „Poza systemem”, poruszono również problemy Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa. Spotkanie prowadził dziennikarz „GPC” – Wojciech Mucha.

W Piotrkowie Trybunalskim zaprezentowano wystawę pt. „Lech Kaczyński w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”. Wystawę otworzył Gwardian Klasztoru oo. Bernardynów Ojciec Czesław Postawa, a przewodnicząca klubu Beata Dróżdż przedstawiła autorów i pomysłodawców wystawy.

Opolu na Uniwersytecie Opolskim odbyła się promocja książki Sławomira Cenckiewicza pt. „Biografia Lecha Kaczyńskiego – praca zbiorowa”.

Gościem klubu „GP” w Krakowie była red. Dorota Kania która zaprezentowała swoją najnowszą książkę pt. „W cieniu tajnych służb”.

Przedstawiciele Klubu Młodych „GP” w Krakowie wzięli udział w obchodach 70 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. Uroczystość przy Pomniku Pamięci o Ofiarach na Cmentarzu Rakowickim poprowadził o. Jerzy Pająk OFMCap. Świadectwo o tamtych dniach dała krakowska artystka Sława Bednarczyk. Złożywszy okolicznościową wiązankę, wszyscy udali się do Muzeum Armii Krajowej, gdzie odbyła się projekcja filmu „Zapomniane zbrodnie na Wołyniu”.

Klub „GP” Gdańsk II  zorganizował obchody 70 rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Uroczystości rozpoczęły się wykładem dr Piotra Szubarczyka, który był połączony z promocją książki Joanny Wieliczki – Szarkowej pt. „Wołyń we krwi 1943″.

W Wołowie klub „GP”  z inicjatywy p. Andrzeja Srogi  zorganizował uroczystości 70. rocznicy ludobójstwa wołyńskiego.

W 70 rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu, klub GP w Pabianicach zorganizował uroczystość upamiętniającą tragedię Polaków na Wołyniu i Galicji Wschodniej

Poznański Klub „GP” zorganizował spotkanie z prof. Jerzym Robertem Nowakiem nt. „W obronie Polaków i Polskości”.

Z  okazji rocznicy sześćdziesiątych czwartych urodzin Śp. Prezydent Prof. Lecha Kaczyńskiego Klub „GP” w Rypinie, upamiętnił ten dzień, składając wiązankę kwiatów i zapalił znicze w miejscu pamięci poświęconemu Śp. Prezydentowi Prof. Lechowi Kaczyńskiemu.

 

Klub „GP” Prażmów – działalność zawieszona. Pani Barbarze Rode dziękujemy za dotychczasową współpracę.

 

                                                                                                                  Ryszard Kapuściński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress