Tekst alternatywny

W oczekiwaniu na prawdę

W oczekiwaniu na prawdę

Siódmego kwietnia zabrzańskie środowiska patriotycznie uczczą osoby, które zginęły w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w 2010 r. Uroczystości zorganizowane przez Klub „Gazety Polskiej” im. Łukasza Cieplińskiego celowo odbędą się nie 10 kwietnia, w dniu rocznicy katastrofy, aby wszyscy chętni mogli pojechać na obchody rocznicowe do Warszawy.

Apel o uczestnictwo w największych uroczystościach w stolicy ogłosiły już wszystkie kluby „GP” w regionie. „Przez osiem lat spotykaliśmy się, by nie zginęła pamięć o tych, którzy polegli w służbie Ojczyźnie. Trwaliśmy nie tylko w czasie deszczu czy mrozu. Trwaliśmy, gdy spotykało się to z szyderstwami, a nawet represjami” – czytamy w apelu. „Historia marszów pamięci stanie się bez wątpienia ważnym elementem współczesnych dziejów naszego kraju. To unikalne poruszenie społeczne, od Warszawy, Krakowa aż po niewielkie miejscowości w Polsce i na świecie, tam, gdzie żyją nasi rodacy, stała się ewenementem społecznej aktywności” – czytamy dalej.

Klubowicze podkreślają też, że trzeba było aż 8 lat, żeby polegli w Smoleńsku zyskali prawo do pomnika w sercu Warszawy. To kolejny powód, dla którego w uroczystościach w stolicy wezmą udział tysiące osób z naszego regionu.

Śląskie kluby „GP” są bardzo aktywne. Niedawno wielu klubowiczów wzięło udział w VI Wielkim Wyjeździe na Węgry z okazji święta narodowego naszych bratanków. – Jak zawsze Węgrzy przyjęli nas bardzo gościnnie i serdecznie. Takie gesty mają wielką moc – podkreśla Ligia Mercik z Klubu „GP” w Gliwicach. Działacze gliwickiego Klubu „GP” zapowiadają też wyjazd do Warszawy i zaznaczają, że wraz z ostatnią miesięcznicą nie zapomną jednak o tragedii smoleńskiej i trudnej najnowszej historii Polski.

Przewodniczący zabrzańskiego klubu Arkadiusz Katafoni podkreślił, że uroczystości takie jak ta w stolicy czy w Zabrzu mają dwa cele. Po pierwsze uczczenie pamięci wielkich Polaków, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Po drugie, jest to forma nacisku na osoby odpowiedzialne za wyjaśnienie okoliczności tej tragedii. – Jest to sygnał, że społeczeństwo pamięta o tym, czeka na prawdę – mówi Katafoni.

W Zabrzu 7 kwietnia uroczystości rozpoczną się o godz. 17 od mszy św. w kościele pw. św. Kamila. Po niej zebrani spotkają się przed tablicą pamiątkową, która znajduje się nieopodal skrzyżowania al. Korfantego z ul. Wolności (w parku miejskim).

Podobne plany mają inne śląskie kluby. W obchody włączają się też działacze Prawa i Sprawiedliwości. – Zawsze organizujemy miesięcznicę smoleńską w kościele garnizonowym św. Kazimierza Królewicza w Katowicach – mówi Piotr Pietrasz, katowicki radny PiS‑u i regionalny rzecznik tej partii.

Gazeta Polska Codziennie Dodatek Śląski

GPC SLA 2018.04.03

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress