Tekst alternatywny

Warka: „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”- Prymas Stefan kard. Wyszyński

W dniu 9 września 2018r we Wrociszewie gm. Warka, pow. Grójec odbyły się uroczystości, związane z projektem „Ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości”, w nawiązaniu do 100-nej rocznicy przybycia Rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa.
Uroczystość rozpoczęto Mszą św. we wrociszewskim Kościele pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy z wystawionymi pocztami sztandarowymi Straży Pożarnej z Brankowa i Grzegorzewic, Szkoły Podstawowej we Wrociszewie i Akcji Katolickiej z Piasecznie. Po mszy odbył się koncert pt. „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”,zorganizowany przez autora projektu Roberta Grudnia, artystę muzyka (organy, fortepian, klawesyn), kompozytora. Oprawę artystyczną wypełniły wspomnienia i teksty Kardynała zaprezentowane przez Annę Seniuk, pieśni wykonane przez Annę Zagdańską – mezzosopran, Chór Mieszany z Wrociszewa, Zespół Akordeonistów, dzieci ze szkoły we Wrociszewie a przede wszystkim grający na wrociszewskich organach Robert Grudzień.
Okolicznościowy list od Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Michał Pruś –W-ce Przew. Rady Powiatu Grójeckiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
We mszy uczestniczyli bardzo licznie mieszkańcy parafii, a także duża ilość gości z terenu Gminy Warka, którzy w po mszy wzięli udział w bardzo ciekawej i udanej uroczystości z okazji tych rocznic.
Uczestniczył w niej również 91–letni Wacław Cybulski, który jako nastolatek asystował w pracy organisty Stanisławowi Wyszyńskiemu i dobrze znał Prymasa. Ojciec Prymasa Stanisław w parafii wrociszewskiej pełnił funkcję organisty od 1918r przez 30 lat. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym i społecznym.
„Sam Stefan Wyszyński jeszcze jako kleryk w domu ojca spędzał czas wolny od studiów seminaryjnych. Chętnie przebywał wśród mieszkańców Wrociszewa, także pomagając im w pracach gospodarskich, czy towarzysząc w odpoczynku nad rzeką Pilicą i okolicznych łąkach, co znajduje potwierdzenie we wspomnieniach ówczesnych wrociszewian i relacjach ich potomków” – o czym wspomniał p. Robert Grudzień.
W czasie II WŚ dwukrotnie ukrywał się tu, we Wrociszewie, przyszły Prymas przed aresztowaniem przez gestapo a następnie przed komunistyczną bezpieką a mieszkańcy zachowali w tajemnicy jego obecność. Tu miała się odbyć w lipcu 1924r msza prymicyjna, ale ze względu na stan jego zdrowia odbyła się później w sierpniu na Jasnej Górze. Na wrociszewskim cmentarzu jest pochowany ojciec Prymasa (1970r), w którego pogrzebie uczestniczył kardynał Karol Wojtyła – przyszły Papież. Po śmierci ojca Prymas nadal bywał we Wrociszewie, spotykał się z mieszkańcami i na wspólnych modlitwach.
Organizując uroczystości autor projektu chciał uhonorować mieszkańców, przypomnieć wiedzę o lokalnej historii i uczcić postać Prymasa Tysiąclecia.
D. Sadowska i G.Kijuc

Partnerami wydarzenia we Wrociszewie byli:
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej Starostwo Powiatowe w Grójcu Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., Parafia pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy Wrociszew, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wociszewie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Klub Inteligencji Katolickiej w Radomiu, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, ZDZ Szkoła Muzyczna Radom, „Stowarzyszenie Pamięć i Przyszłość” w Kozienicach, Sławomir Gabler z Grupy Rekonstrukcyjnej z Warki, Towarzystwo Miłośników Miasta Warki z Prezes Danutą Sadowską i Klub Gazety Polskiej w Warce z Przewodniczącą Grażyną Kijuc.

Patronat medialny ogólnopolski:
TVP Polonia,Telewizja Republika,Tygodnik Solidarność,Gazeta Polska Codziennie,Niezależna.pl,
Gazeta Polska,Niezależna Gazeta Polska, Nowe Państwo,Tygodnik Idziemy,wSIECII HISTORII

Patronat medialny regionalny:
TVP3 Warszawa,Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Warszawie ,,Radio dla Ciebie” S.A., Radio Plus Radom, Gość Niedzielny, RADOMSKA GRUPA MEDIOWA: Radio Rekord, Telewizja Dami, TYGODNIK 7dni, cozadzien.pl, RADOMLED.PL Echo Dnia, Zebrra.tv, Głos Radomski, Tygodnik Radomski, Życie Radomskie, Tygodnik OKO, Telewizja Lokalna Kronika Kozienicka. Nowe Echo Warki, TV Warka.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress