Tekst alternatywny

WARKA | Uroczystości upamiętniające 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego


22 stycznia 2023 roku o godz. 17.oo w Kościele Św. Mikołaja Biskupa w Warce rozpoczęły się miejskie uroczystości 160 Rocznicy Powstania Styczniowego. Po Mszy mieszkańcy wyruszyli, tradycyjnie już, pod kopiec powstańców  aby złożyć hołd bohaterom tego  niepodległościowego zrywu, w którym ziemia warecka również zapisała się na kartach historii. To w tych okolicach, były major wojsk carskich Władysław Kononowicz wraz z  oddziałem  złożonym  z ochotników pochodzących z najbliższych okolic zwyciężył w kilku bitwach, pokonując silniejsze osobowo i lepiej uzbrojone oddziały Armii carskiej.

Wyprawa odwetowa wojsk rosyjskich skończyła się pojmaniem pod Grabowską Wolą  Władysława Kononowicza w dniu 2 czerwca 1863 roku. Wyrokiem rosyjskiego sądu wojskowego został skazany na śmierć poprzez rozstrzelanie.

Egzekucja odbyła się w Boże Ciało – 4 czerwca 1863 roku na błoniach nad Pilicą. Wraz z Kononowiczem  pluton egzekucyjny rozstrzelał jego adiutanta Edmunda Sadowskiego oraz Feliksa Łabędzkiego. W miejscu egzekucji mieszkańcy miasta usypali kopiec i przez wszystkie lata w styczniu pamiętają o bohaterach.

Klub Gazety Polskiej w Warce uczestniczył w uroczystościach  wspólnie z wareckim Kołem Związku Kombatantów RP i BWP. Złożono kwiaty i zapalono biało czerwony znicz z zawieszką „Klub Gazety Polskiej w Warce im. P. Wysockiego”.

Nie zapominamy również o innym lokalnym bohaterze postania styczniowego – Józefie Manczarskim, któremu udało się przeżyć a społeczeństwo usypało mu kopiec na starym wareckim cmentarzu. Zawsze w styczniu, również tutaj zapalamy światełko pamięci temu, który pojmany i torturowany nie wydał swoich.

KLUB „GAZETY POLSKIEJ” WARKA