Tekst alternatywny

Wieczornica poświęcona Pamięci Warszawskich Powstańców.

Wieczornica poświęcona Pamięci Warszawskich Powstańców.

Klub Gazety Polskiej w Raciborzu  uczcił 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

To niezwykle bohaterskie i prawdziwie polskie wydarzenie historyczne nabrało aktualnego znaczenia, kiedy wspólnie obejrzeliśmy videorelację na podstawie dokumentacji, jaką pozostawił  nieżyjący już cichociemny Jan Nowak – Jeziorański.

Następnie poznaliśmy fragmenty wywiadu udzielonego przez Walentynę Słonecką, ps. „Wala”, łączniczkę z batalionu ‚Oaza” , walczącą w dzielnicy Sadyba Czerniakowska. Pani Walentyna Słonecka jest ciocią jednego z naszych klubowiczów, który uzupełnił informacje z wywiadu, opowiadając nam o losach swej cioci  w czasach powojennych.

Wspólnym śpiewaniem pieśni powstańczych, z towarzyszeniem gitary, zakończyliśmy oficjalną część wieczornicy.

W bardzo rzeczowej i emocjonalnej dyskusji uczestnicy określali swój stosunek do polskiej historii, do jej roli „nauczycielki” patriotyzmu i postaw Polaków.

To spotkanie było dodatkową motywacją do wyjazdu w dniu 6. sierpnia do Warszawy. Na zaprzysiężeniu Polskiego Prezydenta, Pana Andrzeja Dudy, stawimy się niemal w komplecie.

Klub GP Racibórz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress