Tekst alternatywny

Wielki polski patriota powrócił do kraju. Mochnackiemu towarzyszyły Kluby „Gazety Polskiej”


Tuż przed 15:00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Maurycego Mochnackiego na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Założyciel „Gazety Polskiej”, powstaniec listopadowy i działacz emigracyjny zostanie pochowany w Alei Zasłużonych, obok mogił uczestników zrywów narodowych. W drodze z Francji do Polski towarzyszyły mu Kluby „Gazety Polskiej”. To jedyne środowisko polonijne, które uczestniczyło w uroczystościach pożegnalnych we Francji.

Maurycy Mochnacki (1803-1834) uznawany jest za jednego z najpłodniejszych publicystów politycznych okresu zaborów. Był znany ze swojego radykalizmu i z bezkompromisowego diagnozowania przyczyn politycznych klęsk Polski. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, skąd został w 1823 r. relegowany z rozkazu księcia Konstantego za przynależność do Związku Wolnych Polaków. Był uczestnikiem sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Wziął udział w powstaniu listopadowym.

Mochnacki był też jednym z założycieli „Gazety Polskiej”. Był jej redaktorem od grudnia 1826 r. do grudnia 1829 r.

Został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po upadku zrywu emigrował do Francji, gdzie napisał „Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831″. Popadał w konflikty ze starszymi i bardziej doświadczonymi politykami Wielkiej Emigracji działającymi we Francji. „W emigracji wojna domowa trwa ciągle. Mnóstwo partii, rozjątrzenia coraz większe” – pisał w liście do rodziców 6 listopada 1834 r.

Przez wiele dziesięcioleci uważano, że Mochnacki zmarł na nieuleczalną i śmiertelną wówczas gruźlicę, częstą wśród żyjących w fatalnych warunkach polskich emigrantów. Prawdopodobną przyczyną zgonu był jednak wylew. Mochnackiemu nie dane było wrócić do Polski. Zmarł 20 grudnia 1834 r. w Auxerre i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

W piątek w Auxerre, mieście, w którym Mochnacki zmarł i został pochowany, odbyła się msza pożegnalna. Trumnę po mszy wynosiła z kościoła delegacja Klubów Gazety Polskiej. Było to jedyne środowisko polonijne wyróżnione w ten sposób.

W ostatniej drodze do ojczyzny towarzyszyli Mochnackiemu żołnierze oraz delegacja z Polski, na czele z pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Janem Dziedziczakiem, a także przedstawiciele mera Auxerre, miasta, w którym Mochnacki zmarł i został pochowany.

Uroczystości pogrzebowe Maurycego Mochnackiego odbyły się na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Założyciel „Gazety Polskiej” został pochowany w Alei Zasłużonych, obok mogił uczestników zrywów narodowych.

źródło: www.niezalezna.pl | https://niezalezna.pl/420453-wielki-polski-patriota-powrocil-do-kraju-mochnackiemu-towarzyszyly-kluby-gazety-polskiej

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress