Tekst alternatywny

Władza a Społeczeństwo – 07.08.2013 r.

Władza a Społeczeństwo

Środowiska patriotyczne związane z bydgoskim klubem „GP”, Solidarnymi 2010 i Rodzinami Radia Maryja, zaniepokojone pogarszającą się sytuacją gospodarczą i społeczną w Polsce odwiedzają parlamentarzystów koalicji rządzącej, by wyrazić swoje obawy dalszymi losami kraju.

Złożono wizyty w biurach poselskich E. Kłopotka, T. Piotrowskiej oraz senatora J. Rulewskiego. Jedynie senator Rulewski, który w latach 1980–1981, oraz powtórnie od 1990 przewodniczył Regionowi Bydgoskiemu NSZZ „Solidarność”, przyjął przedstawicieli organizacji patriotycznych w sposób, w jaki przedstawiciel władzy powinien spotykać się z obywatelami. Dla ponad 30 osób czekała kawa, a senator osobiście przynosił dodatkowe krzesła, tak by jak najwięcej gości mogło usiąść. Wspominano dawne czasy i przypominano panu senatorowi, jakie poparcie otrzymał w trudnych chwilach, kiedy to Lech Wałęsa występował przeciwko niemu, a większość uczestników obecnego spotkania popierała go i sprzeciwiła się próbie rozbicia Solidarności w Bydgoszczy. Przez prawie trzy godziny rozmawiano o szkodliwych dla Polski ustawach, za wprowadzeniem których senator Rulewski głosował. Znany polityk starał się jednak tłumaczyć swoje decyzje i mówił o wielu poprawkach, które te ustawy w Senacie łagodziły.

Całkowicie inny sposób komunikowania się z mieszkańcami Bydgoszczy zaprezentował poseł PO Paweł Olszewski, który po prostu notorycznie uchyla się od jakichkolwiek spotkań. Poseł Olszewski, tak chętnie występujący w mediach i wyrażający swoją opinię na wszelkie tematy – gdy otrzyma zaproszenie na dyskusję z obywatelami – znika. Zdesperowani mieszkańcy Bydgoszczy zorganizowali pikietę protestacyjną pod oknami biura poselskiego Pawła Olszewskiego. Zwracali w ten sposób uwagę na nie wypełnianie przez parlamentarzystę obowiązków wynikających z mandatu poselskiego. W pikiecie wzięli udział między innymi: trener kadry narodowej wioślarzy, wielokrotny mistrz Polski w tej dyscyplinie Andrzej Mazurowicz, legenda bydgoskiej „Solidarności” Jan Perejczuk, lider bydgoskich Rodzin Radia Maryja Krzysztof Skibicki, przewodniczący bydgoskiego klubu „GP” Krystian Frelichowski i Solidarnych 2010 Maciej Różycki.

W Krakowie uczestnicy Marszu Pamięci, po zakończonych uroczystościach pod Krzyżem Katyńskim już kilka razy udali się pod siedzibę PO i zorganizowali pikietę przeciwko szkodliwej dla Polski polityce rządzącej koalicji. Odwiedzono również biuro posła J. Gowina, gdzie złożona została petycja dotyczącą m.in. nauczania historii, konserwacji Krzyża Katyńskiego, oraz usuwania reliktów komunistycznych w Polsce. W tym przypadku znakomicie układa się współpraca Związku KPN i krakowskiego klubu „GP”.

Koszaliński Klub „GP” gościł red. nacz. „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennej” Tomasza Sakiewicza. Pełna sala i wspaniała atmosfera – tak najkrócej można je opisać. Przybyli również czytelnicy z odległego Gryfina, aby skorzystać z możliwości wzięcia udziału w spotkaniu z red. Sakiewiczem. Mocnymi brawami publiczność przyjęła też piosenki Pawła Piekarczyka.

Klub „Gazety Polskiej” we Wschowie gościł red. Dorotę Kanię. Przed spotkaniem red. Kania zwiedziła miejscowe zabytki. Po mieście poruszała się zabytkowym kabrioletem przyozdobionym w barwy narodowe i symbole Gazety Polskiej. Na spotkanie przybyli klubowicze z Głogowa, Nowej Soli, Kopanicy, Leszna i Rawicza.

W Berlinie-Charlottenburg odbył się pokaz filmu „Prezydent” reż. Joanny Lichockiej i red. Jarosława Rybińskiego oraz prezentacja książki red. Doroty Kani pt. „Cień tajnych służb”. Pokaz filmu jak i prezentacja książki spotkały się z dużym zainteresowaniem Mniejszości Polskiej Berlina. Spotkanie zorganizował Klub „Gazety Polskiej” Berlin-Brandenburg.

Dwie obszerne sale krakowskiej księgarni „Gazety Polskiej” przy ulicy Jagiellońskiej 11 nie pomieściły uczestników spotkania ze znanym dziennikarzem, publicystą i pisarzem Witoldem Gadowskim, którego to spotkania hasło wiodące brzmiało: ”W czyim interesie działają polskie służby specjalne?”. Wiele osób, dla których zabrakło miejsc tłoczyło się w drzwiach i zapełniło sień. Zainteresowanie przekroczyło oczekiwania organizatorów. Gość spotkania mówił o przyczynach dymisji ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, o próbach przejęcia tarnowskich Azotów, o paralelach pomiędzy rządzących dziś naszym krajem, z XVIII-wiecznymi sprzedawczykami; o próbach uniezależnienia energetycznego Polski poprzez eksploatację złóż gazu łupkowego (zdaniem Gadowskiego Rosja uruchomi wszelkie środki, by do tego nie dopuścić), po sprawę prywatyzacji Polskich Kolei Linowych. I biorąc pod uwagę, że na pytanie o rolę mediów katolickich w Polsce red. Gadowski po blisko dwugodzinnym wystąpieniu w to upalne popołudnie odpowiedział tylko z uśmiechem, że „dużo było by opowiadać” – możemy być pewni, że ciąg dalszy nastąpi. Relacja wideo: klubygazetypolskiej.pl

Ryszard Kapuściński

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress