Tekst alternatywny

Września: Petycja o zmianę nazwy ronda we Wrześni

                 Członkowie Klubu Gazety Polskiej we Wrześni zorganizowali demonstrację w celu zmiany nazwy wrzesińskiego Ronda Grabsen na „Rondo Stulecia Niepodległości”.

                W grudniu 2017 r., przy rozpoczynających się obchodach stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, wrzesińscy radni miejscy na wniosek burmistrza Tomasza Kałużnego przyjęli uchwałę o nadaniu nazwy „Rondo Garbsen”, rondu znajdującemu się przy zbiegu ulic Wrocławskiej, Objazdowej i Działkowców we Wrześni. Rajcy, wywodzący się z Platformy Obywatelskiej i powiązanej z nią Unii Wrześnian przyjęli propozycję burmistrza bez żadnych konsultacji z mieszkańcami. Przeciwko był tylko niezależny radny Grzegorz Dobrosielski.

                W ramach współpracy z Garbsen, setki wrzesińskich uczniów wyjechało do Niemiec w ramach szkolnej wymiany, aby poznawać niemiecką kulturę i język. Zorganizowano również wycieczkę rowerową z Garbsen do Wrześni, odsłonięto pomnik na cmentarzu ewangelickim w Gonicach oraz posadzono drzewa. Jak można się dowiedzieć ze strony internetowej ratusza, jeden z honorowych obywateli Wrześni były burmistrz Garbsen Wolfgang Galler udzielał wrzesińskim władzom rad, inny honorowy obywatel – syn byłego generała Wehrmachtu – Gűnter Heidkämper brał udział w obchodach Rocznicy Wiosny Ludów i  w Biegu Kosynierów na trasie Września – Miłosław. Należy tu dodać, że 1/3 honorowych obywateli Wrześni to właśnie Niemcy.

                Te zasługi  wg wrzesińskich radnych wystarczyły, aby jednemu z najważniejszych rond we Wrześni nadać nazwę niemieckiego miasta. Uroczystości z tym związane odbyły się w kwietniu 2018 r. z udziałem Burmistrzów obu miast, urzędników i przedstawicieli Volkswagena. W trakcie uroczystości zebrani odtańczyli wokół pisanki z podobizną samochodu VW frenetyczny taniec.

                Decyzja ta spotkała się z negatywną reakcją wielu Wrześnian, których głos nie został wysłuchany przez radnych. Korzystając z przyjętej w październiku uchwały Rady Miejskiej pozwalającej na złożenie inicjatywy uchwałodawczej, Klub Gazety Polskiej we Wrześni wraz z Fundacją im. gen. Włodzimierza Krzyżanowskiego podjęli inicjatywę zbierania podpisów mieszkańców pod wnioskiem o zmianę nazwy ronda na „Rondo Stulecia Niepodległości”.

                W przeddzień rocznicy Stulecia Odzyskania Niepodległości członkowie Klubu zorganizowali pikietę pod spornym rondem, żądając zmiany jego nazwy. Wręczono też symboliczną nagrodę im. Bartosza Słowika – Bartka Zwycięzcy dla radnych z Wrześni, którzy głosowali za nadaniem rondu spornej nazwy. Nadanie nazwy „Rondo Stulecia Niepodległości” zostało wpisane w oficjalne obchody stulecia Niepodległości przez Polskę, jako jedyne we Wrześni. Nie ustaniemy, aż najważniejsze wydarzenie stulecia nie zostanie we Wrześni godnie upamiętnione.

Nazwę ronda może zmienić rada miejska. Czy jednak nowa-stara rada uniesiona poparciem wyborczym zechce się wsłuchać w głos społeczeństwa tego nie wiemy. Możemy im w tym pomóc składając podpisy pod petycją do rady miejskiej o zmianę nazwy ronda. Musimy zebrać min. 300 podpisów. Można je składać w kwiaciarni przy cmentarzu przy ul. Gnieźnieńskiej.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress