Tekst alternatywny

Wydarte zwycięstwo, które pozwoli upamiętnić WYKLĘTYCH

Przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Gorzowie Wlkp. Sebastian Pieńkowski i założyciel Klubu „Gazety Polskiej” Robert Jałowy – (obaj są również radnymi PiS w Gorzowie) – stworzyli obywatelski projekt uchwały o budowie pomnika Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie Wielkopolskim i wspólnie z członkami Klubu „Gazety Polskiej” zebrali podpisy poparcia pod projektem.

6 maja 2013 roku projekt uchwały wpłynął do Urzędu Miasta, gdzie Prezydent (niezależny – wcześniej SLD) rozpatrywał go, aż do 20 sierpnia, by w końcu napisać w opinii jedno słowo – Negatywna.

Na komisji Gospodarki i Rozwoju 26 sierpnia br. 3 radnych PiS starło się z radnymi SLD i PO w sprawie projektu. Bezpardonowe ubliżanie Wyklętym, kwestionowanie danych IPN, prawdy historycznej nie miało końca. Na radnych Platformy OBYWATELSKIEJ i Sojuszu Lewicy DEMOKRATYCZNEJ nie robiło wrażenia prawie 700 podpisów obywateli miasta oraz argumenty i uzasadnienia zgodne

z udokumentowaną prawdą historyczną. Komisja głosami SLD i PO 5 do 3 zaopiniowała projekt negatywnie.

Dwa dni później, na sesji rady miasta, radni PO zreflektowali się, że trafią na listę hańby narodowej, jeśli nie poprą projektu. Postawili inicjatorom projektu warunek, by wpisać, że gmina Gorzów Wlkp. nie dołoży złotówki do budowy i wszystkie środki finansowe będą pochodziły z publicznej zbiórki. Inicjatorzy projektu uchwały ulegli tej delikatnie pisząc nieprzyzwoitej propozycji i tak wydarto w „wolnej” Polsce możliwość upamiętnienia Bohaterów. W głosowaniu imiennym na listę hańby narodowej wpisali się radni SLD (5 osób), za był cały klub PiS (6 osób) oraz 5 radnych z PO (4 nieobecnych) oraz jedna radna niezależna. Wynikiem 12 do 5 uchwała została podjęta. Można śmiało stwierdzić, iż jest to olbrzymi sukces Klubu Gazety Polskiej w Gorzowie, ponieważ w historii zawsze czerwonego miasta nigdy wcześniej nie udało się tak mocno zepsuć samopoczucia liderów postsowieckiej, gorzowskiej „elity”.

W najbliższym miesiącu zostanie powołany Społeczny Komitet Budowy Pomnika i spełniając wszystkie formalności zacznie się zbiórka pieniędzy.

Sebastian Pieńkowski

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress