Tekst alternatywny

Wyjazd do Budapesztu na uroczystości Święta Narodowego – 23.10.

Wyjazd do Budapesztu na uroczystości Święta Narodowego – 23.10.

Szanowni Państwo,

23 października 1956 roku wybuchła rewolucja węgierska, która była próbą uwolnienia się Węgrów spod sowieckiej okupacji. W wyniku walk od 23 października zginęło po węgierskiej stronie 2500 osób, głównie w czasie walk w Budapeszcie,  ponad 20 tysięcy aresztowano lub internowano, a ok. 200 tysięcy osób uciekło z kraju do Austrii i Jugosławii. Skazano na śmierć i stracono ogółem ok. 230 osób. W tych trudnych chwilach Polacy w niezwykły sposób okazali pomoc „węgierskim bratankom”, w całym kraju zgłosiło się 11 196 honorowych krwiodawców, powstawały komitety zajmujące się działaniem na rzecz potrzebującej ludności węgierskiej. Statystyki PCK wskazują, że samym transportem lotniczym (15 samolotów) dostarczono na Węgry 44 tony medykamentów i materiałów pierwszej potrzeby. Pomoc szacuje się na wartość ok. 2 mln ówczesnych dolarów i była  znacznie większa niż udzielona przez rząd USA.

23 października Węgrzy obchodzą swoje Święto Narodowe upamiętniające rocznicę wybuchu antykomunistycznego Powstania 1956 roku. Warto przypomnieć o wizycie marszałka Marka Kuchcińskiego w Budapeszcie i spotkaniu z przewodniczącym węgierskiego Zgromadzenia Narodowego László Kövérem, podczas którego omawiano wspólne obchody 60. rocznicy poznańskiego Czerwca i powstania 1956 r. na Węgrzech.

Nasi przyjaciele z Węgier zaprosili członków Klubów „Gazety Polskiej” na uroczystości ich Święta Narodowego w których będzie uczestniczył Prezydent Andrzej Duda. (zaproszenie w załączniku)

Wstępny program uroczystości przedstawia się następująco:

– ok. godziny 13.00 uroczystości polsko-węgierskie przy Pomniku Józefa Bema.

– przejście pod Parlament

– ok.15.00 -16.00 uroczystości przed Parlamentem, przemówienie Prezydenta Andrzeja Dudy i Premiera Victora Orbana.

– ok. 18.00 wspólna kolacja i powrót do Polski

Podróż do Budapesztu autokarami odbędzie się częściowo na koszt redakcji „Gazety Polskiej”. Od Państwa oczekujemy wpłaty 100 złotych.

Proszę wszystkich Tych, którzy na pewno wyrażą chęć wyjazdu  do zgłaszania się do Pani Ewy Wójcik: ewa.wojcik@gazetapolska.pl

Proszę o przemyślane i nieodwołalne decyzje, proszę o podanie miasta w których mieszkacie ponieważ autokar możemy  zamówić  np. z Warszawy i z Krakowa i np. wziąć kogoś po drodze.

Wkrótce podamy Państwu więcej informacji.

Pozdrawiam, Ryszard Kapuściński.

wegry-list

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress