Tekst alternatywny

Wyjazd do Wilna

Reprezentacja Klubu „Gazety Polskiej” Gdańsk II brała udział w uroczystościach zorganizowanych w Wilnie przez Stowarzyszenie Rodzina Ponarska. Ponary są miejscem, gdzie masowo i z premedytacją zamordowano ponad 100 tys. osób. Od lipca 1941 r. do lipca 1944 r. zginęło tu ponad 70 tysięcy wileńskich Żydów, około 20 tysięcy Polaków.

Kulminacją  uroczystości było odsłonięcie w kościele Ducha Świętego tablicy ku czci ks. proboszcza Romualda Świrkowskiego, zamordowanego w Ponarach 5 maja 1942 roku, msza święta w Kwaterze Polskiej w Ponarach oraz konferencja w Domu Kultury Polskiej w Wilnie z udziałem Polaków, Litwinów i Żydów.
Patronat nad uroczystościami objął wicepremier prof. Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Jarosław Czubiński, Ambasador RP na Litwie; współorganizatorami były wspomniane Ministerstwo i Urząd oraz Związek Polaków na Litwie, partnerem – Ambasada RP w Wilnie, IPN, Dom Kultury Polskiej oraz Kresowe Biuro Podróży Jerek.

Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress