Tekst alternatywny

Wykład pt. „Miejsce Polski we współczesnej polityce Rosji” w Wołowie

W dniu 28 kwietnia odbyło się pierwsze inauguracyjne spotkanie dla mieszkańców  naszego regionu zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej. Uczestniczyła w nim liczna grupa mieszkańców z Wołowa, Trzebnicy, Wińska, Brzegu Dolnego oraz Obornik Śląskich  sprawiając nam miłą niespodziankę.

Andrzej Sroga Przewodniczący Wołowskiego Klubu Gazety Polskiej rozpoczął spotkanie informując przybyłych o funkcjonowaniu klubu i jego zamierzeniach.

Radny Sejmiku Dolnośląskiego, Pan Paweł Hreniak poinformował nas o skutkach nowej ustawy śmieciowej, która wydaje się być  drenażem  naszych kieszeni oraz budżetów samorządów gminnych, którego beneficjentami są bliżej nieokreślone grupy życia gospodarczego. Również przekazał nam informację od jakich czynników zależne są i będę w następnej perspektywie finansowej dotacje finansowe z UE dla poszczególnych regionów. Poinformował również o tym, że ze środków unijnych finansowane będą jedynie budowy i remonty dróg krajowych i autostrad, a co za tym idzie samorządy nie będą miały możliwości skorzystania z tych pieniędzy.

Trzecim mówcą był przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Trzebnicy, który podkreślił współpracę naszych klubów w regionie oraz ich społeczną rolę w krzewieniu patriotyzmu i odpowiedzialności w polskim społeczeństwie.

Głównym tematem spotkania było: MIEJSCE POLSKI WE WSPÓŁCZESNEJ POLITYCE ROSJI. Wykład w tym zakresie wiedzy wygłosił dr Sławomir Węgrzynowicz – badacz polskich i rosyjskich archiwów w latach 2005-2010 oraz stażysta Archiwum Polityki Zagranicznej Federacji Rosyjskiej w Moskwie. W swoim wykładzie dr Węgrzynowicz zaprezentował olbrzymi wielowymiarowy teatr „działań wojennych” toczącego się boju, można powiedzieć o niepodległość naszego państwa. Nie jest to teatr działań militarnych, ale działalność rosyjska na różnych płaszczyznach: służb specjalnych, sektorów gospodarczych i politycznych jakie są rozgrywane w naszym kraju. Szczególnie w aspekcie ważnych dla bezpieczeństwa Polski – strategicznych materiałów energetycznych jak gaz, ropa i energia. Dr Węgrzynowicz pokazał słuchaczom w jaki sposób Polska jest omijana rosyjskimi rurociągami dostarczającymi ropę i gaz do Europy. Jednocześnie objawił słabość i brak politycznej odwagi obecnej ekipy rządzącej krajem, gdy chodzi o rację stanu oraz bezpieczeństwo kraju i ważnych osobistości naszej Ojczyzny. Podobną sytuację mamy w dziedzinie energii elektrycznej. Taka polityka z czasem może doprowadzić do unicestwienia politycznego naszego kraju oraz jego całkowitego uzależnienia od innych. Wówczas, w niedalekiej przyszłości decyzje ważne dla Polaków mogą zapadać poza granicami naszego kraju np. w Moskwie, a to nie jest ciekawa propozycja dla Rzeczypospolitej i jej obywateli. Zatem, aby do tego nie dopuścić – niezbędne są zmiany sposobu prowadzenia polityki zagranicznej przez władze w Polsce, ale to chyba będzie dopiero możliwe po gruntownych zmianach politycznych w naszym kraju.

Po zakończonym wykładzie mieszkańcy włączyli się aktywnie do wspólnej dyskusji, która przebiegała w miłej atmosferze. Na zakończenie pragniemy podziękować proboszczom parafii Karola Boromeusza Ks. Eugeniuszowi. Kuźmik i parafii  Św. Wawrzyńca Stanisława Małysy za okazaną pomoc, oraz wszystkim innym osobom nie wymienionym z imienia i nazwiska-jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękujmy.

Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Wołowie
Andrzej Sroga

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress