Tekst alternatywny

Wystąpienie przew. Klubu GP Rypin podczas uroczystosci w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych , Rypin 1 marca 2016 rok

Narodowy dzień pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rypinie odprawiona została masz Św. w parafii św Trójcy, którą odprawił z koncelbrantami prałat ks. Tadeusz Zaborny, który w homilii mówił o oddaniu się całkowicie niezłomnych ojczyźnie, miłości do ojczyzny i walce o jej suwerenność z sowieckimi- komunistycznym okupantem. Po mszy złożone zostały wiązanki kwiatów,zapalono znicze pamięci pod tablicą na budynku byłego UB przypominającą,że w tym miejscu mieściła się siedziba UB, w której dokonywano tortur na żołnierzach niezłomnych, cywilnych mieszkańcach miasta, powiatu rypińskiego. Wystąpienie przew. Klubu „Gazety Polskiej” Rypin.

Rano 1 marca 2016 r. godz. 8.oo, spotkanie z uczestnikami konkursu ” Żołnierze Wykleci”

Przewodniczący Klubu w dniu 1 marca 2016 r. uczestniczył w godzinach rannych w uroczystości w Urzędzie Miasta Rypin w prezentacji prac i wręczaniu nagród przez burmistrza miasta uczniom gimnazjów z okazji rozstrzygnięcia konkursu o Żołnierzach Wyklętych. zabierając głos mówił do zebranych szczególnie dziękując uczniom, nauczycielom (historia w tym rozdziale już nie jest nauczana na tym poziomie szkoły, dzięki własnie reformie Hall i rządu Tuska) za zaangażowanie się w temat tak zapomniany jak pamięci o bohaterach, którzy poświecili swoje życie dla dobra ojczyzny.

Wspominając również o Rtm Witoldzie Pileckim, Heronimie Franczaku „Lalku” ostatnim niezłomnym, który okrążony przez KBW i UB widząc, ze nie ma żadnych już szans popełnił samobójstwo aby nie oddać się w łapy barbarzyńców, zwyrodnialców UB, KBW.

Wręczając również koszulki „Gazety Polskiej” czwórce laureatów oraz broszurki i gazetki okolicznościowe związane z Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

1 MARCA NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH Rypin, dn. 1 marca 2016 r.

W budynku, pod którym teraz się zebraliśmy by uczcić żołnierzy niezłomnych, wyklętych, mordowanych przez UB, wyklętych przez komunistów za walkę powstańcza o wolną Polskę spod okupacji sowieckiej. Ten budynek był pierwsza siedzibą zbrodniczej formacji UB to tu zrywano paznokcie aresztowanym,sadzano na odwróconym taborecie, zgniatano szufladą genitalia, bito nie gardząc kopaniem leżących. Rypińscy kaci z UB leżą na cmentarzu parafialnym, oni pochowani z godnością, a ich ofiary nie mieli godnego pochówku, zostali potajemnie pogrzebani w dołach śmierci. Drugi budynek UB w Rypinie jaki otrzymała UB znajdował się przy ul 21 Stycznie, od 1949 roku, później przekształcony w Ośrodek Zdrowia (o ironio losu komuniści i zdrowie), wspomnieć muszę, ze piwnice te widywałem nie raz miałem okazję je zwiedzić gdyż Sanepid miał tam pomieszczenia magazynowe. Dziś budynek nie istnieje stoją na jego miejscu nowe domy

Dlaczego walczyli z bronią w ręku.

Widząc, że Polska nie będzie wolna, demokratyczna, że będzie zniewolona przez sowieckiego okupanta, nie złożyli broni, ceniąc dobro ojczyzny ponad własne życie, stanęli do walki z sowieckim okupantem. Powstanie antykomunistyczne było zwalczane bezwzględnie, okupant z zapałem wprowadzał sowieckie porządki w Polsce. Z wielką zawziętością, konsekwencją dowódcę plutonu egzekucyjnego ppor. Franciszka Sawickiego, ponieważ egzekucja z udziałem żołnierzy KBW się nie udała – żaden nie chciał zabić „Inki”, strzelali z odległości trzech kroków.

Wyrok śmierci na sanitariuszkę był komunistyczną zbrodnią sądową. Miejsce pochówku „Inki” zostało przez UB utajnione, jednak w ubiegłym roku szczątki Danuty Siedzikówny „Inki” zostały odnalezione na cmentarzu w Gdańsku. Danuta Siedzikówna ps. „Inka” jest już po identyfikacji, potwierdzono, ogłoszono w dniu 1 marca 2015 r.,że to właśnie jej szczątki zostały odnalezione

Wzory do naśladowania oddania ojczyźnie to Rtm Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka”, Józef Franczak „Lalek”, Heronim Dekutowski „Zapora”, takich wzorców do naśladowania jest więcej, każdy z Żołnierzy Wyklętych jest godzien pamięci i bycia wzorem dla młodego pokolenia.

Powiedzcie mojej Babci, że zachowałam się jak trzeba

„Inka” została rozstrzelana w Gdańskim więzieniu, rankiem 28 VIII 1946 r. o godz.6.15 po nie udanej egzekucji dowódca plutonu egzekucyjnego z KBW, strzałem w tył głowy zamordował niespełna osiemnastoletnią Inkę, była to zbrodnia sądowa.

Krzysztof Szwagrzyk doktor habilitowany ( ur.15 lutego 1964 r w Strzegomiu) – polski historyk, nauczyciel akademicki. Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Krzysztof Szwagrzyk prowadzi poszukiwania osób zamordowanych w okresie stalinowskim od 2003 r.

Członek Klubu Alicja Pawłowska wręczała broszury o żołnierzach wyklętych mieszkańcom uczestnikom będącym na uroczystości.

Czcijmy pamięć o tych co walczyli o Wolną Polskę

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

Na zakończenie uroczystości

Klub Gazety Polskiej Rypin zaprasza na trzy godzinny, III Rypiński Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych, który odbędzie się dnia 12 Marca 2016 r w Rypińskim Domu Kultury (Kino „Bałtyk”), rozpoczęcie maratonu godz. 15.oo zakończenie godz. 18.oo, będzie możliwość zakupu pięknego albumu pt. „Żołnierze Wykleci- polskie podziemie niepodległościowe. Tego dnia również można będzie zobaczyć prace konkursowe uczniów gimnazjów z Rypina i powiatu rypińskiego, pt „Żołnierze Wyklęci” i multy medialne prace uczniów po zakończeniu maratonu filmowego.

NA POKAZ FILMÓW WSTĘP WOLNY !

Na zakończenie odśpiewano Hymn.

Rano 1 marca 2016 r. godz. 8.oo,spotkanie z uczestnikami konkursu ” Żołnierze Wykleci”

Przewodniczący Klubu w dniu 1 marca 2016 r. uczestniczył w godzinach rannych w uroczystości w Urzędzie Miasta Rypin w prezentacji prac i wręczaniu nagród przez burmistrza miasta uczniom gimnazjów z okazji rozstrzygnięcia konkursu o Żołnierzach Wyklętych. zabierając głos mówił do zebranych szczególnie dziękując uczniom, nauczycielom (historia w tym rozdziale już nie jest nauczana na tym poziomie szkoły, dzięki właśnie reformie Hall i rządu Tuska) za zaangażowanie się w temat tak zapomniany jak pamieć o bohaterach, którzy poświecili swoje życie dla dobra ojczyzny.

Wspominając również o Rtm Witoldzie Pileckim, Heronimie Franczaku „Lalku” ostatnim niezłomnym, który okrążony przez KBW i UB widząc, ze nie ma żadnych już szans popełnił samobójstwo aby nie oddać się w łapy barbarzyńców, zwyrodnialców UB, KBW.

Wręczając również koszulki „Gazety Polskiej ” czwórce laureatów oraz broszurki i gazetki okolicznościowe związane z Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Rypin III Maraton filmowy2016

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress