Tekst alternatywny

Wystawa – Historia budowy Kościoła w Łochowie

40 LAT MINĘŁO

13 maja 1974 roku parafia p.w. Niepokalanego Serca NMP po wieloletnich staraniach otrzymała decyzję o wydaniu pozwolenia na budowę kościoła w Łochowie. Z tej okazji 18 maja w kaplicy Matki Bożej Kodeńskiej obecny proboszcz ks. Ryszard Nicpoń odprawił Mszę św. Dziękczynną i poświęcił wystawę archiwalnych zdjęć i dokumentów z okresu budowy świątyni. Organizatorami tej ekspozycji byli wspólnie Łochowski Klub GP  i Fundacja Klubów Gazety Polskiej. Inspiracją do jej powstania był artykuł wspomnieniowy pani Haliny Koper, który ukazał się w 2012r na łamach Gazety Łochowskiej. Wówczas to w środowisku Łochowskiego Klubu GP pojawił się pomysł, aby przypomnieć tamten czas, szczególnie młodemu pokoleniu, ale też wielu osobom napływowym, które w Łochowie w ostatnich latach założyły swoje rodziny. W listopadzie 2013 roku przyszedł czas na kolejny etap prac nad powstaniem tego wydarzenia, a było nim spotkanie Łochowskiego Klubu GP z ks. Zenonem Czumajem – archiwistą naszej diecezji, pochodzącym z sąsiedniej parafii Ostrówek. Dostarczył on nam wiele cennych materiałów /dokumentów/, które w znacznym stopniu wzbogaciły nasze dotychczasowe zbiory. Wszystkie one znalazły się na prezentowanej ekspozycji dzięki czemu mamy możliwość zobaczyć na planszach kilka ciekawostek dotyczących okoliczności wydarzeń z przed 40 lat. Warto podkreślić, że ten niedzielny wieczór był przede wszystkim okazją do wspomnień o ówczesnym gospodarzu naszej parafii – Ś.P ks.Piotrze Jelinku – gorliwym kapłanie i budowniczym tego kościoła, który spoczywa na łochowskim cmentarzu. We wszystkich świadectwach osób, które wspominały tamte lata podkreślano jego nieocenione zdolności organizacyjne i zasługi przy realizacji budowy kościoła. Koniecznie trzeba tu zwrócić uwagę na fakt, że świątynia w stanie surowym powstała w zaledwie 1 rok i 3 miesiące /od 17 maja 1975r do 22 sierpnia1976r/. Kościół w Łochowie to też element historii naszego miasta i w związku z tym zwróciliśmy się do władz lokalnych z prośbą o nadanie jednej z ulic Łochowa imienia – ks.Piotra Jelinka. Mamy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości stanie się to faktem.

W kościele przy ulicy Długiej w Łochowie przyjmujemy sakramenty, uczestniczymy w nabożeństwach, przynosimy tu swoje prośby, dziękczynienia i pragnienia. Warto pamiętać komu to zawdzięczamy.

Robert Gołaszewski

Klub „Gazety Polskiej” w Łochowie.

fundacjaKGPsmall

 

Foto.: Jadwiga Skóra

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress