Tekst alternatywny

Wystawa „Prawda i Pamięć. Smoleńsk 2010″ w Hamburgu

Klub Gazety Polskiej w Hamburgu, wraz ze Związkiem Polaków w Niemczech spod znaku Rodła zorganizowali wystawę poświęconą katastrofie rządowego samolotu Tu 154 M w Smoleńsku, w której 10. kwietnia 2010 roku zginął Prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz 94 osoby, które mu towarzyszyły. Tego samego dnia Polonia wysłuchała wykładu posła Antoniego Macierewicza, szefa Zespołu Parlamentarnego badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej na temat najnowszych rezultatów prowadzonego śledztwa.

Polonia niemiecka jest przekonana, że przypominanie opinii międzynarodowej o katastrofie smoleńskiej jest konieczne, dlatego ponownie zorganizowała w Hamburgu wystawę „Prawda iPamięć. Wystawę ustawiono w sobotę w samym centrum miasta, gdzie zainteresowanie było wyjątkowo duże. Ekspozycję obejrzało tysiące przechodniów. Przychodzili nie tylko Polacy, ale zatrzymywali się przy zdjęciach pokazujących tragedię z 10-go kwietnia 2010 roku także Niemcy, Hiszpanie, czy Francuzi. Wielu z nich stwierdzało, że pomimo upływu trzech lat od katastrofy, dopiero teraz zdają sobie sprawę z faktu, iż tragedia ta ciągle nie została należycie wyjaśniona. „Sami byliśmy zdziwieni, że wystawa poświęcona katastrofie rządowego samolotu Tu 154 M w Smoleńsku ciągle wzbudza tak dużo emocji” – twierdzą organizatorzy. Wystawę odwiedził osobiście konsul Generalny RP w Hamburgu pan Andrzej Osiak, oraz poseł na Sejm RP Antonii Macierewicz, wyrażając podziękowanie dla postawy konsula, który w kwestii tragedii smoleńskiej wykazuje wyjątkowo dużo empatii.

Polonia chce znać prawdę i nie boi się już zadawaćpytania. Po południu w Sali „Patriotische Gesellschaft” w Hamburgu odbył się wykład szefa Zespołu Parlamentarnego badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej posła AntoniegoMacierewicza, oraz eksperta od nawigacji satelitarnej i systemów trójwymiarowej nawigacji Marka Strassenburg-Kleciaka na temat śledztwa smoleńskiego i ostatnich wydarzeń w Polsce. Już na wstępie doszło do bardzo wzruszającego momentu, gdy mała sześcioletnia dziewczynka przed zebraną publicznością wyrecytowała patriotyczny wierszyk Władysława Bełzy „Kto ty jesteś – Polak mały”. Wszystkim zakręciły się łzy w oczach. Po wykładzie poseł Macierewicz, pełnomocnik rodzin części ofiar katastrofy mecenas Stefan Hambura, oraz Marek Strassenburg-Kleciak odpowiadali na serię pytań padających z wypełnionej po brzegi Sali. Zainteresowanie przeszło oczekiwania organizatorów, wiele pytań było bardzo dociekliwych, potwierdzających fakt, że pomimo upływu trzech lat od katastrofy,jest w tej sprawie coraz więcej wątpliwości. Podczas przerwy poseł Macierewicz był oblegany przez Polaków, którzy dziękowali politykowi PiS za wielkie zaangażowanie w walkę o wyjaśnienie tragedii smoleńskiej.

„Nie sądziłem, że niemiecka Polania jest tak dobrze zorganizowana” – powiedział po spotkaniu polityk PiS.

 Waldemar Maszewski,Hamburg.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress