Tekst alternatywny

Z życia Kołobrzeskiego Klubu GP – listopad

Listopad br. jest miesiącem bogatym w wydarzenia dla Kołobrzeskiego Klubu GP. 7.11 na comiesięcznym zebraniu spotkaliśmy się z zarządem Stowarzyszenia Budowy Pomnika Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej. Połowę tego zarządu stanowią członkowie naszego Klubu. Przewodniczący pan Witold Matusewicz zapoznał klubowiczów ze stanem prac organizacyjnych dotyczących budowy pomnika.

10. listopada przy kołobrzeskiej bazylice spotkało się kilkadziesiąt osób by złożyć kwiaty i zapalić znicze upamiętniając kolejną rocznicę demonstracji z czasu stanu wojennego. Spotkanie to Klub zorganizował wspólnie ze Stowarzyszeniem Przywracania Pamięci „Kołobrzeg 80″.

Potem zebrani przeszli do kościoła przy klasztorze franciszkańskim, gdzie jak co miesiąc uczestniczyli we Mszy św. za Ojczyznę i Ofiary tragedii smoleńskiej. Wzruszającą, patriotyczną homilię wygłosił o. Franciszek Kapusta. Po Mszy św. jak zwykle spotkanie towarzyskie, tym razem z posłem Czesławem Hocem. Wspaniałe ciasta przygotowały członkinie Klubu i Rodziny Radia Maryja.

11. listopada po Mszy św. w bazylice członkowie Klubu Gazety Polskiej przeszli w pochodzie ulicami miasta a delegacja złożyła kwiaty przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po części oficjalnej Klub wyróżnił się podczas śpiewania pieśni patriotycznych.

Wraz z Katolicką Inicjatywą Kulturalną zapraszamy na koncert patriotyczny, który odbędzie się w bazylice 22.listopada po Mszy św. w intencji żołnierzy wyklętych, o godz.19.00. Wykonawcami koncertu będą: Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk. Dnia następnego, czyli 23 listopada, w Regionalnym Centrum Kultury o godz. 17.00 odbędzie się uroczystość, a w niej m.in. rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu o rtm. Pileckim oraz pokaz filmu w reżyserii Ryszarda Bugajskiego „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”. Będzie można kupić książki o żołnierzach wyklętych, płytę „Panny Wyklęte” oraz koszulki z portretami „Ra” i „Inki”.

Klub „Gazety Polskiej” w Kołobrzegu.

 

W Kołobrzegu stanie Pomnik Ofiar

Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej

 

      W 2011 roku z inicjatywy Akcji Katolickiej w Kołobrzegu powstał społeczny komitet mający na celu upamiętnienie Tragedii  Smoleńskiej. Jedną z jej ofiar był kołobrzeski poseł Platformy Obywatelskiej Sebastian Karpiniuk.

Dzięki aktywności przewodniczącego komitetu  Panu Witoldowi Matusewiczowi i jego osobistemu wkładowi już w drugą rocznicę Tragedii w kościele pw. św. Macieja odsłonięta została tablica pamiątkowa.

Odsłonięcia zgodnie dokonali posłowie z Kołobrzegu – Czesław Hoc (PiS) oraz Marek Hok (PO).

Ambicje społeczników sięgały jednak znacznie dalej. Ich celem stało się postawienie pomnika. Władze miasta zdominowane przez radnych i prezydenta z PO długo miały problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Żadne ze wskazywanych przez członków Komitetu nie było odpowiednio właściwe. W końcu prezydent miasta Janusz Gromek podjął decyzję i wskazał miejsce, które przypadło wszystkim do gustu. Znajduje się ono naprzeciw Komendy Miejskiej Policji przy ul. Walki Młodych w pobliżu dębów katyńskich, posadzonych kilka lat temu przez dzieci Szkoły Podstawowej nr 4.

Prawdziwe emocje rozgorzały przy wyborze projektu. Pierwszy przedstawiony przez członka komitetu okazał się dla radnych zbyt skromny.

W szranki stanęli więc zawodowi artyści ze swymi projektami : Romuald Wiśniewski i Wiktor Szostało. Pan Szostało przedstawił odręczny szkic dwóch projektów a R. Wiśniewski cztery warianty pomnika. Projekty pana Szostały były interesujące choć kontrowersyjne i mogłyby, według wielu oceniających, nie doczekać się realizacji z racji wysokich kosztów. Za projektem  R. Wiśniewskiego przemawiały nie tylko przedstawione wizualizacje, ale również dotychczasowe jego osiągnięcia tj. pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz komandora Stanisława Mieszkowskiego. Pomniki te wrysowały się na stałe w krajobraz Kołobrzegu a place wokół nich są miejscem różnych uroczystości patriotycznych.

W ostatnim czasie społeczny komitet działający przy Akcji Katolickiej przeobraził się w Stowarzyszenie Budowy Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej. Przewodniczącym został pan Witold Matusewicz. Zarząd zgodnie z prawem ukonstytuował się i oczekuje na zarejestrowanie w sądzie.

Życzymy społecznikom wśród których są byli żołnierze, członkowie Akcji Katolickiej i Rodziny Radia Maryja a wielu z nich to aktywni członkowie Kołobrzeskiego Klubu Gazety Polskiej, by zrealizowali swe zamierzenia odsłonięcia pomnika w piątą rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w nowożytnej historii Polski.

Oby starczyło im sił i zapału.

Poniżej projekt pomnika widziany z dwóch stron.

Kolobrzeg_szkice_1 Kolobrzeg_szkice_2