Tekst alternatywny

Zasłuchani w teksty kolęd

Zasłuchani w teksty kolęd

Na scenie Paweł Piekarczyk, Agnieszka Battelli, Agnieszka Pawlik-Regulska i Bartek Kurowski, wśród gości na widowni zaś m.in. John Armstrong z Ambasady USA w Polsce, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, szefowie klubów „Gazety Polskiej” i liczni sympatycy Strefy Wolnego Słowa. W piątek w warszawskim klubie Hybrydy odbyło się kolędowanie z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” Tomaszem Sakiewiczem.

Polska jest w dużo lepszym stanie niż jeszcze parę lat temu. Wy wszyscy wzięliście w tym udział. I nawet jeśli jest coś złego, to i tak to wyprostujemy. Bo mamy do tego hart ducha, siłę, ale też wiarę. Zrobimy wszystko, żeby Polska była lepsza. Najważniejsze, abyśmy się trzymali razem – zwrócił się do zgromadzonych w Hybrydach Tomasz Sakiewicz. Następnie Paweł Piekarczyk, nawiązując do „kolędy” zaśpiewanej przez bohaterów filmu „Rozmowy kontrolowane”, wykonał swoje dwa utwory: „Dumny oszołom” oraz „Rozmowa z córką”. Później akompaniował Agnieszce Battelli, która zaśpiewała kilka kolęd historycznych. Wśród nich „Bóg się rodzi” z 1848 r. z tekstem Gustawa Ehrenberga i „Lulajże Jezuniu” z tekstem Ludwika Markowskiego z 1915 r.

– Boże Narodzenie jest dla Polaków czymś tak ważnym, że jak przychodziły czasy trudne, bolesne albo bardzo radosne, to ludzie do starych melodii pisali nowe kolędy. Ja namawiam, żeby się wsłuchać w teksty tych pieśni. Często znamy je na pamięć i tracimy możliwość wsłuchania się w teksty czegoś, co dla naszych przodków było wielką szkołą. W kolędach zapisana jest historia miłosierdzia i historia zbawienia – powiedział Paweł Piekarczyk.

Kolędy z czasów II wojny światowej wykonała Agnieszka Pawlik-Regulska, znana naszym czytelnikom z wykonywania pieśni powstańczych 1 sierpnia na Powązkach. Usłyszeliśmy niezwykle wzruszającą kolędę na melodię piosenki „Serce w plecaku” oraz „Kolędę X Pawilonu więzienia mokotowskiego” autorstwa Jana Golki. Z kolei młody wykonawca Bartek Kurowski zaśpiewał m.in. „Mario, czy już wiesz” i mało znaną kolędę „Narodzenie”.

Zaraz po życzeniach i podzieleniu się opłatkiem zgromadzeni w Hybrydach włączyli się do śpiewania kolęd tradycyjnych. Tomasz Sakiewicz zaprosił na scenę m.in. radcę Ambasady USA w Polsce Johna Armstronga, z którym zaśpiewał „Wśród nocnej ciszy”. Następnie do śpiewania „Cichej nocy” dołączył Adam Borowski, kolędę „Bóg się rodzi” zaś wykonali ze sceny również Michał Rachoń i szefowa klubu „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim Beata Dróżdż.

Następne kolędowanie z Tomaszem Sakiewiczem dopiero za rok, ale już dziś serdecznie na nie zapraszamy.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. klubowicze z Hamburga, Warszawy, Piotrkowa Trybunalskiego, Gdańsk-Ossowa.

źródło: GPC

Autor: Anna Krajkowska

Warszawa_GPC 2018

Gdansk Osowa_2018_01_12_1 Gdansk Osowa_2018_01_12_2 Gdansk Osowa_2018_01_12_3

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress