Tekst alternatywny

Zgorzelec: obchody VIII rocznicy tragedii Smoleńskiej

O godzinie 12.00 pod Krzyżem Milenijnym w Zgorzelcu odbyła się uroczystość poświęcona TRAGEDII SMOLEŃSKIEJ. Uczestniczyło w niej około 250 osób. Jej organizatorem był Klub Gazety Polskiej w Zgorzelcu. Motywem muzycznym, słyszanym na długo przed ale i po uroczystości, była melodia WYJAZD Z POLSKI – Michała Lorenca, a samą uroczystość rozpoczął dźwięk kolejowej syreny, która w znanych obrazach towarzyszy pierwszym chwilom po KATASTROFIE SMOLEŃSKIEJ. Na twarzach widoczne było wzruszenie, nawet ukradkiem wycierane łzy. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Zgorzelca a oprawę woskową stanowiła kompania honorowa wystawiona przez 23 Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca oraz orkiestra woskowa z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.
Wśród zaproszonych gości byli m. in. 1. Marzena Machałek – v-ce minister Oświaty i Wychowania 2. Urszula Ciupak – Starosta Powiatu Zgorzeleckiego 3. Piotr Roman – Prezydent Bolesławca 4. Tomasz Gabrysiak – v-ce Starosta Powiatu Bolesławieckiego 5. Ppłk Sławomir Kula – p.o. dowódcy 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca 6. Przedstawiciele Lubania Śląskiego -Teresa Zembik – NSZZ SOLIDARNOŚĆ Nauczycielska i Jacek Miedziński – V-ce przewodniczący Rady Powiatu Lubańskiego 7. Robert Starzyński – wójt Gminy Sulików 8. Kazimierz Szczech – prezes MEGASERWIS należącej do PGE 9. Leszek Sądaj – dyrektor KWB Turów należącej do PGE 10. Paweł Styczyński p.o. dyrektora Elektrowni Turów należącej do PGE
List od prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego odczytała pani minister Marzena Machałek. Prezes podziękował w nim za pamięć i pozdrowił zebranych. Modlitwę za poległych odmówił ksiądz Maciej Wesołowski.
Uroczystość poprowadził Kajetan Marcinkowski – przewodniczący Klubu Gazety Polskiej. Powiedział on na wstępie:
W sobotni poranek 10 kwietnia 2010 roku, w jednej chwili zginęła elita narodu polskiego i Państwa z Prezydentem, profesorem Lechem Kaczyńskim na czele. Zginęli pod Smoleńskiem, na nieludzkiej ziemi. Ziemi, w którą 70 lat wcześniej sowiecki żołdak wepchnął ciała tysięcy zamordowanych polskich oficerów. Za ich śmiercią stała nienawiść jaką komunistyczna i wielkoruska dyktatura żywiła do polskich oficerów za swoją klęskę w 1920 roku. My, tu dzisiaj zgromadzeni na tym symbolicznym – zgorzeleckim rynku, na polskich rubieżach, pod krzyżem, który towarzyszy nam od 1000 lat, składamy hołd ofiarom Tragedii Smoleńskiej.
W swoim głównym wystąpieniu Kajetan Marcinkowski powiedział:
Szanowni Państwo. Drodzy mieszkańcy Zgorzelca i zaproszeni goście. My, Kluby Gazety Polskiej – organizator tej uroczystości , mamy bardzo wyraźny pogląd na Tragedię Smoleńską. Tym, którzy mogą przecież go nie znać, powiem używając najbardziej delikatnych słów w tej sprawie. – Otóż, naszym zdaniem polskie państwo po tragedii z 10 kwietnia 2010 roku nie zapewniło warunków do rzetelnego wyjaśnienia przyczyn tej tragedii i wiarygodnie ich nie wyjaśniło. Od tego czasu żyjemy w niepewności i zawieszeniu, a przecież od TRAGEDII minęło już 8 lat. Ta straszna rozpacz i ogromny ból w znacznej mierze przygasł a raczej przysechł gdzieś w zakamarkach naszych umysłów i dusz. Przygasł też strach, który nas wtedy ogarnął. Tak, to była rozpacz, ból i STRACH – paniczny strach , a dziś od tej TRAGEDII minęło już prawie 8 lat…… Miliony z nas POLAKÓW stępiło swój umysł i zmysły, zamknęło się w sobie odmawiając wyrażania czegokolwiek…. – Powiedziałbym WYEMIGROWAŁO ….. Niektórzy nawet krzyczą – JUŻ DOŚĆ, NIE CHCEMY JUŻ SŁUCHAĆ O SMOLEŃSKU! Już dość !!! My pozostali, podzieliliśmy się na dwa przeciwstawne obozy. I nie mamy dla Państwa tzw. dobrych recept i dobrych informacji. Prawda, którą uzna większość z nas, z pewnością nie wszyscy, jest jeszcze przed nami. MY KLUBY GAZETY POLSKIEJ ufamy, że nasze Państwo TYM RAZEM sobie poradzi i dostarczy nam takiej wiedzy, że poznamy prawdę i w nią UWIERZYMY. I, że ta prawda zwycięży! Z pokorą proszę też Boga Wszechmogącego, byśmy umieli ją rozpoznać i by ustrzegł nas przy tym od POGARDY I NIENAWIŚCI.
My, tu w Zgorzelcu, na rubieżach Polski i z dala od naszej stolicy – Warszawy – mamy pewien dystans do tego czym żyje NASZA STOLICA. Dlatego zapraszam i proszę wszystkich, o dobrą pamięć o każdej z 96 ofiar Tragedii Smoleńskiej. Proszę też o wzajemny szacunek, umiar i godne przeżywanie tej uroczystości. Byśmy potem tę godność zanieśli do swoich rodzin, do naszych przyjaciół, znajomych i nieznajomych. Do naszych zakładów pracy i szkół. By ta godność została z NAMI i w NAS.

Klub Gazety Polskiej w Zgorzelcu

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress