12 marca 2024 r. Miałem zaszczyt towarzyszyć Panu Sławomirowi Lewińskiemu w uroczystości nadania pośmiertnie przez Pana Prezydenta RP. Andrzeja Dudę. Śp. Panu pułkownikowi Bronisławowi Banasikowi ur. 2 sierpnia 1894 r. w Będzinie w rodzinie robotniczej.
Ojciec jego Mikołaj był górnikiem zatrudnionym w Kopalni Węgla Kamiennego Paryż. Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski-Polonia Restituta drugiego po Orderze Orła Białego co do wyższości odznaczenia nadawanego za szczególne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystość nadania wysokich odznaczeń państwowych miała miejsce w Pałacu Prezydenckim Belweder o godzinie 12:00. Aktu dekoracji w imieniu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy dokonał minister Prezydencki pan minister Dera, który w oficjalnym swoim wystąpieniu po wręczeniu odznaczeń podziękował za przybycie odznaczonym i osobom im towarzyszącym stwierdzając iż te przed momentem wręczone odznaczenia są symbolicznym podziękowaniem za ich działalność i poświęcenie od narodu i państwa polskiego.
Krzysztof Klebach Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej Będzin II