Dorota Kania i Anita Gargas za Wielką Wodą – 13.11.2013 r.
Od Houston w Teksasie rozpoczęły cykl spotkań w klubach „Gazety Polskiej” w USA i Kanadzie dziennikarki „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” – Dorota Kania i Anita Gargas.
Już pierwsze spotkanie w Houston, zorganizowane przez przewodniczącego klubu „GP” Marka Wacha na terenie polskiej parafii w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (którego proboszczem jest ks. Waldemar Matusiak) ukazało, jak ważne są tak bliskie relacje między czytelnikami i dziennikarzami. Można było zadać każde pytanie i otrzymując odpowiedź otrzymywało się zarazem pewność, że osobie która odpowiedziała można ufać; że mówi ona prawdę, bo całą swoją dotychczasową dziennikarską pracą udowodniła swoją wiarygodność i dziennikarską uczciwość.
Pytania Polaków mieszkających w USA i Kanadzie były podobne do tych jakie stawiają uczestnicy podobnych spotkań w Polsce. Pytano przede wszystkim o tragedię nad Smoleńskiem, wpływ byłych tajnych służb PRL-u na gospodarkę i politykę w Polsce. W spotkaniu w Houston uczestniczył również polski konsul honorowy pan Zbigniew Wojciechowski.
W spotkaniach brały udział setki osób; np. na dwa spotkania w kościele św. Jacka oraz w kościele św. Trójcy w Chicago przybyło ich ponad sześćset I tu Polacy pytali: jak to możliwe, że mimo tylu afer z udziałem polityków PO i PSL ta koalicja nadal jest przy władzy. Odpowiedź red. Doroty Kani nie pozostawiała złudzeń: „Mainstreamowe media, które są sprzymierzeńcami PO, nie są zainteresowane rzetelnym informowaniem o rzeczywistej kondycji rządzącej koalicji. Dlatego tak ważne są niezależne media, które jako jedyne nagłaśniają afery z udziałem polityków PO”. Red. Kania przypomniała o udziale
funkcjonariuszy służb specjalnych PRL w zakładaniu PO: To przecież Gromosław Czempiński publicznie powiedział o zaangażowaniu funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w tworzenie PO. Wystarczy przypomnieć sobie, jak istotną rolę odegrali byli esbecy w polskiej gospodarce, bankowości i biznesie”.
Organizatorem spotkań była Agata Mikołajczyk, przewodnicząca Klubu „GP” Chicago II; z wielką pomocą przyszli proboszczowie: ks. Stanisław Jankowski z parafii św. Jacka oraz ks. Andrzej Maślejak z parafii św. Trójcy, którzy użyczyli sale na spotkania.
Spotkania w Ottawie i Montrealu również wzbudziły ogromne zainteresowanie. Niestety, w Ottawie doszło do przykrej sytuacji: w polskiej szkole dyrektor Renata Bogusławska nie zgodziła się na rozwieszenie plakatów informujących o spotkaniu. A jednak, pomimo tego przybyło tak dużo ludzi, że trzeba było dostawiać dodatkowe krzesła.
Na dwa spotkania w London oraz Toronto przyszło blisko sześćset osób. Zainteresowanie polskimi sprawami było tak ogromne, że sala w Toronto nie pomieściła wszystkich zainteresowanych – część osób stała na zewnątrz. Organizatorami spotkania w Ottawie, Montrealu jak i w Toronto był Wacław Kujbida, przewodniczący Klubu „GP” z Ottawy, któremu pomagało Stowarzyszenie Patriotów Polskich z Toronto pod przewodnictwem pana Stefana Pindrala, oraz Stowarzyszenie J. Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki”. W London z inicjatywy Staniława Freja organizatorem był Klub Gazet Polskiej w London.
Na wszystkich spotkaniach można było nabyć film Anity Gargas „Anatomia upadku ” w wersji angielskiej, oraz książkę Doroty Kani „Cień tajnych służb”. Relacja wideo ze spotkania w Chicago na: www.klubygazetypolskiej.pl
Dziękuję Agacie Mikołajczyk z Chicago i Wacławowi Kujbidzie z Ottawy za pracę jaką włożyli w organizację pobytu obu pań w USA i Kanadzie.
Klub „GP” w Lubinie zorganizował dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego spotkanie z posłem Tomaszem Kaczmarkiem i wiceprezesem PiS Adamem Lipińskim. Uczestniczyli w nim Krzysztof Skóra – radny Sejmiku Dolnośląskiego i Krzysztof Kubów, przewodniczący lubińskiego PiS. Zebraniu przewodniczył Ryszard Ryśnik. Tomasz Kaczmarek mówił o „Obliczach korupcji w Polsce”, Adam Lipiński odniósł się do bieżącej sytuacji politycznej w Polsce.
Klub „GP” w Aleksandrowie Łódzkim gościł Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego którzy promowali swój najnowszy album pt. „Podziemna Armia Powraca”.
W Szczecinie odbyły się dwa spotkania z Krzysztofem Wyszkowskim poświęcone historii najnowszej – Wolnym Związkom Zawodowym Wybrzeża, „Solidarności” i III RP. Odbyło się także spotkanie z Piotrem Semką poświęcone jego najnowszej książce „Za, a nawet przeciw – zagadka Lecha Wałęsy”. Na początku października odbyły się dwa spotkanie z Tadeuszem Płużańskim poświęcone Żołnierzom Wyklętym oraz Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.
Dwunastoosobowa grupa członków Klubu „GP” z Wiednia II przygotowała w Budapeszcie drugą zagraniczną ekspozycję wystawy pt. „Warto być Polakiem”.