Tekst alternatywny

OŚWIĘCIM | SPOTKANIE ODWOŁANE 21.01 – Spotkanie z autorem książki „Kryptonim Maksymilian” w Oświęcimiu


Z przyczyn niezależnych od organizatora, spotkanie zostało odwołane.


Klub Dyskusyjny Unikat, Towarzystwo Inicjatyw Lokalnych Libero oraz Klub Gazety Polskiej w Oświęcimiu zapraszają na wykład i spotkanie z Maciejem Bartkowem, autorem książki „Kryptonim Maksymilian”.

Książka opowiada o walce komunistów z rodzącym się i trwającym się kultem Św. Maksymiliana. Aby przekonać się, jaka przyszłość czekałaby o. Maksymiliana Kolbego w PRL, nie musimy tworzyć alternatywnej rzeczywistości ani kolejnych dzieł w duchu tzw. historii niebyłej. Wystarczy sięgnąć do dokumentacji archiwalnej, jaka zachowała się po organach bezpieczeństwa państwa komunistycznego, oraz do niektórych mediów, które z pietyzmem przez cały okres PRL realizowały politykę zgodną z propagandową linią PPR i PZPR. Komuniści bowiem, oprócz walki z realnie istniejącymi postaciami, prowadzili także śmiertelny bój z pamięcią.

 Spotkanie zaplanowano na 21 stycznia br., na godz. 17.00. Zainteresowanych zapraszamy do małej sali kinowej w Zespole Szkół Towarzystwa Salezjańskiego przy ul. Jagiełły 10 w Oświęcimiu. Wstęp jest wolny, a w trakcie spotkania będzie można nabyć książki.

 Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Poseł na Sejm Krzysztof Kozik.

 Maciej Bartków – regionalista, poszukiwacz i pasjonat tajemnic Bytomia i Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem czasu II wojny światowej i okresu powojennego. Za największy sukces uważa odnalezienie w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej teczki personalnej Franciszka Sawickiego – bezpośredniego mordercy Danuty Siedzikówny „Inki”.

Autor m.in. książek: „Tajemnica Szybu Południowego”, „Werwolf na Górnym Śląsku”, „Strażnicy IV Rzeszy”, „Kryptonim Maksymilian”.

Pomysłodawca i koordynator prowadzonego w Bytomiu projektu „Tajemniczy Bytom”. W ramach projektu m.in.: udostępniono do zwiedzania schrony przeciwlotnicze pod placem Akademickim, odwiedzono podziemia bytomskiej pływalni krytej przy ul. Parkowej, zinwentaryzowano kilka wejść do biegnącego pomiędzy wzgórzem św. Małgorzaty a Szombierkami tunelu po dawnej kopalni „Szombierki” oraz spenetrowano podziemny schron dowodzenia z okresu PRL.

Autor w lipcu 2022 r. odwiedził Powiat Oświęcimski. W Bibliotece Publicznej MOKSiR w Chełmku przybliżył swoja książkę – „Tajny Zamek Niedzica”.

Oświęcim_2023.01.21