Tekst alternatywny

PARYŻ | Odsłonięcie odnowionej tablicy upamiętniającej protesty, które odbywały się w stolicy Francji po wprowadzeniu stanu wojennego.

W Paryżu odsłonięto odnowioną tablicę upamiętniającą protesty, które odbywały się w stolicy Francji po wprowadzeniu stanu wojennego. Tablica „Solidarności” znajduje się na Placu Inwalidów.
Inicjator odnowienia tablicy Andrzej Woda przypomniał, że po wprowadzeniu stanu wojennego codziennie naprzeciwko konsulatu zbierały się tłumy ludzi, którzy protestowali i modlili się. Gromadzący się wówczas Polacy i Francuzi postawili tam krzyż, a następnie tablicę, która ulegała powolnemu zniszczeniu.
„Udało nam się wystąpić do MSZ i uzyskaliśmy bardzo duże dofinansowanie, w dużej części pokryliśmy ten remont” – mówiła prezes fundacji Kultura i Historia Maria Zawadzka.
Renowację tablicy przeprowadzono z inicjatywy klubu Gazety Polskiej w Paryżu, przy wsparciu ze strony ambasady RP oraz Fundacji Kultura i Historia. Odnowioną tablicę odsłonili ambasador RP w Paryżu Tomasz Młynarski, konsul RP Andrzej Szydło, Maria Zawadzka z fundacji Kultura i Historia, oraz członkowie paryskiego klubu Gazety Polskiej.
Na stronie internetowej fundacji Kultura i Historia ma się pojawić niebawem opis historii tego ważnego dla paryskiej Polonii miejsca.

 

Kluby Gazety Polskiej Paryż

Zapraszamy również na:

https://www.polskieradio.pl/399/7977/Artykul/2639607,W-Paryzu-odslonieto-tablice-upamietniajaca-protesty-po-13-grudnia-1981-roku

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress