Józef Klemens Piłsudski polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk, mąż stanu, od 1982 r. członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca organizacji bojowej PPS Legionów Polskich. Dwukrotny premier polski (1926 i 1930) wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.
Urodził się 5.V.1867r. w Żułowie na Litwie. Zmarł 12.V.1935r. w Belwederze.
Organizatorem obchodów 82 rocznicy śmierci Pierwszego Marszałka Polski był Związek Piłsudczyków RP Oddział w Rybniku. Spotkanie miało miejsce w II Liceum Ogólnokształcącym. Prelekcję o Marszałku wygłosił prezes Związku Piłsudczyków płk.
pilot Tadeusz Dłużański. Nikt inny nie zna tak dobrze historii o życiu i walce Józefa Piłsudskiego jak Pan Pułkownik.
– Pamięć o ludziach, którym tak wiele zawdzięczamy jest naszym obowiązkiem nie tylko podczas uroczystych obchodów rocznic, takich jak ta dzisiejsza. Piłsudski pozostaje bliski nam każdego dnia. Po upadku komunizmu w Polsce w 1989r. marszałek Piłsudski uznawany jest za jedną z najwybitniejszych postaci w historii kraju. Jest głównym tematem wielu utworów literackich, widniał na obrazach, był honorowym członkiem niezliczonej liczby organizacji, obywatelem honorowym kilkudziesięciu miast, jego imieniem nazywano instytucje, obiekty, statki, samoloty itd. Jest patronem wielu ulic, placów i szkół. Po 1989 powstało również kilkanaście jego pomników. Kult osoby Piłsudskiego był ważnym elementem wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży w szkołach. W okresie PRL kult Piłsudskiego był zwalczany przez władze komunistyczne – przyczyniło się to jednak do jego wzmocnienia – mówił Dłużański.
– Dał nam wolność i do końca naszych dni będzie wielkim symbolem niepodległości.
Jako naczelny wódz dowodził w rozstrzygającej o losach wojny i niepodległość Polski zwyciężając w Bitwie Warszawskiej, w sierpniu 1920r, która przeszła do historii jako ”Cud nad Wisłą”. Tak odzyskaliśmy wolność – czekaliśmy ponad 120 lat – dodał.
Przypomniał zebranym także o podpisanej przez Piłsudskiego w 1935r. Konstytucji Kwietniowej i co ona znaczyła dla Polski.
Warto zacytować odezwę do żołnierzy w rozkazie, którą napisał marszałek 6 sierpnia 1915r. w pierwszą rocznicę wybuchu wojny. Pisał: – Rok temu z garścią małą ludzi, źle uzbrojonych i źle wyposażonych rozpocząłem wojnę. Cały świat stanął wtedy do boju. Nie chciałem pozwolić, by w czasie, gdy na żywym ciele naszej Ojczyzny miano wyrąbać mieczami nowe granice państw i narodów, samych tylko Polaków przy tym brakowało. Rok minął.
Wyrobił się z nas ten typ żołnierza, jakiego nie znała dotąd Polska.
Marszałek Piłsudski był posiadaczem najwyższych odznaczeń polskich i zagranicznych.
Polskie: Order Orła Białego (1921), Order Virtuti Militari klasy I, Krzyż Niepodległości
z Mieczami, Wielka Wstęga Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych (4-krotnie),
Złoty Krzyż Zasługi (4-krotnie), ponadto 15 innych odznaczeń krajowych.
Odznaczenia zagraniczne: Order Korony Żelaznej III kl. (1915 Austro-Węgry, 2x),
Krzyż Wielki Orderu Legii Honorowej (Francja – 1921), Order Pogromcy Niedźwiedzia
I kl. Wojenny (Łotwa – 1922), Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia – 1922),
Krzyż Wolności I kl. (Estonia – 1922), Wielka Wstęga Orderu Zasługi Wojskowej
(Hiszpania), Order Michała Walecznego (Rumunia), Krzyż Wojenny (Czech – 1922),
oraz 19 innych odznaczeń m.in. (Finlandii, Bułgarii, Afganistanu (2x), Japonii, Portugalii, Brazylii, Jugosławii, Włoch (3x).
Stanisław Cat-Mackiewicz pisał o Marszałku: -Piłsudski miał fanatycznych wielbicieli, którzy go kochali więcej niż własnych rodziców, niż własne dzieci, ale było wielu ludzi, którzy go nienawidzili… i oto nie znać było tego w dniu pogrzebu. Na wieść o jego śmierci, strach i zalęknienie, co stanie się teraz z Polską, kiedy Jego zabraknie, przeleciał od Bałtyku poprzez Poznańskie i Śląsk i od Karpat do Dźwiny. Po całej wielkiej ojczyźnie, któreśmy cztery lata po jego śmierci stracili.
Pogrzeb Marszałka tak wspominał Stanisław Mackiewicz: – 15 maja trumnę z ciałem Piłsudskiego przewieziono na lawecie do Katedry św. Jana. Zwłoki marszałka ubrane były w mundur, przepasane wielką wstęgą Orderu Virtuti Militari i z bojowymi orderami na piersiach. W rekach trzymał obrazek Matki Boskiej Ostrobramskiej. Nad głowa zmarłego sztandary wojska polskiego z 1831 i 1863r oraz sztandary legionowe. Obok stała kryształowa
urna z sercem marszałka, przy niej czapka maciejówka, buława marszałkowska i szabla. Tłum warszawski od rana zaczął płynąć jak rzeka. Było tysiące, dziesiątki, setki tysięcy ludzi – stali oni 11 godzin czekając swojej kolei, aby na chwilę przejść prędko koło trumny, aby rzucić choć okiem na jej zamknięte wieko. 17 maja wieczorem pociąg wiozący ciało Piłsudskiego ruszył do Krakowa. Na jego trasie zgromadziły się tysiące ludzi, aby oddać hołd zmarłemu. Wzdłuż toru rozpalili mieszkańcy ogniska, żegnając odjeżdżającego na zawsze wodza. Trumna z jego szczątkami została złożona w krypcie św. Leonarda a w 2 lata później przeniesiona pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.
12 maja 1936r. serce Piłsudskiego zostało złożone w grobie jego matki na cmentarzu na Rossie w Wilnie. W mauzoleum „Matka i Serce Syna” na czarnej granitowej płycie nagrobnej zgodnie z wolą zmarłego wykuto cytaty z „Wacława” (u góry) i Beniowskiego (u dołu) Juliusza Słowackiego: Ty wiesz, że dumni nieszczęściem nie mogą Za innych śladem iść tą samą drogą Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu Gniazdo na skałach orła, niechaj umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu I słychać jęk szatanów w sosen szumie.
Tak żyłem między innymi Matka i Serce Syna.
W uznaniu wielkich zasług Józefa Piłsudskiego dla Polski Sejm RP ustanowił 2017 Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kwiaty w czasie obchodów złożyli przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rybnik Klubu Inteligencji Katolickiej, Klubu „Gazety Polskiej” i LO nr w Rybniku.
Lech Sipko Klub „Gazety Polskiej” Rybnik