Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” – 13.03.2024 r. | Żołnierze Niezłomni w naszej Pamięci!


Kluby „GP”, podobnie jak w ubiegłych latach, były organizatorami, współorganizatorami lub uczestnikami uroczystości poświęconych pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

1 marca, dzień upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, stanowi symboliczną datę w historii Polski, wypełnioną hołdem dla bohaterów Armii Krajowej, którzy walczyli z Niemcami i Sowietami. Tego dnia środowiska klubów „GP” z całego kraju łączą się w duchu pamięci i wdzięczności, organizując różnorodne wydarzenia upamiętniające męstwo i poświęcenie Niezłomnych. Wśród tych wydarzeń można wyróżnić spotkania, msze, wystawy oraz marsze pamięci, które gromadzą ludzi chcących oddać hołd bohaterom, jak również zwracają uwagę społeczeństwa na znaczenie ich działań dla niepodległej Polski.

W Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w parafii pw. Zwiastowania NMP w Białymstoku odbyło się wyjątkowe wydarzenie odsłonięcia i poświęcenia pierwszej na Podlasiu tablicy „Serce dla Inki”. Pod honorowym patronatem ks. prof. Jarosława Wąsowicza zgromadzili się uczestnicy, by uczcić pamięć Danuty Siedzikówny „Inki”. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św., którą prowadził abp Józef Guzdek. Wzniosłe przemówienia, modlitwy i recytacje wzbogaciły uroczystość, która miała wojskowy charakter. Delegacje patriotyczne, radni Białegostoku, posłowie oraz klubowicze „GP” Białystok Centrum im. Żołnierzy Wyklętych z przewodniczącym Andrzejem Dąbrowskim złożyli wieńce pod tablicą „Inki”. Koncert pieśni patriotycznych był wzruszającym zakończeniem wydarzenia, które upamiętniło wszystkich Żołnierzy Wyklętych. Inicjatorami ufundowania pierwszego „Serca dla Inki” w Białymstoku byli przewodniczący Klubu „GP” Białystok-Centrum Andrzej Dąbrowski oraz ks. Adam Snarski, proboszcz parafii Zwiastowania NMP.

W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii (USA) odbyła się uroczystość oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym, zorganizowana z inicjatywy Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego, klubów „GP” i SWAP. Wydarzenie miało szczególne znaczenie dla polskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza dla ludzi związanych z Polską poprzez historię, kulturę i patriotyzm. Na uroczystość zjechali działacze różnych stowarzyszeń i organizacji polonijnych reprezentując stany wschodniego wybrzeża USA, takie jak Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Pensylwania i Massachusetts. Ceremonia rozpoczęła się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na polonijnym cmentarzu, gdzie Komendant Naczelny SWAP, przewodniczący Klubu „GP” Filadelfia – Tadeusz Antoniak – dokonał wprowadzenia do uroczystości. W przemówieniu podkreślił wagę pamięci o bohaterach, takich jak Józef Franczak, Zygmunt Szendzielarz czy Danuta Siedzikówna „Inka”. Po ceremonii pod pomnikiem uczestnicy przeszli do kościoła na Mszę św. celebrowaną w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie głos zabrali goście, w tym kpt. Bogdan Liput, który reprezentował ataszat przy Ambasadzie Polskiej w Waszyngtonie, oraz Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. W przemówieniach podkreślili znaczenie upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych dla historii Polski oraz wyróżnili ich niezłomność i poświęcenie dla ojczyzny. Następnie odbył się uroczysty Apel Poległych, podczas którego wymieniono nazwiska i imiona Żołnierzy Wyklętych.

Klub „GP” w Busku-Zdroju zorganizował obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lesie Koteckim. Na trasie Busko–Palonki, około 500 metrów w głąb lasu w stronę Kotek, znajduje się symboliczny grób poświęcony pamięci porucznika Alojzego Sikorskiego „Jaremy” i żołnierzy NSZ Brygady Świętokrzyskiej, którzy stoczyli w tych lasach bitwę z oddziałami MO, UB, NKWD i Armii Czerwonej w dniach 28 i 29 maja 1945 roku.

Przedstawiciele Klubu „GP” w Opolu uczcili pamięć pomordowanych we wrześniu 1946 roku w wyniku operacji UB i NKWD żołnierzy zgrupowania partyzanckiego kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Uroczystości odbyły się na „Polanie Śmierci” w lesie pod Starym Grodkowem, a ich organizatorem była Delegatura IPN w Opolu oraz stowarzyszenie „Kryptonim T-IV”. W uroczystości uczestniczyli: wiceprezes IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wielu mieszkańców Opolszczyzny, liczna grupa młodzieży z okolicznych szkół, grupy rekonstrukcyjne i przedstawiciele rodzin zamordowanych tu żołnierzy niepodległościowego podziemia z Podbeskidzia.

Klub „GP” Milanówek oraz Formacja Patriotyczna im. Kazimierza Wielkiego zorganizowały uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zgromadzeni oddali hołd Niezłomnym w Milanówku. Uroczystości rozpoczęto Mszą św., następnie zapalono znicze pamięci przy kamieniu z tablicą upamiętniającą rtm. Witolda Pileckiego i więźnia Łubianki Adama Bienia oraz pod pomnikiem Bohaterów. W wydarzeniu wzięli również udział klubowicze z Elbląga i Pasłęka.

Delegacje gliwickiego Klubu „GP” oraz Strzelców Rzeczypospolitej obwodu Południe oddali hołd pamięci Żołnierzom Niezłomnym modlitwą, krótkim wspomnieniem, wartą honorową i zapaleniem zniczy. W kaplicy „Golgota Polska” od 14 lat znajduje się tablica pamięci „Ofiary NKWD, UB, SB, Żołnierze Wyklęci”.

Klub „GP” GTA w Toronto i Związek Narodowy Polski Gmina 1 A wspólnie przygotowały spektakl słowno-muzyczny, którego pierwszy pokaz miał miejsce w Polskim Centrum Kultury w Mississauga. Słowo wstępne, powitanie oraz Apel Poległych odczytał przewodniczący klubu „GP” Jerzy Lizak, a następnie poezje recytowała Krystyna Sterczek, patriotyczne pieśni zaśpiewała Małgorzata Maye przy akompaniamencie Jana Kornela.

Członkowie Klubu „GP” Pabianice II zapalili znicze pamięci poległym oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy AK i Szarych Szeregów na Cmentarzu Komunalnym w Pabianicach. Przed uczestnikami wystąpił Arkadiusz Tąde, przypominając, kim byli Żołnierze Wyklęci, oraz że to śp. Prezydent Lech Kaczyński zainicjował procedurę ustawodawczą ustanowienia tego święta. Podkreślił też, jak ważne jest szerzenie pamięci o tych Bohaterach.

Klubowicze „GP” z Gdańska wzięli udział w uroczystościach pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych zorganizowanych przez gdański oddział IPN. Następnie na grobach „Inki” i „Zagończyka” zapalono znicze. Uroczystości zakończyła Msza św. w bazylice św. Brygidy.

Klub „GP” Racibórz kwiatami i rozpaleniem zniczy uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych, zamęczonych w raciborskim więzieniu w latach 1946–1956. Złożono hołd bohaterom, przypomniano ich szlak bojowy oraz tragedię ich rodzin, jaką była śmierć najbliższych zadana im przez wyznawców komunistycznego reżimu.

W Nowym Jorku w North Forest Park-Queens odbył się bieg „Tropem Wilczym”, poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizował go Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce pod Patronatem Honorowym Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. W biegu uczestniczyli członkowie klubów „GP” w Nowym Jorku i New Jersey.

W parku Wolności Klub „GP” Pabianice zorganizował XII Bieg „Tropem Wilczym”. Karol Jabłoński, przewodniczący klubu „GP” i organizator biegu, podkreślił, iż to wydarzenie przypomina nam, że Polska jest naszym największym skarbem. W przedsięwzięciu wzięło udział szerokie grono uczestników. Ich entuzjazm i zaangażowanie było niezwykle widoczne, a liczba osób biorących udział przerosła oczekiwania organizatorów.

Uroczystości odbyły się również w Nowym Sączu, Częstochowie, Środzie Śląskiej, Zabrzu, Starogardzie Gdańskim, Bystrzycy Kłodzkiej, Obornikach Śląskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Mrągowie, Bytomiu, Bytowie, Koszalinie i wielu innych miastach Polski.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


WROCŁAW – nowym przewodniczącym został Sławomir Śmigielski, tel. +48 662 594 041, nowy e-mail: klubgp.wroclaw@gmail.com Honorowym przewodniczącym został Andrzej Górnik. Gratulujemy!

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – zaproszenie na spotkanie z redaktorem naczelnym „GP” i „GPC” Tomaszem Sakiewiczem oraz bardem Strefy Wolnego Słowa Pawłem Piekarczykiem. 19 marca, godz. 18, restauracja „Quchnia”, ul. Wojska Polskiego 82, Aleksandrów Łódzki.

CHORZÓW – zaproszenie na spotkanie z byłym ambasadorem RP w Kazachstanie i Kirgistanie, działaczem społeczności tatarskiej w Polsce, wykładowcą uniwersytetów w Gdańsku i Olsztynie oraz publicystą i poetą, panem Selimem Chazbijewiczem na temat: „Kazachstan – między Rosją a Chinami”. 13 marca, godz. 17:30 w Starochorzowskim Domu Kultury przy ulicy Siemianowickiej 59.

KRAKÓW – zapraszamy na „Protest Wolnych Polaków”, 16 marca, godz. 13, Rynek Główny w Krakowie.


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl