Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Nasz bard odznaczony medalem „Pro Patria”


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 13.09.2023 r.

Nasz bard odznaczony medalem „Pro Patria”

W Pile, podczas Ogólnopolskiego Kongresu „Dekada Wyklętych”, koordynator zagranicznych klubów „Gazety Polskiej” Paweł Piekarczyk otrzymał od Jana Józefa Kasprzyka medal „Pro Patria”. Pawłowi Piekarczykowi przyznano również Medal 40-lecia Ruchu Młodzieży Niezależnej. Pawle, dziękujemy za Twoją pracę dla Polski i gratulujemy.

Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Białystok-Centrum im. Żołnierzy Wyklętych wzięli udział w obchodach 77. rocznicy śmierci Danuty Siedzikówny „Inki” – sanitariuszki 5. Brygady Wileńskiej AK. Obchody zostały zorganizowane przez Fundację Patria Mater przy współudziale Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie na placu Katyńskim pod pomnikiem Ofiar Zbrodni katyńskiej. Przemówienie wygłosił wicewojewoda, Tomasz Madras. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze. Potem wszyscy uczestnicy przeszli pod pomnik „Inki”. Tam przemówienie wygłosił Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki, który wielokrotnie stawał w obronie Żołnierzy Wyklętych i spierał się z ich współczesnymi przeciwnikami. Głos zabrała również Stanisława Korolkiewicz z Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych, której każdorazowe patriotyczne wystąpienia są „ucztą dla ducha” i wyrazem dbałości uczestników opozycji antykomunistycznej o pamięć. W uroczystościach wziął udział również Jerzy Rybnik, syn ppłk. Aleksandra Rybnika „Jerzego”, jednego z najbardziej znanych i zasłużonych Żołnierzy Wyklętych na Podlasiu. Uroczystości towarzyszyła oprawa muzyczna przygotowana przez zespół wokalno-instrumentalny Kwiaty Polskie pod dyrekcją Heleny Mieszkuniec. Uczestnicy mogli usłyszeć pieśni takie jak: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota”, „Biały krzyż”, „Wolność”, „Ojczyzno ma”. Warto wspomnieć, że zespół tworzą utalentowani oraz świadomi polskiej historii młodzi ludzie. Przedstawiciele Klubu „Gazety Polskiej” Białystok-Centrum im. Żołnierzy Wyklętych złożyli kwiaty i zapalili znicze: pod pomnikiem „Inki” oraz pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości takie jak ta są świetną okazją do upamiętnienia polskich bohaterów, którym jesteśmy winni pamięć za to, że przelewali krew za Polskę. „Inka” zachwyca nas niezłomnością ducha, bo przecież mogła pójść na współpracę z komunistami, zdradzić przyjaciół, ale żyć. Ona zaś wolała przyjąć okrutną śmierć z rąk komunistów niż hańbę. Musimy dbać o jej dobre imię i przekazywać jej historię przyszłym pokoleniom. Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych, bo z ich krwi po latach „wyrosła” nowa Polska. Starajmy się jako polskie społeczeństwo opierać ją na wartościach chrześcijańskich i przekażmy ją przyszłym pokoleniom, aby trud Żołnierzy Wyklętych nie poszedł na marne.

1 września, rocznica niemieckiej napaści na Polskę, to dzień o szczególnym znaczeniu, który mówi nam wiele o realiach czasów nie tak bardzo odległych. Czasów, w których Niemcy i Rosjanie chcieli odebrać wolność wielu narodom, a niektóre chcieli wręcz zlikwidować. Wydarzenia, które następowały od początku lat 30. XX wieku, aż do roku 1989, były przykładem szalejącej w świecie doktryny darwinizmu społecznego, według której jedne społeczeństwa dominują nad innymi, inne są wypierane, a niektóre muszą zniknąć. W tym dniu Klub „Gazety Polskiej” w Tychach zorganizował briefing, na którym klub, radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Stowarzyszenie Rodzina i Tożsamość w oświadczeniach poparli rozpoczęty w 2022 roku proces odzyskiwania od Niemiec odszkodowań za straty poniesione w II wojnie światowej oraz w czasie niemieckiej okupacji. Przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Tychach Janusz Jabłoński otworzył zgromadzenie i odczytał oświadczenie. Następnie głos zabrali i odczytali oświadczenie radni PiS Aleksandra Siembiga, Marek Gołosz oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzina i Tożsamość – Anna Syrek.

Jak co roku delegacja Strzelców Rzeczypospolitej Obwodu Południe oraz gliwickiego klubu „Gazety Polskiej” stawiła się na Alert przy grobach westerplatczyków, na cmentarzu w Bojkowie (dzielnica Gliwic). Dwóch bohaterskich obrońców Westerplatte spoczęło tu obok swoich rodaków deportowanych z Kresów południowo-wschodnich. Uroczystość przebiegała z pełną ceremonią wojskową, udziałem młodzieży harcerskiej i szkolnej oraz przedstawicieli parlamentu, władz państwowych, samorządowych i kościelnych z ordynariuszem gliwickim ks. bp. dr. obojga praw Sławomirem Oderem. Po uroczystości delegacja gliwickiego klubu „Gazety Polskiej” zapaliła znicze przy tablicy „Wojna Obronna Westerplatte 1939” w kaplicy Golgota Polska przy kościele pw. św. Barbary.

W Trzebuni reprezentacja Klubu „Gazety Polskiej” Myślenice uczestniczyła w uroczystościach odsłonięcia pomnika upamiętniającego wydarzenia z 2–3 września 1958 roku. W tych dniach miała miejsce tzw. trzebuńska wojna o krzyże. Grupa kilkuset mieszkańców zaprotestowała przeciwko usunięciu ze szkoły krzyży jako symboli religijnych. Spotkały ich za to liczne represje. W tym roku obchodzimy 65. rocznicę tych wydarzeń. Mszy św. rozpoczynającej uroczystości przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który następnie poświęcił pomnik.

Klub „Gazety Polskiej” w Sydney upomniał się o reparacje dla Polski, postanowił przypomnieć niemieckim dyplomatom o odpowiedzialności za gehennę narodu polskiego. Jak napisano na portalu niezalezna.pl: „W kolejną 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się liczne uroczystości związane z przypomnieniem tej tragicznej dla Polski historii, a także z uczczeniem jej bohaterów. Smutny jubileusz był też okazją do przypomnienia sprawcom wojennej gehenny ich moralnej i materialnej odpowiedzialności za popełnione zbrodnie. Za sprawą Klubów »Gazety Polskiej« podobne uroczystości miały miejsce także w innych miejscach na świecie, m.in. w Sydney w Australii. (…) Uczestnicy zgromadzili się przed niemieckim konsulatem z transparentami, plakatami i ulotkami, które rozdawali przechodniom. Po zakończeniu demonstracji wręczyli niemieckim dyplomatom kompendium, w którym opisane zostały polskie straty wojenne wraz z informacjami dotyczącymi największych niemieckich zbrodni na narodzie polskim”. Z inicjatywy Klubów „Gazety Polskiej” i stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości miała również miejsce demonstracja przed ambasadą Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, której celem było m.in. wsparcie starań polskiego rządu w kwestii reparacji wojennych.

Klub „Gazety Polskiej” im. ks. W. Gurgacza SJ w Nowym Sączu brał udział w uroczystościach Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – razem z posłem PiS Patrykiem Wichrem, legendą nowosądeckiej „Solidarności” Andrzejem Szkaradkiem i prezesem Fundacji „Osądź mnie, Boże …” im. ks. Władysława Gurgacza TJ oddaliśmy cześć poległym w obronie Ojczyzny, składając wiązankę kwiatów pod tablicą Nieznanego Żołnierza II Wojny Światowej przed Sądecką Pietą na Starym Cmentarzu.

Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego wziął udział w spotkaniu z europoseł PiS Beatą Szydło, które odbyło się w Starym Sączu. Tematem głównym spotkania były zbliżające się wybory i pełna mobilizacja przed nimi.

Klub „Gazety Polskiej” w Elblągu wziął udział w obchodach 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się na cmentarzu Agrikola pod Krzyżem Katyńskim.

Kluby „Gazety Polskiej” Oświęcim, Libiąż, Sucha Beskidzka uczestniczyły w spotkaniu z europoseł PiS Beatą Szydło w Makowie Podhalańskim.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


KĘDZIERZYN KOŹLE – reaktywacja klubu „GP” przewodniczącą została Katarzyna Kukolka-Bogocz, tel.: 536.588.280, e-mail: klubygp.KedzierzynKozle@gmail.com

CZĘSTOCHOWA – nową przewodniczącą została Ewa Wypych, tel. 606.780.553, e-mail: klubgp.czestochowa@gmail.com. Pani Agnieszce Łuczak dziękujemy za dotychczasową owocną współpracę.

WARSZAWA – przewodnicząca Młodzieżowego Klubu „Gazety Polskiej” Warszawa Mokotów, Agnieszka Terczyńska, zaprasza na event pt. „Nigdy więcej wojny!”, poświęcony pamięci ofiar rosyjskiej i niemieckiej agresji, 17 września 2023 roku, godz. 10–18, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej Fort IX, ul. Powsińska 13, Warszawa. W programie m.in. pokaz nowoczesnego sprzętu, pokazy broni, zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, stoiska tematyczne, poczęstunek grochówką wojskową, pokazy pierwszej pomocy, atrakcje dla dzieci.

LUBOMIERZ – tamtejszy klub „Gazety Polskiej” zaprasza na spotkanie z Markiem Jakubiakiem. 23 września 2023 roku, godz. 18, Browar Lwówek, ul. Traugutta 7, Lwówek Śląski.

 


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl